MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Coraz bliżej do budowy szybkiej kolei w Lubuskim Trójmieście. Najmłodszy bachusik Trójmiastus gotowy do drogi

Wideo
od 12 lat
Bachusik Trójmiastus to najmłodszy przedstawiciel licznej rodzinki, która zdobi nie tylko Zieloną Górę. Jego imię to nawiązanie do Lubuskiego Trójmiasta, które rozpoczyna kolejny etap funkcjonowania i będzie starać się o wsparcie planowanych inwestycji. Odsłonięcie figurki to okazja to przedstawienia wyzwań, jakie chce realizować stowarzyszenie Lubuskie Trójmiasto.

Lubuskie Trójmiasto. Odsłonięcie bachusika Trójmiastusa

Bachusik kroczy po mapie Lubuskiego Trójmiasta, niosąc dzban wina. Autor rzeźby Artur Wochniak wyjaśnia, że dzban jest symbolem winiarstwa w regionie oraz współpracy samorządów, które tworzącą nasze trójmiasto. To sześćdziesiąty dziewiąty bachusik, który jest umiejscowiony w Zielonej Górze, ale trzeba zaznaczyć, że tak naprawdę, to jest siedemdziesiąty, bowiem jeden wyszedł poza Zieloną Górę i jest ulokowany na Stacji Kultura w Otyniu. Jest on również elementem integracyjnym stowarzyszenia Lubuskie Trójmiasto. Trzeci symbol trójmiasta pojawi się w maju podczas Dni Sulechowa.

Bachusik Trójmiastus został odsłonięty na deptaku w Zielonej Górze tuż po walnym zgromadzeniu stowarzyszenia Lubuskie Trójmiasto, które przyjęło strategię wyznaczającą cele rozwoju w różnych obszarach. – Chodzi o to, byśmy się dobrze przygotowali na absorpcję środków z Unii Europejskiej – wyjaśnia Edward Fedko, prezes zarządu stowarzyszenia.

Odsłonięcie bachusika Trójmiastusa na deptaku w Zielonej Górze, 21 marca 2024. w wydarzeniu wzięli udział zielonogórscy seniorzy

Coraz bliżej do budowy szybkiej kolei w Lubuskim Trójmieście...

Lubuskie Trójmiasto. Coraz bliżej budowy szybkiej kolei

Najważniejsze planowane przedsięwzięcie to rozwój połączeń kolejowych. – Pracujemy bardzo intensywnie nad szybką koleją aglomeracyjną. Na dniach rozstrzygniemy przetarg dotyczący opracowania studium wykonalności w ramach pierwszego etapu budowy szybkiej kolei – mówi Edward Fedko i przypomina, że projekt zakłada budowę 11 przystanków na terenie Lubuskiego Trójmiasta i modernizację 12. Wśród nowych obiektów planowane są trzy centra przesiadkowe w Nowogrodzie Bobrzańskim, Sulechowie i Zielonej Górze.

– W drugim etapie będziemy chcieli zabiegać o środki, które pozwolą nam zakupić nowy tabor kolejowy. Będzie on uruchamiany w ramach szybkiej kolei. A co ważniejsze będziemy zabiegali o środki wsparcia z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, w którym dofinansowanie jest na poziomie 85%, a 15% będą gwarantowały zainteresowane samorządy – tłumaczy prezes stowarzyszenia.

Prezes Fedko zapowiada, że realizacja projektu pozwoli na większą dostępność komunikacyjną, bo dzisiaj raczej mamy komunikacyjne wykluczenie, jeśli chodzi o przewozy kolejowe.

– II etap projektu przewiduje wybudowanie fragmentu linii kolejowej, łączącej nas z lotniskiem w Babimoście i to jest niezwykle ważne oraz budowę przystanku „Sulechów Krężoły Strefa inwestycyjna”. Tam już dzisiaj są zrealizowane inwestycje na ponad 15 hektarach. Będą tam zatrudnione setki, jeśli nie tysiące ludzi, i trzeba im usprawnić połączenia komunikacyjne – podkreśla Edward Fedko.

Lubuskie Trójmiasto tworzy osiem gmin oraz powiat nowosolski. Miastami założycielskimi są: Zielona Góra, Nowa Sól i Sulechów. Pomysł pochodzi z 2003 roku. Porozumienie o współpracy między trzema miastami podpisane zostało 7 kwietnia 2004 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska