MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus a wycieczki zagraniczne. Czy biuro podróży odda pieniądze, gdy zrezygnujemy z wyjazdu? Co z biletami lotniczymi?

Urszula Baumann, egj
Koronawirus spowodował panikę. Na wycieczki zagraniczne jest coraz mniej chętnych.
Koronawirus spowodował panikę. Na wycieczki zagraniczne jest coraz mniej chętnych. 123RF
Wielu osób już teraz planuje wakacje i zastanawia się, czy będzie mogła zrezygnować z wycieczki, jeżeli epidemia koranawirusa nie wygaśnie. Czy biuro podróży zwróci pieniądze? Czy będzie można oddać bilety lotnicze?

Jakie są prawa turystów w przypadku epidemii? Na to pytanie odpowiada Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

  • Prezes UOKiK Tomasz Chróstny przypomina, że w przypadku nadzwyczajnych okoliczności konsument ma prawo odstąpić od umowy zawartej z biurem podróży.
  • Linie lotnicze powinny monitorować obecną sytuację, tak aby nie narażać zdrowia pasażerów.
  • W przypadku wątpliwości dotyczących swoich umów konsumenci mogą skorzystać z pomocy miejskich lub powiatowych rzeczników konsumentów.

Koronawirus a rezygnacja z wycieczki

Urząd wyjaśnia, że zgodnie z ustawą o imprezach turystycznych podróżny może bezpłatnie odstąpić od umowy z biurem podróży na udział w wycieczce lub wczasach w przypadku wystąpienia nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności, które mają znaczący wpływ na realizację imprezy turystycznej lub przewóz podróżnych do miejsca docelowego.

Turysta rezygnując z wycieczki, może żądać wyłącznie zwrotu dokonanych wpłat i nie może ubiegać się o dodatkowe zadośćuczynienie czy odszkodowanie.

- W przypadku każdego wniosku o odstąpienie od umowy biuro podróży musi sprawdzić, czy zaszły przesłanki do takiego odstąpienia. Innymi słowy, czy w miejscu, do którego konsument planował lecieć, istnieje realne zagrożenie jego zdrowia. Jeżeli tak, biuro ma obowiązek uznać roszczenie podróżnego – informuje Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. - W przypadku wątpliwości dotyczących indywidualnych umów z biurami podróży zachęcam do korzystania z darmowej pomocy prawnej świadczonej przez miejskich i powiatowych rzeczników konsumenta – dodaje T. Chróstny.

Czy zielonogórzanie obawiają się koronawirusa? Zobacz sondę

Jak sprawdzić, w których krajach jest bezpiecznie?

Aktualne informacje na temat zagrożeń w poszczególnych krajach podaje Ministerstwo Spraw Zagranicznych na stronie: www.gov.pl/web/dyplomacja

Dotyczą one wszelkich niebezpieczeństw, na jakie można natknąć się w danym państwie (konflikty zbrojne, kataklizmy, zagrożenia atakami terrorystycznymi, epidemie itp.).

W przypadku epidemii koranawirusa pomocne są także informacje dostarczane przez Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Światową Organizację Zdrowia (WHO). Komunikaty na tych stronach mogą dla konsumenta stanowić uzasadnienie odstąpienia od umowy z biurem podróży.

Trwa głosowanie...

Gdzie planujesz spędzić wakacje?

Czy można oddać bilety lotnicze z powodu epidemii koronawirusa

Przy zakupie biletów lotniczych nie ma szczególnych przepisów dotyczących możliwości odstąpienia od umowy w przypadku „nadzwyczajnych okoliczności”. Do czasu wykonania usługi można dokonać zmiany terminu lotu lub nawet zwrócić bilet lotniczy. Każdy przewoźnik ma jednak swój regulamin, z którym warto wcześniej się zapoznać. Mogą znaleźć się w nim zapisy mówiące o konsekwencjach finansowych w przypadku rezygnacji z lotu.

- Kwestia zwrotu biletów lotniczych nie jest tak szczegółowo uregulowana jak odstąpienia od wycieczki z biurem podróży. Nie ulega jednak wątpliwości, że linie lotnicze także powinny zachować się odpowiedzialnie i monitorować bieżącą sytuację aby uniknąć zagrożenia dla zdrowia pasażerów – mówi prezes UOKiK. – W przypadku wątpliwości natury prawnej, także w tym przypadku zachęcam do skorzystania z darmowych porad konsumenckich świadczonych przez miejskich i powiatowych rzeczników konsumentów.

Branża turystyczna w strachu

Czy koronawirus zachwieje branżą turystyczną? Organizacja Związków Biur Podróży Unii Europejskiej (ECTAA) ocenia, że nowy koronawirus ma – i będzie miał – niszczący wpływ na turystykę i dla tej branży jest szczególnie groźny. Niektóre linie lotnicze nie latają do Chin, ludzie na całym świecie rezygnują z dalekich podróży.

Jak donosi portal Nasza Turystyka, spadki sprzedaży biur podróży sięgają 75 proc. z tygodnia na tydzień. Likwidowane są kolejne połączenia lotnicze, odwoływane są wyjazdy. Infolinie biur są cały czas zajęte. Klienci chcą rezygnować ze wszystkiego – również z wycieczek do krajów, w których nie zanotowano przypadków koronawirusa. Pytają o możliwości rezygnacji nawet z wyjazdów wykupionych na koniec lata 2020. - Takiej zbiorowej histerii jeszcze w historii nie było – podkreślają właściciele biur podróży i hotelarze.
W fatalnej sytuacji znajdują się też przewoźnicy. Setki polskich autokarów stoi bezczynnie.

Sprawdziliśmy też, jak wygląda sytuacja na lokalnym rynku.

– Klienci odwołują wyjazdy narciarskie na marzec, szczególnie te do Włoch, ale również te do Francji i Szwajcarii. Przyznają wprost, że boją się wirusa – mówi Maciej Stawiarski z biura podróży EUROTROPS z Zielonej Góry. – To problem nie tylko nasz. Kontaktuję się z kolegami z branży z innych firm. Wszyscy są załamani. Nic się nie sprzedaje. Wszystko stoi. Stanęły też lotnicze wyjazdy na lato. Zero zainteresowania. Wygląda na to, że rozwinie się z tego grubszy kryzys.

W innym dużym biurze podróży w Zielonej Górze też słyszymy, że sytuacja jest dla branży turystycznej odczuwalna. – Wirus bardzo osłabia turystykę, niestety, ale tak jest – mówi pracownica biura. – Dzwonią klienci i pytają, czy w razie czego mogą zrezygnować z wyjazdu, czekają na rozwój sytuacji w tych miejscach, do których wykupili wczasy. Inni pytają, czy w sytuacji, kiedy touroperator odwoła wycieczkę, czy będą zwracane wpłacone pieniądze. Są osoby, które nie zdążyły wpłacić, a były zainteresowane wyjazdem, teraz rezygnują.

Więcej na ten temat przeczytasz w materiale: W kilka dni zmienił się stan branży turystycznej. Klienci odwołują rezerwacje, lub pytają, czy ich wyjazdy nie zostaną odwołane

POLECAMY:

WIDEO: Koronawirus mniej groźny niż grypa?

KORONAWIRUS W LUBUSKIEM. PRZECZYTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska