Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubuszanka Joanna Habich z prestiżowym stypendium "Młoda Polska", ministra kultury i dziedzictwa narodowego!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Wideo
od 16 lat
Jubileuszowa gala XX edycji programu ministra kultury i dziedzictwa narodowego Młoda Polska odbyła się 23 czerwca 2023 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Wśród 110 stypendystów z całej Polski znalazła się również bardzo utalentowana skrzypaczka ze Szprotawy Joanna Hachich. To ogromne wyróżnienie dla młodej Lubuszanki!

Młoda Polska to program stypendialny dla uzdolnionej młodzieży, z budżetem 5,5 mln zł. To forma mecenatu państwa dla twórców i artystów. W ramach środków przyznanych przez ministra kultury prof. Piotra Glińskiego stypendyści tworzą m.in. filmy krótkometrażowe i spektakle teatralne, wydają płyty, książki, albumy, organizują wystawy, wyposażają pracownie, itp. Stypendia zostały też przeznaczone na studia, rezydencje artystyczne oraz kursy mistrzowskie w kraju i za granicą, np. w Nowym Jorku, Wiedniu, Londynie, Florencji, Oslo czy Sztokholmie.
W tym roku w programie wzięło udział 110 stypendystów, reprezentujących siedem kategorii działalności artystycznej: muzykę, sztuki wizualne, fotografię, literaturę (w tym reportaż dziennikarski), film, taniec i teatr.
Uroczysta gala wręczenia dyplomów tegorocznym uczestnikom, z udziałem Wandy Zwinogrodzkiej, podsekretarz stanu w MKiDN, odbyła się w piątek 23 czerwca 2023 r. Wzięła w nim udział Joanna Habich ze Szprotawy, niesamowicie uzdolniona młoda skrzypaczka, uczennica żagańskich szkół muzycznych (szkoły II stopnia).

Kim jest Asia Habich ze Szprotawy?

Joanna Habich wieku 7 lat rozpoczęła naukę w PSM I stopnia w Szprotawie w klasie skrzypiec mgr Barbary Szałaty. Szkołę ukończyła z wyróżnieniem w 2021 r. i rozpoczęła naukę w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Żaganiu, gdzie kontynuuje współpracę w klasie p. Szałaty - obecnie jest uczennicą II klasy II stopnia.
W wieku niespełna 11 lat, zadebiutowała jako solistka z orkiestrą symfoniczną Filharmonii Zielonogórskiej wykonując Koncert skrzypcowy g-moll Maxa Brucha. Wystąpiła też z recitalami w sali koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie oraz Sali Balowej Zamku w Łańcucie.
Lista stypendiów Asi

  • Od 2018 r. jest stypendystką Marszałka Województwa Lubuskiego.
  • W latach 2018/19, 2019/20 i 2022/23 stypendystką Programu pomocy wybitnie zdolnym Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.
  • W roku 2020 i 2021 została stypendystką Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie oraz Fundacji ENEA.
  • W 2022 r. została stypendystką Burmistrza Szprotawy.
  • Także w 2022 r. została stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
  • W styczniu 2023 r. wygrała z pierwszą lokatą nabór do Orchestra 4Young pod dyrekcją Adama Sztaby i została zaproszona do pulpitu koncertmistrzów tego projektu.
  • W 2023 r. została także laureatką programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” dla artystów do 35 r.ż., o wybitnych osiągnięciach w dziedzinie filmu, fotografii, literatury, muzyki, sztuk wizualnych, tańca lub teatru.

Plany młodej skrzypaczki

Asia jest laureatką ponad 50 konkursów skrzypcowych, w tym 15 międzynarodowych i 24 ogólnopolskich, podczas których zdobyła
Grand Prix w Lublinie, Warszawie i Rzymie oraz trzykrotnie I miejsce w Poznaniu, pięciokrotnie w Płocku, trzykrotnie w Belgradzie, a także w Moskwie i Londynie.
Obecnie przygotowuje się do wykonania recitalu w Trybunale Koronnym w Lublinie, oraz Łazienkach Królewskich w Warszawie.
Wystąpi także z solowym programem podczas XXIX Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju. W planach ma także udział w Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. S. Serwaczyńskiego w Lublinie.

Skromna nastolatka ze Szprotawy

Wielkie sukcesy nie uderzyły Asi do głowy. Jest wciąż skromną nastolatką. Mieszka z rodzicami w Szprotawie i chętnie trenuje swoje zdolności. Ćwiczy od 8 lat. Zapewnia, że rodzice nie zmuszali jej do długich treningów. Po prostu robi to, co kocha. - Czasu mam niewiele - przyznaje. - Ale staram się wszystko pogodzić. Bardzo dziękuję tacie, że wozi mnie do szkoły muzycznej II stopnia w Żaganiu. Niestety, w Szprotawie nauka kończy się na pierwszym stopniu. Gdybym musiała dojeżdżać autobusami, to bym sobie nie poradziła.
- A jak sąsiedzi znoszą skrzypcowe wprawki? - pytam artystki. - Nie narzekają, a przynajmniej nie słyszałam o tym - odpowiada Asia. - Pod nami mieszka pan pochodzący z Włoch, który mówił nam, że się relaksuje, gdy może usiąść w fotelu i posłuchać, jak gram. Było mi bardzo miło, gdy nam to powiedział.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska