Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościół w Wicinie niedaleko Żar. Ważne znalezisko historyków i regionalistów, badających wojenne straty

Aleksandra Łuczyńska
Aleksandra Łuczyńska
Dzwon w Wicinie i niezwykła historia
Dzwon w Wicinie i niezwykła historia Nadesłane
Podczas wizyty w kościele w Wicinie (gm. Jasień) badacze natknęli się na niezwykłą inskrypcję umieszczoną na dzwonie. Ma ona związek z Promnitzami.

W ramach projektu dotyczącego strat wojennych, który realizowany jest przez Stowarzyszenie Region Łużyce, dr Anna Polak i dr Paweł Karp odwiedzili Wicinę (gm. Jasień). Ookazało się, że dzwon z Wiciny ma wiele wspólnego z dzwonem z dawnego kościoła garnizonowego w Żarach. W trakcie badań historycy natknęli się na inskrypcję umieszczoną na kościelnym dzwonie, który najpierw znajdował się w wieży - dzwonnicy dobudowanej do dawnego kościoła pod koniec XVII wieku, później przeniesiony do nowej świątyni z lat 1862-1865.

Tekst łacińskiej inskrypcji na dzwonie w Wicinie w tłumaczeniu Ewy Bieleckiej brzmi

Poświęcone Bogu Najlepszemu, Największemu.
Pod auspicjami jaśnie pana, pana Baltazara Erdmanna, Świętego Cesarstwa Rzymskiego hrabiego von Promnitza etc.
Za czcigodnego męża, pana Andreasa Schmida, pastora kościoła w Wicinie. Johann Lucas, kustosz.
Ten dzwon został niedawno odlany. Paul Andreas Koerner, ludwisarz z Erfurtu.
W roku 1691.
Na chwałę Boga, a żyjącej społeczności na użytek.

Uniknęły zniszczenia

W ostatnim wersie jest ukryty chronogram czyli zapisana rzymskimi znakami data odlania dzwonu - 1691 rok.
Dla badaczy to niezwykłe znalezisko. - Po pierwsze, niesłychane jest to, że oba te dzwony, odlane dla Wiciny i Żar, czyli ufundowany przez Balthazara Erdmanna (ojca) i Erdmanna II (syna) von Promnitz, zachowały się i nie zostały zarekwirowane na potrzeby niemieckiego przemysłu zbrojeniowego zarówno podczas I, jak i II wojny światowej - podkreśla dr Anna Polak wskazuje także powiązanie rodzinne ludwisarzy, czyli Koernerów. Spośród licznych dzwonów, odlewanych przez nich głównie w Żarach, a przeznaczonych przede wszystkim dla miejscowości obecnych pow. żarskiego, żagańskiego i nowosolskiego, zachowało się jedynie trzy.

Ogromna wartość

Nieprzeceniona jest ich wartość historyczna i artystyczna oraz sam wiek. – Wprawdzie zachowały się starsze instrumenty na terenie powiatu żarskiego (m.in. Drożków, Koło, Złotnik, Żarki Wielkie, Tuchola Żarska, Olszyniec), ale i tak nie przewyższają one wartością obu omawianych - dodaje dr Polak.
Dzwon w Wicinie był wspominany w niemieckim katalogu zabytków ówczesnego powiatu żarskiego z 1939 roku, ale nie zawarto tam tekstu inskrypcji. Obecnie podajemy też przetłumaczony na język polski umieszczony na nim łaciński napis.
Inskrypcja umieszczona na dzwonie w dawnym kościele garnizonowym w Żarach.
" Bogu na Chwałę tobie Żary na zbawienie. Ten zdewastowany dom pozostawiony w pożałowania godnym stanie, w jakim stał przez ponad 100 lat, a poprzez siłę i dzięki błogosławieństwu z góry, do takiego stanu doprowadzony w roku 1728, poświęcony w 13 niedzielę po święcie Trójcy Św. a w roku 1729 wyposażony w ten dzwon (ufundoany przez) Jego Ekselencję hrabiego Rzeszy pana Erdmanna, hrabiego von Promnitz. Erdmann hrabia von Promnitz. Gdy rozlegnie się dżwięk dzwonu, niechaj przy słowie zbiorą się ci, którzy wychwalają Jezusa. Halleluja. Odlany w Żarach przez Friedricha von Koernera".

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska