Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Lubuskiem. Na terminalu w Świecku wprowadzono ograniczenia. Czy pracownicy poczują się bezpieczniej?

Aleksandra Sierżant
Aleksandra Sierżant
Najwięcej osób gromadzi się w holu głównym. W poniedziałki przebywa tu nawet około 100 osób
Najwięcej osób gromadzi się w holu głównym. W poniedziałki przebywa tu nawet około 100 osób Aleksandra Pazda
Na terminalu w Świecku codziennie odprawiają się kierowcy z różnych zakątków świata. Do tej pory na dokumenty oczekiwali w holu głównym, gdzie chwilami przebywało ponad 100 osób. Teraz ma się to zmienić. Czy dzięki temu pracownicy poczują się bezpieczniej?

Początek tygodnia to zawsze najgorętszy czas na Terminalu Towarowych Odpraw Celnych w Świecku. Kierowcy od rana ustawiają się w kolejkach, by jak najszybciej móc się odprawić i ruszyć w dalszą trasę. Niemal wszyscy oczekują na swoją kolej w holu głównym. W poniedziałek, 23 marca, w jednym pomieszczeniu przebywało około 100 osób.

Trwa głosowanie...

Czy w obecnej sytuacji starasz się ograniczać do minimum wyjście z domu?

Pracownicy terminala widząc to, postanowili interweniować. O problemie poinformowali starostwo, które zarządza obiektem. Podczas rozmowy z nami wyznali, że nie czuja się tu bezpiecznie...

- Boimy się tu pracować, ale to dla wielu z nas jedyne źródło utrzymania. Mamy rodziny, małe dzieci i boimy się, że jeśli my zarazimy się wirusem, to zrobimy też krzywdę naszym najbliższym. Tu trzeba wprowadzić jasne zasady, jakieś środki ostrożności! Ale to nie my jesteśmy od wymyślania rozwiązań -tłumaczą.

Przypomnijmy, że 10 marca przy wejściach zamontowano dozowniki z płynami do dezynfekcji i instrukcją mycia rąk. Jednak agenci celni przyznają, że kierowcy się po prostu z tego śmieją.

Maksymalnie 50 osób w pomieszczeniu

Po prośbach pracowników starosta podjął decyzję o zmianach dotyczących zasad funkcjonowania terminala. W obiekcie może znajdować się maksymalnie 50 kierowców. Przy stanowisku mogą stać tylko 2 osoby, pozostali muszą zachować odstęp 2 metrów.

- Były sygnały, że na początku tygodnia jest znacznie więcej kierowców, zwłaszcza zza wschodniej granicy, dlatego w trosce o pracowników i kierowców starosta podjął decyzję o wprowadzeniu zasad, zgodnie z którymi na terenie terminala jednocześnie może przebywać maksymalnie 50 petentów.

Odpowiedzialny za stosowanie się do tej decyzji jest kierownik terminala - tłumaczy rzecznik Starostwa Powiatowego w Słubicach, Wojciech Obremski.

Jednak szybko okazało się, że kierowcy nie chcą tych zasad przestrzegać...
- Mamy sygnały, że mimo, iż na terenie terminala porozwieszaliśmy informację o zakazie skupisk ludzkich (w trzech językach), większość zagranicznych kierowców zachowuje się nieodpowiedzialnie, nie wyrażając chęci dostosowania się do nowych zasad - dodaje W. Obremski.

Dziś, 20 marca, przypada pierwszy dzień astronomicznej wiosny! Po długiej zimie, to zawsze najbardziej wyczekiwana pora roku.  Od kilku dni pogoda dopisywała, więc i przyroda budzi się do życia. Na trawnikach widać mlecze, przebiśniegi, krokusy. Drzewa puściły pąki i nagle w mieście zrobiło się kolorowo! Czym różni się kalendarzowa wiosna od astronomicznej wiosny? Niekoniecznie astronomiczna wiosna musi się pokrywać z kalendarzową. Astronomiczna wiosna przypada w równonoc wiosenną, czyli wtedy, gdy dzień i noc mają tyle samo godzin.

Dziś pierwszy dzień astronomicznej wiosny! W Słubicach drzew...

Koronawirus zaatakował transport

Właściciele spedycji celnych przyznają, że mocno odczuli skutki pandemii koronawirusa. Przychody znacząco im spadły, ponieważ wiele firm w znacznym stopniu ograniczyły transport krajowy i międzynarodowy. W związku z tym zwrócili się do starosty z prośbą o obniżenie czynszu za najem stanowisk.

Z podobną prośbą zwrócili się do burmistrza Słubic miejscowi handlarze, którzy mieli swoje stanowiska na słubickich bazarach. Włodarz miasta obniżył im czynsz o 50%. Ulg dla agentów celnych jednak nie będzie...

- W powiecie słubickim jest realizowany program naprawczy, który wyklucza wszelkie możliwości pozbywania się zysku. Oznacza to, że tak, jak nie możemy realizować wielu wydatków, tak samo nie możemy rezygnować z dochodów - tłumaczy rzecznik Wojciech Obremski.

RAPORT

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Lubuskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska