Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kończy się uzbrajanie terenów pod drugi park przemysłowy w Międzyrzeczu. Pierwsze działki zostały już sprzedane

(b)
W nowym parku przemysłowym trwają prace porządkowe
W nowym parku przemysłowym trwają prace porządkowe pixabay.com
Nowy park przemysłowy w Międzyrzeczu jest praktycznie gotowy na przyjęcie inwestorów. Trwają ostatnie prace porządkowe. Oprócz niezbędnych instalacji powstała droga, chodnik, ścieżka rowerowa i oświetlenie.

Międzyrzecki Park Przemysłowy nr 2 powstał wzdłuż ulicy Rokitniańskiej, po obu jej stronach. Jego historia sięga 2019 roku, kiedy to udało się pozyskać kilka mln zł z Unii Europejskiej na przygotowanie nowych terenów pod inwestycje.

Ogłoszony przez gminę przetarg wygrała firma Gorem, która wybudowała sieć wodociągową i kanalizacyjną, trzy przepompownie, linię energetyczną prowadzącą aż do Lubosinka, a także drogę z chodnikiem, ścieżkę pieszo-rowerową i oświetlenie.

Zostały jeszcze ostanie prace porządkowe i przygotowanie dokumentacji do odbioru inwestycji.

Są pierwsi chętni na działki w strefie

W nowym parku przemysłowym na inwestorów czekają działki o łącznej powierzchni blisko 120 ha. Do gminy należą niespełna trzy hektary, pozostałe grunty są własnością Skarbu Państwa, a zarządza nimi Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Widać już zainteresowanie inwestorów nową lokalizacją. Pierwsze umowy na sprzedaż działek inwestycyjnych zostały podpisane jeszcze przed zakończeniem zbrojenia strefy.

– Trzy ze znajdujących się tam działek zostały sprzedane już w trakcie budowy parku. Jedną z nich kupiła Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna – informuje Remigiusz Lorenz, burmistrz Międzyrzecza.

Szansa na rozwój gminy

W Międzyrzeczu pierwsza przemysłowa strefa powstała w 2006 r. Dziś jest tam kilka dużych zakładów, w których pracują setki ludzi.

– W należącym do gminy parku numer jeden przy ulicy Zakaszewskiego nie mamy już działek umożliwiających budowę średnich i dużych zakładów, dlatego musieliśmy przygotować tereny dla kolejnych przedsiębiorców zainteresowanych zainwestowaniem u nas swoich pieniędzy i utworzeniem nowych miejsc pracy – wyjaśnia burmistrz Lorenz.

Liczy, że park stanie się kolejnym kołem zamachowym rozwoju gminy.

Powstanie ścieżka dla pieszych i rowerzystów w parku nr 1

Mieszkańcy od lat dopominali się o budowę chodników i tras rowerowych w pierwszym parku. Zbierali podpisy, pisali petycje. Podkreślali, że piesi i rowerzyści nie czują się tam bezpiecznie.

Dziś już wiadomo, że wzdłuż ulicy Zakaszewskiego i Gandhiego zostanie wybudowany chodnik dla pieszych i rowerzystów. Trwają właśnie prace projektowe.

- Roboty ruszą po ułożeniu rur kanalizacyjnych łączących drugi park z oczyszczalnią ścieków, które przetną starą strefę przemysłową - zapowiada gmina.

Pierwszy fragment wschodniej obwodnicy Międzyrzecza

Pierwszy odcinek drogi do nowego parku będzie jednocześnie jednym z fragmentów wschodniej obwodnicy miasta.

– Dostaliśmy już pieniądze na rozpoczęcie tej inwestycji, która jest dla Międzyrzecza równie ważna, jak nowy park przemysłowy, czy dobiegająca już końca kompleksowa przebudowa oczyszczalni ścieków we wsi Święty Wojciech – zaznacza burmistrz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska