Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kilkaset osób złożyło podpis pod petycją przeciwko inwestycji w Zatoniu. Mieszkańcy boją się zniszczeń. O co chodzi?

Joanna Niedziela
Joanna Niedziela
Mieszkańcy Zatonia mają ogromne obawy.
Mieszkańcy Zatonia mają ogromne obawy. Fot. Mariusz Kapała / Gazeta Lubuska
Mieszkańcy sołectwa Zatonie w Zielonej Górze podjęli zdecydowane kroki wobec planowanych przez prezydenta Janusza Kubickiego inwestycji w okolicy zabytkowego Parku Książęcego. Obywatele wyrazili swoje obawy w związku z projektem, który przewiduje lokalizację placu festynowego oraz parkingów na obszarze sąsiadującym z tym historycznym terenem. Wystosowano oficjalną petycję. Co na to miasto?

Zaproponowane przez miasto plany zakładają wyznaczenie placu festynowego na 8 hektarach ziemi i parkingu na 1.500 samochodów rozciągającym się na 4 hektarach, z dodatkową specjalną drogą dojazdową poprzez tereny leśne. Mieszkańcy obawiają się, że realizacja tych planów spowoduje znaczną komercjalizację okolicy oraz może prowadzić do degradacji przyrodniczej tego obszaru.

Oficjalna petycja

Reakcja społeczności na te plany była stanowcza. Zgodnie z informacjami zebranymi od przedstawicieli mieszkańców, prawie 300 osób złożyło podpis pod petycją przeciwko realizacji projektu. Jest to kolejny protest mieszkańców, którzy już 3 lata temu wyrażali swoje obawy wobec podobnych inwestycji, wtedy jednak nie odnotowano żadnych rozmów ze strony władz miasta. W związku z tym ponownie postanowili zainicjować dialog w sprawie ochrony Parku Książęcego. Oprócz złożenia petycji do Prezydenta Miasta zawiadomili również odpowiednie instytucje zajmujące się ochroną przyrody.

Mieszkańcy nie wyrażają zgody

Powodem wystosowania petycji jest podkreślenie konieczności zachowania walorów historyczno-przyrodniczych parku i zapobiegnięcie jego dalszej degradacji. Mieszkańcy zwracają uwagę na fakt, że na terenie parku i w jego sąsiedztwie można spotkać wiele gatunków zwierząt w tym rzadko spotykane ptaki, a zamiar organizowania imprez masowych na placu festynowym niesie za sobą zagrożenie ich wypłoszenia. Podkreślają także, że w parku znajdują się gatunki chronionych roślin oraz wiele pomników przyrody, a planowana inwestycja negatywnie wpłynie na równowagę biologiczną tych terenów i ich degradację. Mieszkańcy boją się także paraliżu małej, spokojniej dotychczas wsi. Ogromne ilości samochodów, spaliny, kurz i głośne wydarzenia bezpośrednio dotkną mieszkańców pobliskich domów, którzy świadomie zdecydowali się na życie w tym miejscu m.in. ze względu na ciszę.

Chcemy rozmawiać

Mieszkańcy apelują o rozpoczęcie dialogu oraz podkreślają swoją gotowość do udziału w konstruktywnych rozmowach mających na celu znalezienie rozwiązania, które zaspokoi potrzeby społeczności, jednocześnie respektując unikalne walory przyrodnicze i historyczne Parku Książęcego. W treści petycji mieszkańcy proszą o poważne traktowanie i uszanowanie prośby, bo ich petycja nie jest oznaką całkowitego sprzeciwu rewitalizacji, a jedynie za zaprojektowaniem jej tak, jak dotychczas, w kierunku historyczno-przyrodniczym, a nie jako miejsca imprez masowych.

Co się zmieniło w parku?

Warto wspomnieć, że miasto już wcześniej zainwestowało znaczne środki w poprawę infrastruktury Parku Książęcego. Na prośbę odwiedzających ustawiono dodatkowe toalety oraz ławki. Wprowadzono dodatkową linię komunikacji miejskiej, aby ułatwić dostęp do parku mieszkańcom i turystom. Władze podkreślały, że są otwarci na sugestie i potrzeby społeczności, co znajduje odzwierciedlenie w planach na kolejne inwestycje. W tym roku planowane jest zadaszenie pałacu szklanym daszkiem, aby pogoda nie stanowiła przeszkody dla organizowanych tam wydarzeń, rozbudowa oranżerii oraz pojawienie się nowych atrakcji m.in. placu zabaw czy sześciometrowego pomostu.

Największa inwestycja

Prezydent podkreśla, znaczenie kolejnych inwestycji w Parku Książęcym zauważając, że ta idea, choć początkowo wydawała się szalona, teraz jest źródłem dumy dla regionu. Zagospodarowanie drugiej, leśnej części parku, której dotyczy petycja to według władz miasta kolejny krok w procesie jego rewitalizacji. Szacowany koszt inwestycji to około 10 mln złotych, z dofinansowaniem blisko 8 mln złotych z funduszy Unii Europejskiej. Zakończenie prac planowane jest na rok 2025.

Powodem wystosowania petycji jest podkreślenie konieczności zachowania walorów historyczno-przyrodniczych parku i zapobiegnięcie jego dalszej degrad
Powodem wystosowania petycji jest podkreślenie konieczności zachowania walorów historyczno-przyrodniczych parku i zapobiegnięcie jego dalszej degradacji. Fot. UM Zielona Góra

Odpowiedź miasta

Zaniepokojeni mieszkańcy Zatonia oczekują, że w najbliższym czasie władze miasta oraz przedstawiciele społeczności spotkają się, aby omówić dalsze kroki w tej sprawie i znaleźć rozwiązanie, które będzie satysfakcjonujące dla wszystkich zainteresowanych stron. Na ten moment nie udało się jednak uzyskać informacji od miasta na temat obecnego stanu projektu parkingu i terenu festynowego i drogi dojazdowej. Czy władze biorą pod uwagę zmianę miejsca — ew. inne rozwiązanie, które mogłoby pogodzić planowaną inwestycję, zachowując jednocześnie walory historyczne i przyrodnicze Parku Książęcego?

Czytaj też:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska