Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łagów: kraina jezior i joannitów

Redakcja
fot. Tomasz Gawałkiewicz
Już przed wiekami Łagów dbał o gości.

Na przełomie XV i XVI władcy Brandenburgii sprowadzili tutaj joannitów, aby chronili przemierzających Trakt Polski kupców. Ani jedni, ani drudzy nie czynili tego bezinteresownie.

Pierwsi wiedzieli, że na gościach można zarobić, drudzy byli za swoje wysiłki hojnie nagradzani. Rycerze - zakonnicy wybrali na swoją siedzibę Łagów zapewne nie tylko ze względów obronnych. Wrażliwi na piękno dostrzegli urok okolicy. W zamian zostawili nam wspaniały zamek i... nutkę tajemnicy.

Tylko w Łagowskim Parku Krajobrazowym znajduje się osiem jezior. Największe z nich Trześniowskie, zwane też jeziorem Ciecz, zajmuje 185,7 ha. Jego maksymalna głębokość wynosi 59 m, co plasuje je na dziesiątym miejscu w kraju. Uważane jest za najpiękniejsze jezioro w regionie lubuskim. Zawdzięcza to przede wszystkim swemu położeniu: wije się jak rzeka w rynnie utworzonej przez strome zbocza porośnięte lasami. Wzdłuż jego brzegów biegną szlaki turystyczne: czerwony i żółty. Pomiędzy Jeziorem Trześniowskim i Łagowskim (82 ha) położony jest Łagów. Pozostałe to: Buszno (51 ha), Buszenko (28 ha), Czarne (2 ha), Bobrze, Linie, Malcz Północny i Malcz Południowy (znajduje się w otulinie parku, powierzchnia obu - 99 ha).

Uwaga: w północnej części parku leży poligon wojskowy Wędrzyn. Kto więc chce się tam wybrać, musi mieć zgodę komendy poligonu - tel. 0 95 755 64 44.

CZY WIESZ, ŻE...

  • Łagów jest wsią. W ubiegłym roku administracja gminy prowadziła konsultacje w sprawie przyznania praw miejskich. Dotąd mieszkańcy nie podjęli decyzji. Pierwszy raz Łagów uzyskał prawa miejskie w 1727 r., stracił je w 1932 r. Jeszcze jedno: oficjalna nazwa wsi brzmi - Łagów, a nie Łagów Lubuski.

  • Pierwsza wzmianka o Łagowie pochodzi z 1299 r. Był wtedy w posiadaniu Klepiczów. W 1347 przeszedł w ręce joannitów i stał się siedziba kancelarii tego zakonu. Ich własnością był do 1810 r.

  • W Sieniawie funkcjonuje kopalnia węgla brunatnego. Surowiec ten został odkryty w pobliżu Łagowa w połowie XIX wieku. Niebawem powstała kopalnia. Po wojennej przerwie pracuje ona od 1950 r.

  • Tylko w Pławskim Ługu rośnie 136 gatunków roślin. Na terenie gminy jest 25 pomników przyrody. Nad Jeziorem Trześniowskim rośnie 200-letni tulipanowiec amerykański.


  • 30 października 1895 r. w Łagowie urodził się Gerhard Domagk, niemiecki laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny (w 1939, ale odebrał ją dopiero w 1947). Zmarł w 1964 r w Schwarzwaldzie.

  • Na cmentarzu w Łagowie został pochowany Leon Pinecki (1892-1949). O okresie międzywojennym czołowy polski atleta. Był mieszkańcem Łagowa, gdzie prowadził hotel.


    CIEKAWE MIEJSCA

    Rezerwaty przyrody

    W 1985 r. utworzono Łagowski Park Krajobrazowy. Jego powierzchnia obejmuje 4.929 ha. Leży w gminach Łagów i Sulęcin. Znajdują się w nim trzy rezerwaty przyrody.

  • Rezerwat Nad Jeziorem Trześniowskim zajmuje 50 ha, położony jest na zachodnim brzegu jeziora. Na uwagę zasługuje las bukowy, którego wiek dochodzi do 130 lat. Żyjące w tym miejscu bluszcz pospolity masowo oplata pnie drzew sięgając nawet 25 m. Fauna jest tu uboga, a to ze względu na bliskie sąsiedztwo domów.

  • Rezerwat Buczyna Łagowska: Rosną tu wyjątkowo dorodne buki, uważane za najpiękniejsze w kraju. Drzewa porastają mocno urzeźbiony teren. Można tu spotkać wiele ciekawych i rzadkich zwierząt, np. siniaka i muchówkę małą. Stawy są miejscem polowań wydr.

  • Rezerwat Pawski Ług: od 2002 r. zajmuje 32 ha. Dojść można do niego z Łagowa w stronę Poźrzadła. Można też oznakowaną ścieżką przyrodniczą nad brzegiem Jeziora Łagowskiego. Znajdujące się tu pokłady torfu sięgają 5 m. Żyje tu 130 gatunków roślin, np. owadożerna rosiczka okrągłolistna, żurawina błotna, czermień błotna, kruszyna pospolita, bagno zwyczajne. Niektóre podlegają ścisłej ochronie.

    Pomniki przyrody

    W Łagowskim Parku Krajobrazowym rosną wiekowe drzewa o znacznych rozmiarach. Część znajduje się w parku zamkowym, część w okolicznych miejscowościach. Warto zobaczyć:
  • lipy drobnolistne (obwód pnia największej to 520 cm)
  • dęby szypułkowe (obwód największego - 435 cm)
  • topole białe (obwód największej - 340 cm)
  • świerk pospolity (obwód największego - 290 cm)
  • tulipanowiec amerykański (ma 22 m wysokości, obwód pnia - 340 cm)
    W północnej części parku są aż 202 cisy, najstarsze mogą mieć po 130-150 lat.

    TRASY SPACEROWE PO ŁAGOWIE

    Przed zwiedzeniem miejscowości powinniśmy wejść na wieżę zamku, z której możemy podziwiać cały Łagowski Park Krajobrazowy i najwyższe wzniesienie Ziemi Lubuskiej - Bukowiec - 227 m n.p.m. (patrzymy na północny wschód).

    Na Sokolą Górę (wejście naprzeciw ośrodka Leśnik)
    Zobaczymy tam pozostałości po pierwszych mieszkańcach Łagowa - średniowieczne grodzisko, przedwojenny cmentarz oraz pozostałości po badaniach archeologicznych prowadzonych w latach 60. XX wieku.

    Od zamku do grodziska (szlak jest oznakowany białym liściem na zielonym tle)
    Trasa została opisana na tablicy informacyjnej przy wyjściu z parku.

    Na secesyjny most kolejowy
    Z tego miejsca zobaczymy Łagów z innej perspektywy i zamek.

    Spacer promenadą (za urzędem gminy skręcamy w lewo)
    Trasa wygodna dla tych, którzy nie przygotowali się na długi spacer. Prowadzi wzdłuż brzegu jeziora. Stąd ładne widoki na najciekawsze zabytki.

    Na półwysep (gdzie jest szkolne schronisko wycieczkowe)
    Stąd jest piękny widok na zamek. Wielokrotnie to miejsce wykorzystywali filmowcy.


    WARTO ZOBACZYĆ

    Zamek joannitów

    Zbudowany w drugiej połowie XIV wieku na rzucie prostokąta. Ma skrzydło mieszkalne i wieżę w południowo-wschodnim narożu murów. Potem dobudowano m.in. basztę bramną, kolejne skrzydła mieszkalne, podwyższono wieżę. Od strony wschodniej prowadzą 50-stopniowe schody. W latach 1966-71 przeprowadzono poważny remont i adaptowano obiekt dla celów turystycznych. Zamek otaczają mury obronne, spełniające też funkcję oporową.

    Kościół pw. Świętego Jana Chrzciciela

    Powstał w latach 1725-26 naprzeciwko zamku, w miejscu istniejącego tu wcześniej murowanego kościółka. Tu odbywały się uroczystości związane z zaprzysiężeniem komandorów łagowskich.

    Brama Polska

    Zbudowana w XV wieku, gotycka, wielokrotnie przebudowywana. Dopiero w 1958 r. została odsłonięta spod tynków jej południowa elewacja.

    Brama Marchijska

    Została postawiona w XVI wieku, była przebudowywana w XVII i XIX w. W części parterowej jest murowana, w drugiej kondygnacji - szachulcowa.

    Mury obronne

    Zachowały się w dwóch odcinkach: od Bramy Marchijskiej do Jeziora Trześniowskiego i od Bramy Polskiej na wschód. Zostały zbudowane w XV wieku, były wielokrotnie remontowane.

    Most kolejowy

    Wiadukt przebiega nad ul. Mostową, ma 40 m długości. Powstał w 1909 r. w trakcie budowy linii kolejowej z Międzyrzecza do Toporowa.




  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska