MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lotnicze zdjęcia Żar sprzed stu lat. Wiele budynków nie przetrwało do dziś, tak zmieniło się miasto

Aleksandra Łuczyńska
Aleksandra Łuczyńska
Dzięki lotniczym zdjęciom sprzed lat możemy zobaczyć dziś, jak bardzo zmieniło się miasto
Dzięki lotniczym zdjęciom sprzed lat możemy zobaczyć dziś, jak bardzo zmieniło się miasto Archiwum
W czasach, gdy zdjęcia wykonane drona są codziennością, warto zerknąć na fotografie lotnicze sprzed stu lat. Dawniej nie były wykonywane zbyt często, a dziś to są prawdziwe skarby. Dzięki nim możemy zobaczyć, jak bardzo zmieniło się miasto. Zobaczcie na zdjęcia Żar sprzed stu lat.

Historyczne zdjęcia lotnicze Żar robią wrażenie. Dziś, gdy tak modne jest fotografowanie z drona, mamy możliwość szybkiego porównania. Co się zmieniło? Czego już nie ma, które budynki zniszczono, gdzie powstały nowe. W naszej galerii możecie obejrzeć fotografie lotnicze Żar sprzed wielu lat.

Najstarsza z nich, przedstawia ulicę Ludową, Robotniczą, Wiśniową i Zielonogórską, a została wykonana w 1923 roku. Jak podkreśla historyk i regionalista, dr Rafał Szymczak, dopiero trwała wtedy budowa spółdzielczych domów jednorodzinnych, z których część wykonano z gliny według nowatorskiej technologii żarskiego radcy budowlanego Wilhelma Fautha.

To były szalone lata dwudzieste

- Pierwszy taki dom w Sorau podziwiał sam prezydent republiki weimarskiej Friedrich Ebert, który odwiedził nasze miasto 100 lat temu - podkreśla historyk. - Ciekawa jest pocztówka pokazująca basen w Lesie Miejskim. To dawny Schoeber Teich, który graniczył z Bielarnią Herrmanna w której znajdowała się popularna gospoda oraz tajemnicza pustelnia. Basen nie jest już podzielony na część męską i kobiecą - w szalonych latach 20. nikt już nie był tak pruderyjny. Dużą popularność pocztówki lotnicze zyskały w latach 30. za sprawą wydawnictwa Industrie-Fotografen Klinke & Co. Niemniej, także lokalni wydawcy, jak Heinrich Hornig, czy gigant, czyli Rauert und Pittius wydawali liczne pocztówki z lotniczymi widokami, wszak od 1934 działało już pierwsze żarskie lotnisko. Choć pierwszy samolot wystartował z naszego miasta już w 1911 r., a 1912 wylądował w trakcie lotu z Paryża do Kalisza duński pilot Niels Leth-Jensen, który lądował i startował z pola między Żarami, a Grabikiem.

Po wojnie do cyrku

Jak wyjaśnia historyk, fotografia lotnicza rozwinęła się podczas I wojny światowej, samoloty z drewna, płótna i drutu latały nad okopami wroga, wykonując tysiące zdjęć dla sztabowców. Po wojnie bezrobotni lotnicy zatrudniali się w lotniczych cyrkach, wozili pocztę i pierwszych odważnych pasażerów, a część zaczęła zarabiać na życie, wykonując zdjęcia lotnicze. Dzięki temu dziś możemy oglądać przepiękne zdjęcia, porównywać, jak bardzo zmieniło się w mieście. Zajrzyjcie koniecznie do naszej galerii.

Czytaj też:

Zobacz też: Remont kaplicy Promnitzów

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska