Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubuskie placówki kulturalne wciąż zaskakują ciekawymi ofertami. Natalia Sikora, Pan Kleks, Bitwa Regionów, Geopark świętuje, Piazzolla Duo

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W Teatrze im. J. Osterwy w sobotę zobaczymy „Miłość z Facebooka”, a w niedzielę zabrzmią "Złote przeboje - tercet czyli kwartet" w ramach koncertu Hanny Śleszyńskiej, Piotra Gąsowskiego i Roberta Rozmusa.
W Teatrze im. J. Osterwy w sobotę zobaczymy „Miłość z Facebooka”, a w niedzielę zabrzmią "Złote przeboje - tercet czyli kwartet" w ramach koncertu Hanny Śleszyńskiej, Piotra Gąsowskiego i Roberta Rozmusa. mat. organizatora
Mamy połowę lipca, a ponieważ z natury jestem optymistą, więc powiem, że: jeszcze trzy czwarte wakacji przed nami. Wiele ciekawych wydarzeń przed nami, a ja osobiście planuję się wybrać w okolice Łęknicy na święto geoparku "Łuk Mużakowa". To bardzo atrakcyjne turystycznie miejsce, które warto odwiedzić. A Państwo dokąd się wybieracie w ten weekend?

ŁĘKNICA

W sobotę (15.07), od godz. 14, pod wieżą widokową przy ścieżce geoturystycznej „Dawna Kopalnia Babina”, odbędzie się Święto Geoparku Łuk Mużakowa. Jak zapowiadają organizatorzy, będzie można m.in. poznać lokalnych przedsiębiorców, regionalne produkty i aktywnie spędzić czas. Obszar eksploatacji dawnej kopalni znajduje się na terenie parku krajobrazowego, a w 2009 r. stał się krajowym geoparkiem „Łuk Mużakowa”, który wraz z analogicznym parkiem po niemieckiej stronie granicy uzyskał w 2015 r. tytuł Światowego Geoparku UNESCO. Warto wybrać się na specjalną ścieżkę geologiczną w pobliskiej dawnej kopalni węgla brunatnego „Babina”, gdzie znajduje się drewniana wieża obserwacyjna. Można z niej zobaczyć m.in. kolorowe jeziorka, kominy pobliskiej niemieckiej elektrowni Boxberg oraz zarys pasm górskich. Ścieżka z pętlami turystycznymi umożliwiającymi powrót do miejsca wyjścia inną trasą (czas przejścia wynosi ok. 60–90 minut) jest dobrze oznakowana i zachwyci nas krajobrazami. Można się poruszać po niej także rowerem, a zimą na nartach biegowych. Do jednego z wejść na ścieżkę, przy ulicy Leśnej, dojedziemy np. ulicami Hutniczą, XX-lecia, Dworcową i Tadeusza Kościuszki. Musimy przejechać tunelem pod obwodnicą drogową Łęknicy (DK nr 12) do parkingu. Drugie wejście na trasę, z parkingiem, znajduje się przy drodze wojewódzkiej nr 350 (do Przewozu), a trzecie jest w Nowych Czaplach (tuż za dawną linią kolejową, są drogowskazy). Na ścieżce zobaczymy m.in. szmaragdowe jezioro na wyrobisku B2, zielone żelaziste na wyrobisku Via (prawda, że cudne techniczne nazwy), źródło kwaśnych wód kopalnianych, a także największy zbiornik Łuska C, zwany Afryką (zarysem linii brzegowej przypomina ten kontynent). Jego powierzchnia to około 20 ha, a głębokość sięga nawet 24 m. Przy zbiorniku, na zakończenie (lub na początek) eskapady, czeka na nas nie lada atrakcja – jest nią drewniana wieża widokowa. Do pokonania mamy 120 stopni, aby dostać się na taras widokowy na wysokości 24 m (dla mniej wytrwałych jest także drugi, niższy, na wysokości 14 m). Dobrze widać z niego okolicę, kominy elektrowni w niemieckim Boxberg oraz zarys gór. Przy naprawdę dobrej pogodzie i przejrzystym niebie dostrzeżemy najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżkę. Pod względem turystycznym to znakomita okazja także do popularyzacji Parku Mużakowskiego (od 2004 roku na liście światowego dziedzictwa UNESCO) i jego bogatych zbiorów dendrologicznych, w tym z terenu historycznej szkółki drzew owocowych. Warto także pospacerować po całym obszarze i podziwiać piękno tego założenia parkowego w stylu angielskim. Przypomnijmy, że powstał on ok. 1815 roku, ma powierzchnię 728 ha, z czego większość znajduje się w Polsce. Inicjatorem powstania parku był książę Hermann von Pückler-Muskau, postać barwna, kochająca życie oraz potrafiąca czerpać to co najlepsze z przyrody. W realizacji projektu brał udział słynny architekt - Karl Friedrich Schinkel. Wstęp wolny.

MIĘDZYRZECZ

W niedzielę (16.07) o godz. 16, w amfiteatrze na podzamczu, odbędzie plenerowy spektakl teatralny w wykonaniu trupy Kompania Marzeń pt. „Laboratorium Pana Kleksa”. Jak zapowiadają organizatorzy: „to będzie wycieczka po technologicznym zapleczu Akademii Pana Kleksa. Wraz z szalonym docentem i jego niewiele bardziej zrównoważoną Asystentką zaprezentujemy w akcji m.in. ciekły azot, ciekły tlen, polimery. Będziemy mrozić, podpalać i wybuchać, a wszystko to na styku nauki i czarów”. Bajkowy Pan Ambroży Kleks, jak wiadomo, przepadał za wszelkimi wynalazkami, technicznymi nowinkami i wszystkimi sposobami ulepszania codziennego życia. Pierwowzorem postaci Pana Kleksa był Franciszek Fiszer - filozof oraz popularna postać wśród warszawskich literatów i artystów. Widowisko jest przeznaczone dla dzieci od szóstego roku życia i ich opiekunów. Reżyseria i scenariusz: Jakub Henke (także aktor) oraz Agata Ilnicka. Wstęp wolny.

SANTOK

W tym roku Muzeum Grodu Santok, będące filia Muzeum Lubuskiego im. J. Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim, obchodzi jubileusz 45-lecia. Z tej okazji przed budynkiem muzeum w Gmina Santok stanęły tablice, na których przedstawiono historię placówki. Wystawa będzie dostępna do końca wakacji. Santok to „strażnica i klucz królestwa” – tak Gall Anonim nazwał gród santocki, który powstał już w VIII wieku i był przez stulecia strategicznym miejscem obronnym tworzącym podwaliny państwa polskiego.

ZIELONA GÓRA

Poznaj parki w USA

Do końca lipca, w holu Biblioteki Norwida można oglądać wystawę zdjęć pt. „Amerykańskie parki narodowe” zorganizowaną we współpracy z ambasadą USA w Warszawie, w ramach programu „Ameryka w twojej bibliotece”. Obecnie w USA znajduje się ponad 400 parków i obszarów przyrody chronionej, a odwiedza je ponad 290 milionów osób rocznie. Jako pierwszy na świecie, bo w 1872 roku, powstał park narodowy Yellowstone. Z kolei 25 sierpnia 1916 r. prezydent Woodrow Wilson podpisał ustawę o utworzeniu Amerykańskiej Służby Parków Narodowych (National Park Service – NPS), której celem jest ochrona niezwykłych miejsc przyrodniczych „w taki sposób, aby zachować je w stanie nienaruszonym dla przyszłych pokoleń”. Od tego czasu setki innych miejsc zostały wpisane na listę dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego w Stanach Zjednoczonych. Wstęp wolny.

Zagra Orkiestra Dęta

Orkiestra Dęta Zastal zagra w niedzielę (16.07) o godz. 18, drugi z zaplanowanych na lato koncertów promenadowych na scenie przed Filharmonią Zielonogórską. W programie znajdą się utwory taneczne, także w stylu latino, muzyka filmowa, przeboje pop, dixieland, znane marsze i adaptacje muzyki klasycznej. Zespołem zadyryguje Leszek Gąd. Orkiestra składa się ponad 30 muzyków w wieku od 11 do 81, co już czyni ją fenomenem. Działa nieprzerwanie od 1947 roku. Wstęp wolny.

Lato od Muz

W ramach „Lata Muz Wszelakich” w sobotę (15.07) o 20.30 w parku w Zatoniu, odbędzie się koncert z cyklu Okno na muzykę: „Piazzolla Duo” - recital Piotra Zubka & Pentza, zaś wcześniej w Cichej Kobiecie - koncert Simona de Rosa w ramach „Bluesowych nocy”. W środę (19.07) o 21.30 na placu Teatralnym, warto obejrzeć film „Madame” w ramach cyklu „Bon voyage z filmem francuskim”. A w czwartek (20.07) o 19, warto zajrzeć na „koncert na dwa głosy” - recital Agnieszki Wielgosz i Marka Sadowskiego. Więcej na stronach internetowych organizatorów.

Bitwa regionów

W niedzielę 16 lipca 2023 roku w godz. 15:00 – 18:00, w Parku Książęcym Zatonie odbędzie się Bitwa Regionów. Jest to konkurs kulinarny pomiędzy Kołami Gospodyń Wiejskich organizowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przy współpracy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.. W programie również występy artystyczne. Wstęp wolny.

Program:

  • 14.00 – 18.00 – Najmłodszych bawić będzie Bardzo Fajny Klaun i animatorzy,
  • 14.00 – 15.00 – Kapela „Kotowiacy” ze Zbąszynka – oryginalność instrumentów muzycznych ( kozioł biały zwany weselnym) i bogaty repertuar muzyki folkloru ziemi zbąszyńskiej oraz "Na swojską nutę" – DJ Marciano,
  • 15.00 – 15.15 – Otwarcie imprezy, powitanie zaproszonych gości (otwarcia oraz powitania dokona Dyrektor Oddziału Terenowego w Gorzowie WIkp. Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Roman Jabłoński oraz Prezydent Miasta Zielona Góra, Janusz Kubicki),
  • 15.15 – 15.45 – Przemówienia zaproszonych gości,
  • 15.45 – 16.00 – Losowanie kolejności według której Koła Gospodyń Wiejskichh będą prezentowały przygotowane przez siebie potrawy,
  • 16.00 – 16.30 – Zespól Bolero ze Starego Kisielina,
  • 16.30 – 16.45 – Prezentacja 4 Kół Gospodyń Wiejskich,
  • 16.45 – 17.15 – Drewno – grupa śpiewu białego. Ich nazwa wzięła się z zachwytu ukraińską grupą Drevo i wszystkim tym, co może kojarzyć się z drewnem: ciepłem, tradycją i czasem przemijania. Odtwarzają pieśni w ich brzmieniach naturalnych, czyli tak, jak były śpiewane przed wieloma laty na wsiach, w naturalnych warunkach,
  • 17.15 – 17.30 – Prezentacja kolejnych 4 Kół Gospodyń Wiejskich,
  • 17.30 – 18.00 – Zespół „Nasza Łężyca” z Łężycy,
  • 18.00 – Ogłoszenie wyników konkursu „Bitwa regionów”, wręczenie nagród i zakończenie imprezy.

GORZÓW WIELKOPOLSKI

W sobotę (15.07) od godziny 19, na scenie cyklu Dobry Wieczór Gorzów 2023 na Starym Runku, wystąpią zespoły „Fiorito” i „Horpyna”. Pierwszy to kwartet smyczkowy, który zagra hity srebrnego ekranu, czyli przeboje muzyki filmowej. W programie znajdzie się muzyka m.in.: H. Zimmera, J. Williamsa, W.Kilara, E.Morricone, N.Roty czy R.Djawadi. Natomiast w niedzielę, (16.07) o godz. 19, w programie „Buried Alive In The Blues”. zaśpiewa Natalia Sikora. Usłyszymy kultowe piosenki Janis Joplin w wykonaniu wokalistki. Zapełnią się także błonia nad Wartą w ramach „Wartowni”. W Teatrze im. J. Osterwy w sobotę zobaczymy „Miłość z Facebooka”, a w niedzielę zabrzmią "Złote przeboje - tercet czyli kwartet" w ramach koncertu Hanny Śleszyńskiej, Piotra Gąsowskiego i Roberta Rozmusa.

Metalcore i Hardcore

W ramach trasu Summer Tour z gatunku Metalcore/Hardcore w lipcu 2023 roku, w Gorzowie Wielkopolskim, w sobotę 15 lipca 2023 roku o godzinie 18:00 w klubie CKN Centrala odbędzie się koncert. Zagrają zespoły: Violent Answer - nu-hardcore - Poznań, Protect This City - metalcore - Złotów, IAMONE - djent - Łódź, Fleshcold - modern metal - Gdańsk. Wstęp płatny.

WYDARZY SIĘ

W tej rubryce piszemy krótko o wybranych, w tym - odleglejszych wydarzeniach

  • 15.07 – Koncert metalcore „Summer tour”, CKN Centrala, Gorzów Wlkp.,
  • 16.07 – Koncert promenadowy Orkiestry Dętej Zastal, Zielona Góra,
  • 21-22.07 – XXIX Jarmark Magdaleński „Folk Art”, Pszczew,
  • 22.07 – Wydarzenie plenerowe „Jak to z chlebem było”, Cybinka, patronat GL,
  • 4-20.08 – Festiwal Muzyka w Raju, Lubuskie,
  • 15.08 – Piknik Militarny, Lubuskie Muzeum Wojskowe, Drzonów,
  • 22-23.08 - Busker Tour 2023 w Zielonej Górze,
  • 25-27.08 – Dni Żar,
  • 9-17.09 – Dni Zielonej Góry – Winobranie,
  • 16-17 – XIV. Turniej Rycerski o Pierścień Księżnej Jadwigi Śląskiej, Krosno Odrzańskie,
  • 23.09 – Festiwal „Na styku kultur”, Leszno Górne, patronat GL,
  • 6-20.10 – X. Festiwal Muzyki Współczesne im. W. Kilara, Gorzów Wlkp.,
  • 28.10 – Koncert Steczkowska/Demarczyk & Royal Symphony Orchestra, Gorzów Wielkopolski,
  • 9.11 – Występ baletowy „Jezioro łabędzie”, Żarski Dom Kultury,
  • 25.11. - Koncert Sebastian Riedel & CREE, Piwnica Artystyczna Kawon.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska