Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubuskie drogi do remontów. Samorządy w regionie dostały na nie kolejne pieniądze

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Kolejne fundusze na remonty dróg w regionie przyznane.
Kolejne fundusze na remonty dróg w regionie przyznane. Pexels
Będą kolejne remonty dróg w regionie. Lubuskie samorządy dostały właśnie spory zastrzyk gotówki na modernizację infrastruktury. Otrzymają w sumie ponad osiemnaście milionów złotych, które będą mogły przeznaczyć na przeprowadzenie potrzebnych inwestycji.

Pomimo systematycznej poprawy, stan wielu samorządowych dróg wciąż pozostawia wiele do życzenia. Nie dzieje się tak z powodu niechęci włodarzy do tego typu inwestycji, ale przez to, że często brakuje na nie pieniędzy w lokalnych budżetach. Tu z pomocą przychodzi rządowy fundusz wspierający modernizację drogowej infrastruktury.

Finansowy zastrzyk dla gmin i powiatów

Tym razem finansowe wsparcie w wysokości ponad osiemnastu milionów złotych trafiło do dwudziestu trzech samorządów z regionu i zostanie przeznaczone na realizację ponad trzydziestu różnych zadań. To między innymi inwestycje związane z oświetleniem przejść dla pieszych, budową nowych chodników czy ścieżek rowerowych oraz poprawą nawierzchni i oznakowania dróg. Dzięki temu w lubuskich gminach i powiatach będzie bezpieczniej dla kierowców, rowerzystów i pieszych.

Już ponad trzy miliardy złotych trafiły w różnych programach rządowych do lubuskich samorządów na bardzo ważne i oczekiwane przez lata inwestycje. Często spotykam się z przedstawicielami wspólnot samorządowych niezależnie od opcji politycznej i samorządowcy sami podkreślają, że wielu z tych zadań nie udałoby się zrealizować bez takiego wsparcia. To są gigantyczne pieniądze przeznaczone na infrastrukturę drogową, modernizację szkół czy ośrodków zdrowia, które sprawiają, że województwo lubuskie się rozwija i mają ogromny wpływ na jakość życia mieszkańców oraz na ich bezpieczeństwo - mówi Władysław Dajczak, wojewoda lubuski.

Będą nowe chodniki i ścieżki rowerowe

Największy zastrzyk gotówki trafił do gminy Deszczno, która otrzymała ponad pięć milionów złotych. Pieniądze przeznaczy na budowę nowej i prawie ośmiokilometrowej drogi dla pieszych oraz rowerzystów przy dawnej krajówce w Karninie, Deszcznie i Brzozowcu.

Takiej niespodzianki na dziesięciolecie przejęcia przez gminę zarządu nad dawną krajową "trójką", które będzie miało miejsce w maju przyszłego roku nie mogliśmy się spodziewać. Do naszej gminy trafi ponad pięć milionów złotych z osiemnastu, jakie lubuskie gminy otrzymały na budowę dróg rowerowych, chodników i przejść dla pieszych. Dzięki temu Karnin z Brzozowcem połączy nowa droga dla pieszych i rowerów. Dofinansowanie pokryje nawet osiemdziesiąt procent wartości projektu szacowanego na ponad siedem milionów złotych - mówi Paweł Tymszan, wójt gminy Deszczno.

Dofinansowanie otrzyma również powiat wschowski. To ponad dwa miliony złotych na poprawę bezpieczeństwa pieszych na drogach w Kowalewie i Starym Strączu. Podobne pieniądze dostał powiat świebodziński na przebudowę drogi powiatowej Jordanowo - Nowy Dworek w zakresie budowy ścieżki rowerowej wraz z utwardzeniem pobocza oraz budowę drogi dla pieszych w Rokitnicy. Na finansowe wsparcie może liczyć także powiat krośnieński, który otrzymał ponad pół miliona złotych na budowę nowych chodników w miejscowościach Janiszowice oraz Drzewica. Podobną inwestycje w Starym Kurowie przy ulicy Leśnej zrealizuje gmina Stare Kurowo. Gmina Słubice dzięki dofinansowaniu wybuduje natomiast bezpieczne przejście dla pieszych przy ulicy Bohaterów Warszawy w Słubicach. Jakie jeszcze inwestycje zostaną zrealizowane?

Bezpieczna i nowoczesna infrastruktura drogowa

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg stanowi instrument wsparcia realizacji zadań na drogach zarządzanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Jego celem jest przyspieszenie powstawania nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury drogowej na szczeblu lokalnym oraz poprawa jakości życia mieszkańców.

Zobacz również:

od 7 lat
Wideo

Jak działają oszuści 1 - fałszywy SMS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska