MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny rekordowy budżet Kostrzyna nad Odrą. Jakie inwestycje zaplanowano na 2024 r.?

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Wideo
od 12 lat
Budżet Kostrzyna nad Odrą na 2024 r. wyniesie nieco ponad 170 mln zł. Na inwestycje miasto przeznaczy 44 mln zł. Będzie tez rekordowo duże dofinansowanie z budżetu państwa. Pieniądze pójdą m. in. na dokończenie już trwających inwestycji, ale będą tez nowe. To m. in. budowa dróg, czy plany remontu stadionu.

- Budżet na rok 2024 zamknął się kolejną rekordową kwotą. Łącznie z zadaniami zleconymi jest to nieco ponad 170 mln zł. Zadania zlecone obejmują niecałe 10 mln zł. Budżet opieramy na wskaźnikach makroekonomicznych, uwzględniając to, co dzieje się w przestrzeni ekonomicznej, wzrost płacy minimalnej, przyglądamy się wskaźnikowi PKP. Zwracamy też uwagę na nasze własne dochody, czyli podatki i dochody z budżetu państwa, które należą się gminą – tłumaczy Mirella Ławońska, skarbnik Kostrzyna nad Odrą.

Wzrosły dochody z podatków

Skarbnik podkreśla, że budżet jest rekordowo wysoki, bo o ponad 20 proc. wzrosły dochody z podatków PIT i CIT. Wzrosły też podatki od nieruchomości. – Ale w dalszym ciągu Kostrzyn nie określił wysokości podatków od nieruchomości na poziomie maksymalnym – zaznacza M. Ławońska. Przypomnijmy, że Kostrzyn dostał też rekordową kwotę różnego rodzaju dofinansowań. To umożliwi realizację w 2024 r. dużych i ważnych inwestycji. Miasto w przyszłym roku nie planuje zaciągać żadnych kredytów.

W mieście trwają duże iwnestycje

W Kostrzynie trwają duże inwestycje, które w przyszłym roku się zakończą. - Największą naszą inwestycją jest kryta pływalnia, która zostanie otwarta w przyszłym roku. W przyszłym roku kończymy też budowę hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 2. Dokończona będzie droga o roboczej nazwie KN4 z wykorzystaniem już przyznanych środków – wylicza Andrzej Kunt, burmistrz Kostrzyna nad Odrą.

Ogromne dofinansowanie z budżetu państwa

Kostrzyn będzie miał do dyspozycji ponad 100 mln zł na duże inwestycje drogowe. To dzięki dofinansowanie z budżetu państwa. – Do lipca musimy przygotować przetargi na te inwestycje – tłumaczy burmistrz. W przygotowaniu jest też duża modernizacja stadionu, która wyniesie zapewne kilkanaście milionów złotych. W przyszłym roku tej inwestycji nie zaczniemy, ale przygotujemy się do niej, przygotujemy się do przetargu i podpiszemy umowę na dofinansowanie z ministerstwem sportu – tłumaczy burmistrz. Nie zabraknie też mniejszych inwestycji, jak remonty i budowy placów zabaw, czy remonty dróg osiedlowych. Na inwestycje w 2024 r.z kasy miasta zostaną przeznaczone 44 mln zł.

Budżet Kostrzyna nad Odrą na 2024 r. został zatwierdzony podczas sesji rady miasta w czwartek, 14 grudnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska