Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Krajowa mapa zagrożeń ma już sześć lat. Lubuszanie chętnie z niej korzystają

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa ma już 6 lat.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa ma już 6 lat. Lubuska Policja
Pomaga policjantom a mieszkańcom ułatwia kontakt ze służbami. Mija sześć lat od uruchomienia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Przez ten czas w całym kraju naniesiono na nią ponad dwa miliony zgłoszeń. Tylko w województwie lubuskim takich sygnałów było prawie sześćdziesiąt pięć tysięcy.

Zgłoszenie z telefonu lub komputera

Krajowa mapa zagrożeń to platforma wymiany informacji, za pomocą której każdy obywatel ma możliwość dzielenia się z policją sygnałami o potencjalnych zagrożeniach. Służy przede wszystkim wskazywaniu miejsc, na które lokalne służby powinny zwrócić szczególną uwagę. Z tego interaktywnego narzędzia można korzystać w prosty oraz intuicyjny sposób. I to bez wychodzenia z domu.

Sama aplikacja została zbudowana w taki sposób, aby użytkownik w łatwy sposób mógł z niej skorzystać. Jedynym wymaganiem jest dostęp do komputera z internetem lub pobranie darmowej aplikacji na urządzenie mobilne. Wszystkie nanoszone na mapę zgłoszenia są anonimowe - tłumaczy podinspektor Marcin Maludy, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim.

Złe parkowanie lub dzikie wysypiska

Katalog zgłoszeń, które można nanieść na mapę jest bardzo szeroki. Uwzględnia zarówno wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń, ale też zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.

Oprócz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, dzięki zgłoszeniom mieszkańców znikają dzikie wysypiska śmieci, odławiane są bezpańskie psy, poprawia się stan bezpieczeństwa na obszarach wodnych, a bezdomnym udzielana jest niezbędna pomoc - dodaje Marcin Maludy.

Wśród najczęściej sygnalizowanych przez mieszkańców województwa lubuskiego zagrożeń znalazły się przekroczenia dozwolonej prędkości oraz zgłoszenia dotyczące nieprawidłowego parkowania, spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych czy niewłaściwej infrastruktury drogowej. Zgłaszano także dzikie wysypiska śmieci oraz grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją.

Z mapy powinniśmy korzystać z głową

Policjanci przypominają jednak, aby z tego narzędzia korzystać w sposób rozsądny. Każde naniesione na nią zagrożenie wywoła bowiem odpowiednią reakcję mundurowych. Bardzo ważne jest również to, aby pamiętać, że zgłoszenia w ramach krajowej mapy zagrożeń nie zastępują potrzeby pilnej interwencji policji. W takich przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska