Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubuscy myśliwi zjechali do Żagania na Wielkie Łowy w Puszczy Żagańskiej 2023

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Wideo
od 16 lat
IX edycja Wielkich Łowów w Puszczy Żagańskiej w pałacu. Myśliwi obchodzą swoje 100-lecie. Z tej okazji w kościele Piotra i Pawła w niedzielę 1 października odbyła się msza hubertowska. Po niej myśliwi z całego województwa lubuskiego przeszli do pałacu, gdzie odbyły się dalsze uroczystości i jarmark myśliwski.

W niedzielę żagańskim pałacem zawładnęli myśliwi z całego województwa lubuskiego. Chociaż edycja Wielkich Łowów w Puszczy Żagańskiej była IX, to okazja do świętowania była wyjątkowa, ponieważ Polski Związek Łowiecki obchodzi 100-lecie swojego istnienia. - Nasza impreza nabiera rangi ogólnopolskiej - zaznaczył Wojciech Grochala, dyrektor Lasów Państwowych w Zielonej Górze.

Ważnym wydarzeniem w żagańskim pałacu było otwarcie krajowej wystawy łowieckiej, na której można oglądać wiele myśliwskich pamiątek, a także książek i czasopism.

Imprezie towarzyszył między innymi pokaz mody myśliwskiej, sokolnictwa, bractwa rycerskiego, psów myśliwskich, koncert zespołu "Vschoviensis".

Można było skosztować dziczyzny, a także pysznych miodów. Sprawdzić, jak wabi się zwierzynę i jakie są odgłosy lasu.

Myśliwi w powiecie żagańskim

- W naszym powiecie (żagańskim) jest ok. 400 myśliwych, zrzeszonych w różnych kołach - opowiada Andrzej Ejgierd z koła łowieckiego Daniel w Szprotawie. - Bardzo nas cieszy, że jest coraz więcej młodych, którzy garną się do nas. Czy nasza działalność polega na strzelaniu do zwierząt? To jedynie niewielki wycinek naszej aktywności.

Czy myślistwo jest drogą pasją? - Myślę, że wędkarstwo jest droższe - zaznaczył A. Ejgierd.
Uroczystość była też okazją do wręczenia odznaczeń dla myśliwych i ich przyjaciół.
- W przyszłości myślimy o dalszym zagospodarowaniu stałej ekspozycji w holu Turkusowym w Żagańskim Pałacu Kultutry - dodał lubuski łowczy Jacek Banaszek.

Po południu w żagańskim pałacu zaplanowano konferencję o inwazyjnych gatunkach, które coraz częściej kolonizują nasze lasy. To między innymi szopy pracze z Ameryki Północnej, które zaczynają wchodzić również do lubuskich miast.
Podczas imprezy zbierano pieniądze dla żagańskich sportowców z niepełnosprawnościami, za pośrednictwem stowarzyszenia Uśmiech Dziecka.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska