Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolczyki ze skórą

LESZEK KALINOWSKI 0 68 324 88 74 [email protected]
Lubuskie szkoły, zwłaszcza gimnazja, nie są bezpieczne. Aż 80 proc. uczniów przyznaje się do agresji słownej, co trzeci - do fizycznej. Powiedzmy wszyscy temu zjawisku: stop!

Na tle innych województw wypadamy najgorzej w kraju. Wynika tak m.in.z badań prowadzonych przez prof. Barbarę Woynarowską z Uniwersytetu Warszawskiego.
Ale nie tylko statystyka jest zatrważająca. Wystarczy przypomnieć wydarzenia opisywane także przez ,,GL".

Kolczyki ze skórą

13-latek z Gorzowa poskarżył się, że starszy uczeń wyłudził od niego pieniądze. Dyrektor wyrzucił starszaka ze szkoły, ale po kilku dniach chłopak wrócił z kolegą. I z zemsty pobił 13-latka. Złamał mu szczękę. Gimnazjalistki z Zielonej Góry obcięły włosy swojej koleżance, opowiadały o niej nieprawdziwe historie, bo ,,podobała się Marcinowi - szkolnemu bosowi". Inne dziewczęta rozwieszały plakaty swojej koleżanki, dorysowując jej w komputerze pryszcze i zmarszczki. Także w Zielonej Górze uczennice wyrwały kobiecie kolczyki… razem ze skórą. Przykłady z całego województwa można mnożyć. Ale nie w tym rzecz… Chcemy im zapobiegać. W ub.r. rozpoczęliśmy kampanię społeczną ,,Szkoła bez przemocy" (opisywaliśmy sposoby radzenia sobie z agresją, organizowaliśmy debaty, konkursy, a nasi eksperci opracowali Kodeks). Teraz zachęcamy szkoły do wzięcia udziału w drugim etapie kampanii.

Czekamy na zgłoszenia

Chcielibyśmy, by do kampanii społecznej ,,Szkoła bez przemocy" aktywnie włączyły się szkoły (podstawówki, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne, publiczne i niepubliczne). Co trzeba zrobić, by się przyłączyć? Należy przestrzegać Kodeksu szkoły bez przemocy, realizować (albo mieć w planach) programy profilaktyczne, dotyczące przemocy i odesłać organizatorom kampanii wypełniony kwestionariusz. Znajduje się on na stronie internetowej: www.szkolabezprzemocy.pl. Muszą go podpisać: dyrektor szkoły, przedstawiciel rady rodziców, samorządu szkolnego i organu prowadzącego. Formularz należy przysłać najpóźniej do 29 września br. na adres: Profile sp. z. o.o., skr. poczt. 36, 00 - 967 Warszawa z dopiskiem ,,Szkoła bez przemocy". Placówki, które włączą się do akcji, dostaną pocztą plakaty, materiały dydaktyczne dla nauczycieli i naklejki na drzwi szkoły, informujące, że placówka bierze udział w kampanii.
Na łamach ,,GL" będziemy pokazywać najciekawsze rozwiązania, imprezy, debaty, spotkania, organizowane w szkołach, by inne placówki mogły się na nich wzorować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska