Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znamy laureatów festiwalu folkloru "Oblicza tradycji". Na gali oprócz grup z Polski, wystąpiły także te z Indii oraz z Turcji

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Grupy gromadziły sporą gromadkę ciekawskich i amatorów zdjęć. Nie ma się co dziwić, gdyż zagraniczne stroje znacznie się różnią od tych rodzimych.
Grupy gromadziły sporą gromadkę ciekawskich i amatorów zdjęć. Nie ma się co dziwić, gdyż zagraniczne stroje znacznie się różnią od tych rodzimych. Jarosław Wnorowski
Ponad trzy godziny trwała gala finałowa Międzynarodowego Festiwalu Folkloru "Gala Tradycji" organizowanego przez Regionalne Centrum Animacji Kultury. Nowością i to absolutnie trafioną było przeniesienie koncertu finałowego na parking przy Centrum Biznesu, gdzie stanęła profesjonalna scena, a miejsce zamieniło się w widownię, niczym w teatrze. Furorę wywołały występy zespołu z Turcji oraz z regionu Gudżarat z Indii.

To, co najlepsze w folklorze

Grupy uczestniczące w części konkursowej festiwalu (przypomnijmy, że jest w nim element rywalizacji artystycznej), podczas gali zamykającej wydarzenie są proszone przez organizatorów o zaprezentowanie wybranych układów choreograficznych lub wokalnych. Tak było także podczas gali w sobotę (8.07) w Zielonej Górze. W tym roku swoje umiejętności przedstawiały zespoły z Polski (Dziecięcy Zespół Regionalny „Mały Haśnik” z regionu żywieckiego, Zespół Pieśni i Tańca „Władysie” z ziemi kórnickiej oraz Zespół Pieśni i Tańca „Siekieracy” z Wielkopolski) oraz Turcji i Indii (ten ostatni gościnnie). Nie zabrakło także prezentacji gospodarza czyli Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca.

Co za egzotyka!

O ile występy grup polskich spotkały się z ciepłym przyjęciem publiczności, to po występach grup z Indii (stan Gudżarat na zachodzie Indii) oraz z Turcji (region Anatolia) wywołały prawdziwą burzę oklasków. Obie grupy gromadziły sporą gromadkę ciekawskich i amatorów zdjęć. Nie ma się co dziwić, gdyż zagraniczne stroje znacznie się różnią od tych rodzimych.

Czekając na werdykt

Organizatorzy wiedzieli, jak podkręcić atmosferę konkursu, gdyż ogłoszenie wyników zostawili na absolutny koniec. Przyznano wyróżnienia oraz nagrody pieniężne.

Powołana przez organizatora Festiwalu Rada Artystyczna działająca w składzie: dr hab. Dorota Angutek (przewodnicząca), dr hab. Tomasz Nowak i dr Katarzyna Kurowska wysłuchała, obejrzała oraz oceniła występujących na scenie Centrum Kreatywnej Kultury, 11 prezentacji zespołowych oraz 5 występów w Międzynarodowym Konkursie Śpiewaczym „Śpiewacy w Zielonej Górze” i 3 występy w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Muzycy w Zielonej Górze”. Przyznano także nagrody.

W grupie zespołów, które wystąpiły w kategorii konkursowej Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Oblicza Tradycji 2023 w Zielonej Górze:

  • I miejsce i nagrodę w wysokości 1 000 euro za wysoki poziom prezentacji tanecznej otrzymał Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kórnickiej WŁADYSIE.
  • II miejsce i nagrodę w wysokości 800 euro za różnorodną i wszechstronną prezentację folkloru muzycznego i tanecznego otrzymał Anatolian Folklore Foundation.
  • III miejsce i nagrodę w wysokości 500 euro za prezentację repertuaru osadzonego w rodzimej tradycji otrzymał Zespół Pieśni i Tańca SIEKIERACY.
  • W Międzynarodowym Konkursie Śpiewaczym „Śpiewacy w Zielonej Górze” Rada Artystyczna przyznała tytuł Laureata Międzynarodowego Konkursu Śpiewaczego „Śpiewacy w Zielonej Górze” oraz nagrodę w wysokości 250 euro za wirtuozję wykonania i artystyczną ekspresję dla SEVGI KOKUS,
  • W Międzynarodowym Konkursie Śpiewaczym „Śpiewacy w Zielonej Górze” Rada Artystyczna przyznała Wyróżnienie Międzynarodowego Konkursu Śpiewaczego „Śpiewacy w Zielonej Górze” za wykonanie zgodne z tradycją regionu dla MARII POŁOMKI oraz KATARZYNY MATYJASEK za interesującą interpretację tradycyjnej piosenki.
  • W Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Muzycy w Zielonej Górze” Rada Artystyczna przyznała tytuł Laureata Międzynarodowego Konkursu Muzycznego „Muzycy w Zielonej Górze” oraz nagrodę w wysokości 250 euro za wirtuozowską prezentację tradycyjnego repertuaru i znakomitą współpracę wewnątrz zespołu dla KAPELI ZESPOŁU ANATOLIAN FOLKLORE FOUNDATION.

Festiwal zakończył się wspólnym tańcem oraz odśpiewaniem "Auld Lang Syne" czyli popularnego "Ogniska już dogasa blask", co należy do wieloletniej tradycji tego wydarzenia. Kolejny festiwal już za rok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska