Kolejne miliony na wieżę Kleista w Słubicach. Inwestycja wzbudzała wiele kontrowersji

ASIE
W listopadzie 2019 roku wyłoniono firmę, która zrealizuje inwestycję za 7 mln 11 tys. złotych.
W listopadzie 2019 roku wyłoniono firmę, która zrealizuje inwestycję za 7 mln 11 tys. złotych. Gmina Słubice
Udostępnij:
– W końcówce roku dotarła do nas bardzo dobra wiadomość związana z finansowaniem budowy wieży widokowej i zagospodarowaniem terenu wokół niej – informuje burmistrz Mariusz Olejniczak. Chodzi oczywiście o wieżę Kleista, która od dawna wzbudza wiele kontrowersji wśród mieszkańców.

– Przez ostatnie 8 miesięcy czyniliśmy starania, żeby zwiększyć kwotę dofinansowania projektu Wieża Kleista/Dom Bolfrasa i to się udało! – cieszy się burmistrz. Przypomina, że w pierwotnej wersji całkowity budżet w części inwestycyjnej wynosił niewiele ponad milion euro. Po rozstrzygnięciu przetargu okazało się, że po podwyżce cen m.in. materiałów budowlanych i usług, na realizację projektu potrzebujemy ponad 7 mln zł.

– Bardzo się cieszę, że nasze starania, żeby otrzymać 85 proc. obecnych kosztów inwestycji, przyniosły wymierny efekt i Komitet Monitorujący, na swoim ostatnim posiedzeniu w końcówce ubiegłego roku, zdecydował o zwiększeniu dofinansowania naszego projektu o 425 tys. euro, czyli prawie o 2 mln złotych – mówi burmistrz Mariusz Olejniczak.

Inwestycja za miliony

Oznacza to, że z Programu INTERREG V A Brandenburgia -Polska otrzymamy w sumie prawie 6 mln zł. Wkład gminy wyniesie ok. 1 mln zł, czyli 15 proc. kosztów.

Burmistrz podkreśla też, że starania gminy wsparło wiele osób zaangażowanych we współpracę transgraniczną.

– Podziękowania należą się członkom całego Komitetu Monitorującego program INTERREG, między innymi członkowi zarządu województwa lubuskiego Tadeuszowi Jędrzejczakowi oraz dyrektorowi biura euroregionu Pro Europa Viadrina Krzysztofowi Szydłakowi, a także pani Minister Katrin Lange z Ministerstwa ds. Finansów i Spraw Europejskich Kraju Związkowego Brandenburgia, które zarządza Programem.

Trwa głosowanie...

Czy jesteś za budową Wieży Kleista w Słubicach?

Wizualizacja wieży Kleista

Według projektu, który udostępniła nam gmina Słubice, taras widokowy ma znajdować się na szczycie wieży, powyżej linii drzew. Na taras będzie można wejść za pomocą schodów lub windy. Oprócz tego na wieży ma znaleźć się również galeria z funkcją wystawową. Jak widać na wizualizacji, na jednym z filarów ma znaleźć się napis „Słubice”, który będzie podświetlany, a na dodatek konstrukcja ma uwzględniać montaż ścianki wspinaczkowej.

Wizualizacja zakłada również budowę nowoczesnego placu zabaw, wiat piknikowych oraz ławek. Ma powstać również ciąg pieszo-rowerowy. Wszystko zostanie w pełni przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Wieża Kleista w Słubicach

O Wieży Kleista w Słubicach pisaliśmy już wiele razy. To jedna z odsłon słubicko-frankfurckiego projektu, w którym chodzi o wspólne dziedzictwo miast nad Odrą. Pierwszy etap projektu zakończył się odbudowaniem we Frankfurcie Domu Bolfrasa, czyli kamienicy przy rynku - od wieków należała ona do rodziny Bolfras. Dziś mieści się tu Polsko-Niemiecka Informacja Turystyczna i Słubicko-Frankfurckie Centrum Kooperacji, w którym pracują wspólnie urzędnicy z obu miast.

Teraz przyszedł czas na inwestycję w Słubicach. Na budowę wieży początkowo przewidywano 4 mln 820 tys. złotych, z czego 85 proc. miała sfinansować Unia Europejska. Jednak nie znalazła się żadna firma, która podjęłaby się budowy za takie pieniądze. W związku z tym zarezerwowano na ten cel większą pulę pieniędzy i w przetargu, który odbył się w listopadzie 2019 roku, wyłoniono firmę, która zrealizuje inwestycję za 7 mln 11 tys. złotych.

Tak to się zaczęło

To będzie nowoczesny obiekt, symbolicznie nawiązujący do dawnej wieży. Tamta miała 21 m, przypominała gotyckie budowle, i żeby wspiąć się na samą górę, trzeba było wejść po 99 stopniach.

Przed drugą wojną światową Wieża Kleista była wielką atrakcją turystyczną, wtedy Frankfurtu. Nowa, dziś już na terenie Słubic - ma powtórzyć sukces i jednocześnie upamiętniać wspólną historię miast.

Są głosy na ,,nie"

Wieża Kleista od samego początku wzbudza wiele kontrowersji wśród mieszkańców Słubic. Niektórzy uważają, że inwestycja negatywnie wpłynie nie tylko na środowisko, ale i na wizerunek przygranicznego miasta.

- Tyle milionów na wieżę, której patron dzieli imię i nazwisko z nazistowskim zbrodniarzem! A przecież można by było te pieniądze wykorzystać na inne, ważniejsze inwestycje - mówią przeciwnicy.

Przypomnijmy, że wieża, z dwoma tarasami widokowymi, ma stanąć w sąsiedztwie domów wybudowanych na osiedlu Leśnym, na wzgórzu za Słubickim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji. Mieszkańcom osiedla ten pomysł również się nie spodobał.

Są jednak słubiczanie, którzy z budowy wieży widokowej są zadowoleni: - Brakowało w Słubicach miejsca, które byłoby interesujące dla turystów. Myślę, że przyciągniemy tym nie tylko naszych zagranicznych sąsiadów, ale również mieszkańców całego województwa! Młodsi będą mieli plac zabaw, starsi kącik na kawę, a do tego te widoki! - mówi pani Elżbieta.

Jak wygląda plac budowy? A jaki będzie efekt końcowy? Zobacz nasze zdjęcia i wizualizacje:

WIDEO: Wieża Kleista

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jest już nowy odcinek programu Fight Raport!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Mega wał. Co wzrosło 7-krotnie? Ta wieża, to zdaje się studnia bez dna.
Przejdź na stronę główną Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie