MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ładny brąz pod kontrolą

(syl)
Jeśli już spędzasz czas na plaży, nie leż plackiem, ale dużo się ruszaj i chroń skórę
Jeśli już spędzasz czas na plaży, nie leż plackiem, ale dużo się ruszaj i chroń skórę fot. Bartłomiej Kudowicz
Jak się mocno opalić i nie zaszkodzić swojej skórze?

Kurtki poszły precz. Chętnie wystawiamy na widok publiczny gołe ramiona, brzuchy i nogi. Żeby wyglądały ładnie i zdrowo, wcale nie musimy katować swojej skóry na słońcu czy chodzić do solarium. Są inne sposoby na ładną opaleniznę.

1 Wariant pierwszy - samoopalacze
Ładny kolor skóry uzyskujemy dzięki substancji chemicznej (dihydroksyaceton - DHA), która wchodzi w reakcję z aminokwasami naszego naskórka. Kolor pojawia się po około dwóch godzinach od posmarowania. Znika po kilku dniach, bo naskórek się złuszcza. W sklepach można kupić różne samoopalacze. To jak działają na naszą skórę, zależy m.in. od grubości naskórka, pH naszej skóry, a także składu kremu. Warto więc przetestować kilka, zanim któryś wybierzemy. Zwolenniczki delikatnej opalenizny mogą stosować balsam brązujący, zawierający niewielkie ilości DHA.

WADY

  • Mogą lekko przesuszać skórę.
  • Czasami powodują żółtawy odcień opalenizny.
  • Mają dość nieprzyjemny zapach wynikający z reakcji między skórą a DHA.
  • Ćle rozsmarowane zostawiają ciemniejsze smugi (lepsze są te w spray'u).

    DOBRA RADA
  • Przed posmarowaniem skóry samoopalaczem, zrób peeling. Jeśli na twojej skórze pojawiły się zacieki lub ciemniejsze plamy, możesz je wybielić sokiem z cytryny lub kremem z kwasami owocowymi AHA.

    2 Wariant drugi - kapsułki i soczki
    W aptekach możemy kupić tabletki z beta-karotenem, które wpływają na kolor naszej skóry. Brane regularnie, nadają jej lekko opaloną barwę. Ale nie łudźmy się. Łykanie tych tabletek, nawet w większych ilościach, nie spowoduje, że będziemy się cieszyć piękną opalenizną. Tabletki nie przyspieszają też opalania na słońcu czy w solarium, bo nie wzmacniają produkcji melatoniny. Ich zaletą jest to, że oprócz lekko opalonego koloru skóry, dostarczają naszemu organizmowi witaminy E i C, a przez to walczą z wolnymi rodnikami i zapobiegają słonecznym oparzeniom (tego jednak do końca nie udowodniono).

    WADY
  • Jeśli przedobrzymy z ich przyjmowaniem, skóra będzie miała pomarańczową barwę.

    DOBRA RADA
  • Zamiast tabletek możesz pić dużo soków marchwiowych - uzyskasz ten sam efekt.

    3 Wariant trzeci - przyspieszacze opalania.
    Jeśli nie możesz się obyć bez słońca, możesz skrócić opalanie, używając specjalnych preparatów, które przyspieszają produkcję naturalnego barwnika skóry - melaniny. C ciekawe, opalenizna pojawia się dopiero po około trzech dniach.

    WADY
  • Mogą wysuszać skórę

    DOBRA RADA
  • Pamiętaj, że razem z przyspieszaczami opalania musisz używać kremów z filtrem. Tylko niektóre przyspieszacze zawierają już filtr. Nie obawiaj się - kremy nie hamują ich działania, bo dawka promieni docierająca do naszej skóry mimo preparat ochronnego jest wystarczająca, by ruszyła produkcja melatoniny.
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska