Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubuskie Centrum Winiarstwa ma przyciągać turystów. Kiedy? Od września

Redakcja
Lubuskie Centrum Winiarstwa ma przyciągać turystów. Kiedy? Od września
Lubuskie Centrum Winiarstwa ma przyciągać turystów. Kiedy? Od września Artur Matyszczyk
Na terenie winnicy w Zaborze trwa budowa Lubuskiego Centrum Winiarstwa. Ma być gotowe we wrześniu. We wtorek 28 kwietnia uroczyście podpisano i wmurowano akt erekcyjny pod inwestycję.

\We wtorek 28 kwietnia uroczyście podpisano i wmurowano akt erekcyjny pod inwestycję. Dla potomnych wmurowano także figurkę lubuskiej winiarki.

- Lubuskie Centrum Winiarstwa będzie naszym markowym produktem turystyczny. Jestem przekonana, że turystów przyciągać będzie nie tylko sam budynek, ale przede wszystkim fantastyczna winnica -  mówiła podczas uroczystości marszałek Elżbieta Anna Polak. Towarzyszyli jej lubuscy winiarze oraz partnerzy projektu i jego sympatycy.

- Prace idą zgodnie z założeniami. Całość projektu zakończy się w drugiej połowie września – zapewniał Janusz Popiel, dyrektor oddziału firmy Diament w Zielonej Górze, przedstawiciel wykonawcy firmy Exalo Drilling S. A. Jak podkreślała marszałek Elżbieta Anna Polak, projekt to efekt kompromisu, wynik konsultacji z winiarzami i wykonawcami. - Realizowany jest w metodologii zaprojektuj-wybuduj. Prace nad nim trwały całą zimę. Chodziło nam o to, żeby jak najlepiej wydać tu pieniądze – wyjaśniła. Projekt budowy <b>Lubuskiego Centrum Winiarstwa</b> współfinansowany jest w 99 proc. ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Całkowity koszt inwestycji to 4 mln.

Przeczytaj też: Ruszyła budowa Centrum Winiarstwa w Zaborze (zdjęcia)

W budynku złożonym z trzech części, na powierzchni 679,55 mkw., znajdzie się coś dla ciała i dla duszy. W części głównej obiektu w punkcie informacyjnym będą wiadomości o Lubuskim Szlaku Wina i Miodu, Sala konferencyjna przeznaczona będzie na warsztaty winiarskie, somelierskie czy kulinarne. W jednym z dwóch skrzydeł znajdzie się część dydaktyczna z salą multimedialną, leżakownią, ekspozycją winiarską oraz halą pokazową, w której będzie można zapoznać się z procesem produkcji wina. Drugie skrzydło - dla duszy - stanowić będzie typowo część rekreacyjną z kuchnią, salonem do degustacji win i otwartą wiatą. – To świetna koncepcja. Jestem przekonana, że będzie zrealizowana tak, jak sobie wymarzyliśmy, z możliwością rozbudowy - przekonywała marszałek Elżbieta Anna Polak.

Docelowo w centrum ma się znajdować odział Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze z siedzibą w Ochli, które ma zarządzać całą inwestycją realizując zadania zlecone przez urząd marszałkowski. Marszałek wyraziła także zadowolenie, że bakcyla winiarstwa złapali mieszkańcy gminy Zabór.- Cieszę się, że w Zaborze udało się rozbudzić miłość do winiarstwa. Wiem, że gospodarze sadzą winogrona. To dzięki specjalnemu programowi przygotowanemu przez gminę. I tak oto powstaje nam wspaniała gmina winiarska na szlaku wina i miodu – zaznaczyła.

Z powstania Lubuskiego Centrum Winiarstwa najbardziej cieszą się jednak sami winiarze, którzy w końcu będą mieli miejsce, w którym będą mogli chwalić się swoimi winami, a także dzielić doświadczeniem związanym z ich produkcją oraz uprawą winorośli. - Myślę, że będzie to miejsce, które zjednoczy wszystkich winiarzy, że będziemy mogli prezentować swoje wina, że będą się odbywały degustacje. Pewnie będzie też sklep ze wszystkimi lubuskimi winami oraz produktami tradycyjnymi. Tu powstaje też winiarnia, więc będą się odbywały pokazy tłoczenia wina. To niewątpliwie jedyne takie miejsce w Polsce – przekonywał Krzysztof Fedorowicz z winnicy Miłosz. Lubuskie wina są bardzo cenione w Polsce i uważane za jedne z najlepszych. Jak wyjaśniają winiarze, to za sprawą dobrej gleby oraz odpowiedniego klimatu.

Atrakcją dla turystów jest też sama winnica, która pięknie się rozwija i rośnie w oczach. - W zeszłym roku obsadzono 10 ha winnicy. W tym roku będzie kolejnych 8 ha. Turyści już odwiedzają to miejsce i są zainteresowani nasadzeniami i prowadzeniem winnicy. Aspekt nauki i dydaktyki już więc istnieje - mówił Marcin Moszkowicz z winnicy Winiarka, prezes Zielonogórskiego Stowarzyszenia Winiarskiego. Lubuskie wina są bardzo cenione w Polsce i uważane za jedne z najlepszych. Jak wyjaśniają winiarze, to za sprawą dobrej gleby oraz odpowiedniego klimatu.

Żeby winnica dawała szczęście i nic nie zakłócało prac budowalnych, ksiądz kanonik dziekan Mirosław Donabidowicz, proboszcz parafii św. Urbana, poświęcił wmurowanie aktu erekcyjnego oraz plac budowy, na którym powstaje Lubuskie Centrum Winiarstwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska