Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kostrzyn nad Odrą. Brakuje parkingów dla tirów

Redakcja
Tiry to w Kostrzynie coraz większy problem (Jakub Pikulik)
Tiry to w Kostrzynie coraz większy problem (Jakub Pikulik)
Temat parkingów dla tirów nie jest nowy. Ale dopiero od kilku miesięcy ciężarówki w Kostrzynie i Słubicach stają się prawdziwym problemem.

Powód? Coraz więcej firm działających na terenie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. - Ale też prywatni przedsiębiorcy, którzy zakładają firmy transportowe - mówi wiceburmistrz Kostrzyna Zbigniew Biedulski. Tylko w ostatnim czasie w mieście przybyły takie trzy nowe firmy. Kierowcy ciężarówek parkują m.in. na ul. Kościuszki, Wojska Polskiego, Jana Pawła II, przy barze Gucio, hotelu Bastion, niedaleko marketu Intermarche, a ostatnio nawet niedaleko targowiska miejskiego przy ul. Mickiewicza.

- Kiedyś nie zwracałem na to uwagi, ale teraz staje się to coraz większym problemem. Taki wielki tir ogranicza widoczność, trudniej jest przejść nawet przez jezdnię. Poza tym zauważyłem, że ciężarówki niszczą nawierzchnię. Kostka brukowa jest mocno rozjeżdżona m.in. przy hotelu Bastion - mówi Krzysztof Socha, mieszkający w Kostrzynie od trzech lat. Tiry psują nerwy kierowców i mieszkańców także w Słubicach, ale głównie dlatego, że spowalniają ruch w mieście. - Czasem jest naprawdę ciężko. Jak kilka ciężarówek jedzie główną ulicą w tym samym czasie, to przejazd przez Słubice wydłuża się nawet dwukrotnie - narzeka kierowca Andrzej. Jako miejsce postoju kierowcy ciężarówek częściej wybierają parkingi przy drodze A2. - Parkowanie na ulicach miasta to sporadyczne przypadki. Zdarzyło się, że jakiś kierowca zaparkował na ul. I Maja, na drodze wzdłuż wału. Czasem kierowca parkuje ciężarówkę na chwilę, żeby kupić coś do jedzenia - tłumaczy Magdalena Tubaj z Komendy Powiatowej Policji w Słubicach.

Czytaj też: Czy w Kostrzynie uda się ustrzelić miliony euro?

Inaczej jest w Kostrzynie. - Policjanci wystawili już kilka mandatów i sporządzili trzy wnioski o ukaranie kierowców, którzy postawili swoje ciężarówki w niedozwolonych miejscach. Funkcjonariusze spotkali się z przedstawicielami władz miasta. Rozmawiano o sposobach rozwiązania tego problemu - tłumaczy Sławomir Konieczny, rzecznik lubuskiej policji. Rozwiązaniem może być duży parking, na który już jest nawet przeznaczona działka. Leży ona niedaleko skrzyżowania ulic Sosnowej i Rzemieślniczej, w pobliżu dużych zakładów i na trasie małej obwodnicy. Dojazd jest łatwy. Poza tym na tym terenie nie można prowadzić żadnych większych inwestycji, bo nad działką przebiega linia wysokiego napięcia. Idealne miejsce na parking? Miasto czeka na rozstrzygnięcie przetargu na dzierżawę działki. Ma to nastąpić pod koniec kwietnia. Nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, że jest już zainteresowana osoba.

Przypomnijmy też, że aktualny jest pomysł, żeby na terenie Przystanku Woodstock wybudować duże centrum logistyczne zdarzenia. Byłby tu nie tylko parking, ale też tani motel, restauracja, zaplecze sanitarne. - Żeby pomysł udało się zrealizować, muszą się do niego włączyć firmy działające na terenie miasta. Na razie nie było takiego zainteresowania - przyznaje wiceburmistrz Biedulski. Inwestycja musi też być zrealizowana przy dużym wsparciu strefy ekonomicznej. Ale strefa jeszcze nie wie, gdzie ostatecznie mogłoby powstać takie centrum. Być może lepszym miejscem okaże się Świecko i tutejszy były terminal odpraw celnych. Jest on jednak własnością Skarbu Państwa. Starostwo w Słubicach chciało go odkupić, ale wojewoda na razie nie wyraził na to zgody.

Czytaj też: Kostrzyn nad Odrą walczy o nowy most

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska