MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolor samochodu. Jak kolor pojazdu wpływa na wypadkowość? Mamy dane z rynku

Mariusz Michalak
50,6% wszystkich żółtych pojazdów sprawdzonych przez carVertical miało w swojej historii odnotowane jakieś uszkodzenia. Kolor czerwony jest tuż za nimi, z wynikiem 49,8%.
50,6% wszystkich żółtych pojazdów sprawdzonych przez carVertical miało w swojej historii odnotowane jakieś uszkodzenia. Kolor czerwony jest tuż za nimi, z wynikiem 49,8%. Fot. Materiały prasowe
Nie od dzisiaj wiadomo, że jaskrawe kolory samochodów uważane są za bardziej bezpieczne niż te stonowane, ponieważ są po prostu lepiej widoczne na drodze. Ze statystyk carVertical wynika jednak zupełnie coś innego. Okazuje się, że auta w charakterystycznych kolorach mają częściej na swoim koncie jakieś zdarzenia niż szara, niewyróżniająca się reszta. Z czego to wynika?

Najnowsze badania przeprowadzone przez firmę carVertical udowadniają, że historia pojazdów w wyrazistych kolorach jest zazwyczaj nieco bogatsza niż tych stonowanych. Wskazuje to na fakt, że istnieje korelacja między wyborem koloru samochodu a techniką, czy też raczej dynamiką jazdy!

Żółte, czerwone i brązowe samochody częściej ulegają wypadkom

Kierowcy wybierający żółte samochody chcą być w centrum uwagi. Kolory żółty i czerwony kojarzą się także ze sportem, a ich użytkownicy zazwyczaj lubią prędkość i ryzyko. 50,6% wszystkich żółtych pojazdów sprawdzonych przez carVertical miało w swojej historii odnotowane jakieś uszkodzenia. Kolor czerwony jest tuż za nimi, z wynikiem 49,8%.

Oczywiście od każdej reguły zdarzają się wyjątki. Pozornie przejrzysty obraz tendencji rynkowych zaburza kolor brązowy. Aż 51% takich aut w statystykach carVertical ma na swoim koncie jakiś incydent. A przecież kierowcy brązowych samochodów to zwykle osoby, które jeżdżą spokojnie, preferują niezawodność, luksus i komfort.

50,6% wszystkich żółtych pojazdów sprawdzonych przez carVertical miało w swojej historii odnotowane jakieś uszkodzenia. Kolor czerwony jest tuż za nimi,
50,6% wszystkich żółtych pojazdów sprawdzonych przez carVertical miało w swojej historii odnotowane jakieś uszkodzenia. Kolor czerwony jest tuż za nimi, z wynikiem 49,8%. Fot. Materiały prasowe

Najnowsze analizy carVertical rzucają nowe światło na związek między kolorem pojazdu, a jego wypadkową przeszłością. Nadal nie można jednoznacznie wskazywać bezpośredniej korelacji między kolorem samochodu a jego historycznym wskaźnikiem uszkodzeń. Możemy jedynie uwzględniać fakt, że oryginalny, wyrazisty kolor to dodatkowy czynnik zwiększający prawdopodobieństwo, że dany samochód wystawiony do sprzedaży ma na swoim koncie jakiś wypadek - wyjaśnia Matas Buzelis, ekspert motoryzacyjny w carVertical

Jasne kolory są lepiej widoczne

Spostrzeżenia ekspertów carVertical nie zaprzeczają tezie, że jasne, żywe kolory są również lepiej widoczne w niesprzyjających warunkach pogodowych lub przy słabym oświetleniu. Białe lub żółte samochody wyróżniają się na tle otoczenia, ułatwiając pieszym i innym kierowcom ich zauważenie. Bardzo wyrazisty jest kolor pomarańczowy, choć trzeba mieć sporo odwagi, aby właśnie taki kolor pojazdu wybrać dla siebie.

Gdybyśmy mieli wskazać jakiś kolor, który z jednej strony jest dobrze widoczny na drodze, a z drugiej – dosyć dobrze wypada w statystykach pod względem wypadkowej przeszłości, bez wątpienia byłby to biały. Takie samochody są znacznie lepiej widoczne niż szare czy czarne, a jednocześnie legitymują się niższym niż inne wskaźnikiem szkodowości – oscyluje on na poziomie 44,5%.

Z punktu osoby, która szuka używanego samochodu i do bezpieczeństwa podchodzi w sposób priorytetowy, najlepiej poszukać białego samochodu, upewnić się, że ma on nienaganną przeszłość i później jeździć w sposób defensywny i bezpieczny. Nie wolno zapominać, że choć w statystykach auta białe wypadają znacznie lepiej niż pozostałe, to wciąż te różnice nie są zbyt duże. A zatem w żadnym wypadku nie należy rezygnować z możliwie jak najdokładniejszej kontroli przeszłości samochodu przed zakupem - przypomina ekspert.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski przemysł motoryzacyjny, szanse i zagrożenia - debata

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska