Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościół pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze ma 100 lat. Muzeum zaprasza na wystawę

red.
Budowa kościoła pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela w Zielonej GórzeW tym roku kościół pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze obchodzi 100-lecie. Z tej okazji Muzeum Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza w środę, 25 stycznia o godz. 17.00,  na otwarcie wystawy.Kamień węgielny pod budowę kościoła w niemieckim Grünbergu położono w marcu 1915 roku, a w styczniu dwa lata później świątynia została oddana do użytku i służy wiernym do dziś.  Fundatorem świątyni był Georg Beuchelt, który zapisał się w pamięci zielonogórzan jako przemysłowiec i twórca Fabryki Budowy Mostów i Konstrukcji Stalowych Beuchelt & Co (po wojnie ZASTAL). Na wystawę składają się plansze przedstawiające dzieje budynku – proces budowy obiektu oraz plany architektoniczne obrazujące jego dawny i obecny wygląd, a także sylwetki twórców i donatorów obiektu. Oprócz tego ukazane są dzieje parafii pw. Najświętszego Zbawiciela już w powojennej Zielonej Górze i działalność jej czterech  proboszczów – ks. proboszcza Wincentego Kowalskiego, ks. proboszcza Konrada Herrmanna, ks. proboszcza Zbigniewa Stekiela i ks. proboszcza Mirosława Maciejewskiego.Niewątpliwą atrakcją przygotowanej ekspozycji jest ponad stuletnia makieta świątyni odkryta  niedawno w wieży kościelnej przez obecnego proboszcza ks. M. Maciejewskiego i do tej pory nie pokazywana. Obiekt ten – dziś nieco uszkodzony – to gipsowa bryła kościoła wykonana jeszcze przed powstaniem budynku, zapewne jako materiał poglądowy dla przyszłych użytkowników świątyni. Widoczne na makiecie detale architektoniczne: m.in. okna, drzwi, rzeźby, portale wejściowe, oddają naturalny charakter budowli i dzięki temu możemy przyjrzeć się kościołowi bardzo dokładnie i z każdej niemal strony. To taki Kościół pw. Najświętszego Zbawiciela w miniaturze.Na ekspozycji poświęconej zielonogórskiemu stulatkowi można zapoznać się z archiwalną dokumentacją techniczną z lat 1915-1917 dotyczącą budowy obiektu. Materiały te „ukryte” od ponad 100 lat w archiwum kościelnym zostaną zaprezentowane szerszej publiczności po raz pierwszy. Są to teczki, w których przechowywano dokumenty związane z budową świątyni: rysunki techniczne, plany architektoniczne czy korespondencja prowadzona przez architektów i budowniczych z wykonawcami, a także preliminarze budżetowe.Wystawa 100-lecie Kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze 1917-2017 powstała dzięki udostępnieniu zbiorów archiwalnych przez ks. proboszcza Mirosława Maciejewskiego pracownikom Muzeum Ziemi Lubuskiej w listopadzie 2016 roku oraz dzięki wsparciu finansowemu Stowarzyszenia Pro Cultura et Musica im. Edyty Stein i Lubuskiego Konserwatora Zabytków w Zielonej Górze.Wernisaż wystawy odbędzie się 25 stycznia o godz. 17.00. Wstęp wolny. Wystawa będzie czynna do 19 marca.Zobacz nasz specjalny serwis o Wydarzeniach ZielonogórskichZobacz też: Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie w obiektywie rosyjskiej stacji Russia Today (RUPTLY/x-news)
Budowa kościoła pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela w Zielonej GórzeW tym roku kościół pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze obchodzi 100-lecie. Z tej okazji Muzeum Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza w środę, 25 stycznia o godz. 17.00, na otwarcie wystawy.Kamień węgielny pod budowę kościoła w niemieckim Grünbergu położono w marcu 1915 roku, a w styczniu dwa lata później świątynia została oddana do użytku i służy wiernym do dziś. Fundatorem świątyni był Georg Beuchelt, który zapisał się w pamięci zielonogórzan jako przemysłowiec i twórca Fabryki Budowy Mostów i Konstrukcji Stalowych Beuchelt & Co (po wojnie ZASTAL). Na wystawę składają się plansze przedstawiające dzieje budynku – proces budowy obiektu oraz plany architektoniczne obrazujące jego dawny i obecny wygląd, a także sylwetki twórców i donatorów obiektu. Oprócz tego ukazane są dzieje parafii pw. Najświętszego Zbawiciela już w powojennej Zielonej Górze i działalność jej czterech proboszczów – ks. proboszcza Wincentego Kowalskiego, ks. proboszcza Konrada Herrmanna, ks. proboszcza Zbigniewa Stekiela i ks. proboszcza Mirosława Maciejewskiego.Niewątpliwą atrakcją przygotowanej ekspozycji jest ponad stuletnia makieta świątyni odkryta niedawno w wieży kościelnej przez obecnego proboszcza ks. M. Maciejewskiego i do tej pory nie pokazywana. Obiekt ten – dziś nieco uszkodzony – to gipsowa bryła kościoła wykonana jeszcze przed powstaniem budynku, zapewne jako materiał poglądowy dla przyszłych użytkowników świątyni. Widoczne na makiecie detale architektoniczne: m.in. okna, drzwi, rzeźby, portale wejściowe, oddają naturalny charakter budowli i dzięki temu możemy przyjrzeć się kościołowi bardzo dokładnie i z każdej niemal strony. To taki Kościół pw. Najświętszego Zbawiciela w miniaturze.Na ekspozycji poświęconej zielonogórskiemu stulatkowi można zapoznać się z archiwalną dokumentacją techniczną z lat 1915-1917 dotyczącą budowy obiektu. Materiały te „ukryte” od ponad 100 lat w archiwum kościelnym zostaną zaprezentowane szerszej publiczności po raz pierwszy. Są to teczki, w których przechowywano dokumenty związane z budową świątyni: rysunki techniczne, plany architektoniczne czy korespondencja prowadzona przez architektów i budowniczych z wykonawcami, a także preliminarze budżetowe.Wystawa 100-lecie Kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze 1917-2017 powstała dzięki udostępnieniu zbiorów archiwalnych przez ks. proboszcza Mirosława Maciejewskiego pracownikom Muzeum Ziemi Lubuskiej w listopadzie 2016 roku oraz dzięki wsparciu finansowemu Stowarzyszenia Pro Cultura et Musica im. Edyty Stein i Lubuskiego Konserwatora Zabytków w Zielonej Górze.Wernisaż wystawy odbędzie się 25 stycznia o godz. 17.00. Wstęp wolny. Wystawa będzie czynna do 19 marca.Zobacz nasz specjalny serwis o Wydarzeniach ZielonogórskichZobacz też: Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie w obiektywie rosyjskiej stacji Russia Today (RUPTLY/x-news) źródło: Muzeum Ziemi Lubuskiej
W tym roku kościół pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze obchodzi 100-lecie. Z tej okazji Muzeum Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza w środę, 25 stycznia o godz. 17.00, na otwarcie wystawy.

Kamień węgielny pod budowę kościoła w niemieckim Grünbergu położono w marcu 1915 roku, a w styczniu dwa lata później świątynia została oddana do użytku i służy wiernym do dziś. Fundatorem świątyni był Georg Beuchelt, który zapisał się w pamięci zielonogórzan jako przemysłowiec i twórca Fabryki Budowy Mostów i Konstrukcji Stalowych Beuchelt & Co (po wojnie ZASTAL).

Na wystawę składają się plansze przedstawiające dzieje budynku – proces budowy obiektu oraz plany architektoniczne obrazujące jego dawny i obecny wygląd, a także sylwetki twórców i donatorów obiektu.

Oprócz tego ukazane są dzieje parafii pw. Najświętszego Zbawiciela już w powojennej Zielonej Górze i działalność jej czterech proboszczów – ks. proboszcza Wincentego Kowalskiego, ks. proboszcza Konrada Herrmanna, ks. proboszcza Zbigniewa Stekiela i ks. proboszcza Mirosława Maciejewskiego.

Niewątpliwą atrakcją przygotowanej ekspozycji jest ponad stuletnia makieta świątyni odkryta niedawno w wieży kościelnej przez obecnego proboszcza ks. M. Maciejewskiego i do tej pory nie pokazywana. Obiekt ten – dziś nieco uszkodzony – to gipsowa bryła kościoła wykonana jeszcze przed powstaniem budynku, zapewne jako materiał poglądowy dla przyszłych użytkowników świątyni. Widoczne na makiecie detale architektoniczne: m.in. okna, drzwi, rzeźby, portale wejściowe, oddają naturalny charakter budowli i dzięki temu możemy przyjrzeć się kościołowi bardzo dokładnie i z każdej niemal strony. To taki Kościół pw. Najświętszego Zbawiciela w miniaturze.

Na ekspozycji poświęconej zielonogórskiemu stulatkowi można zapoznać się z archiwalną dokumentacją techniczną z lat 1915-1917 dotyczącą budowy obiektu. Materiały te „ukryte” od ponad 100 lat w archiwum kościelnym zostaną zaprezentowane szerszej publiczności po raz pierwszy. Są to teczki, w których przechowywano dokumenty związane z budową świątyni: rysunki techniczne, plany architektoniczne czy korespondencja prowadzona przez architektów i budowniczych z wykonawcami, a także preliminarze budżetowe.

Wystawa 100-lecie Kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze 1917-2017 powstała dzięki udostępnieniu zbiorów archiwalnych przez ks. proboszcza Mirosława Maciejewskiego pracownikom Muzeum Ziemi Lubuskiej w listopadzie 2016 roku oraz dzięki wsparciu finansowemu Stowarzyszenia Pro Cultura et Musica im. Edyty Stein i Lubuskiego Konserwatora Zabytków w Zielonej Górze.

Wernisaż wystawy odbędzie się 25 stycznia o godz. 17.00. Wstęp wolny.
Wystawa będzie czynna do 19 marca.

**

Zobacz nasz specjalny serwis o Wydarzeniach Zielonogórskich

**

Zobacz też: Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie w obiektywie rosyjskiej stacji Russia Today (RUPTLY/x-news)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska