Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komendant komisariatu w Lubsku oddał szpik i pomógł swemu genetycznemu bliźniakowi

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Nadkomisarz Krystian Szylko na co dzień pełni funkcję Komendanta Komisariatu Policji w Lubsku.
Nadkomisarz Krystian Szylko na co dzień pełni funkcję Komendanta Komisariatu Policji w Lubsku. materiały policji
Nadkomisarz Krystian Szylko to na co dzień Komendant Komisariatu Policji w Lubsku. Policjant podarował innemu człowiekowi szansę na drugie życie. Po kilku latach od rejestracji, jako dawca dowiedział się, że może zostać niespokrewnionym dawcą szpiku kostnego dla innej osoby. Nie wahał się ani chwili.

Nadkomisarz Krystian Szylko zarejestrował się jako dawca szpiku kilka lat temu. Kiedy w maju 2023 roku otrzymał telefon o tym, że może zostać dawcą szpiku, dla swojego niespokrewnionego bliźniaka genetycznego i tym samym podarować komuś szansę na drugie życie, nie zastanawiał się ani chwili.

Przeszedł szereg szczegółowych badań, by zostać zakwalifikowanym do zabiegu. Procedura przebiegła bardzo sprawnie, 30 sierpnia 2023 roku oddał swoje komórki macierzyste. Cały zabieg przeprowadzony został w klinice w Poznaniu trwał około czterech godzin. Po jego zakończeniu dowiedział się, że jego szpik zostanie przekazany dla chorego mężczyzny w Niemczech - mówi podinsp. Marcin Maludy, rzecznik prasowy lubuskiej policji.

Policjant zachęca do rejestrowania się w bazie dawców

Zgodnie z zasadami przyjętymi przez fundację DKMS dopiero po kilku miesiącach dawca komórek macierzystych otrzymuje informację, czy przeszczep się udał, a po 2 latach, za zgodą biorcy może poznać jego tożsamość. Policjant zachęca do zarejestrowania się w bazie dawców szpiku, sam zabieg jest bezpieczny i bezbolesny, a kiedy znajdzie się osoba potrzebująca, to możemy podarować jej szansę na drugie życie. Każdy, kto zdecyduje się zarejestrować w bazie DKMS, daje szansę komuś, kto zmaga się z białaczką.

Dawcą może zostać każdy

Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia i nieposiadający znacznej nadwagi. Wystarczy się zarejestrować i być świadomym swojego zobowiązania. Na stronie Fundacji DKMS zamów pakiet rejestracyjny, wypełnij formularz, pobierz wymaz z wewnętrznej strony policzka i odeślij całość. Z przesłanej próbki wykonywana jest typizacja antygenów zgodności tkankowej. Wyniki wraz z danymi z formularza wprowadzane są do bazy Dawców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska