Marszałek Elżbieta Polak: Mamy strategię, wizję plan i kasę

(kurz)
Marszałek Elżbieta Polak:
Marszałek Elżbieta Polak: Michał Szczęch
W poniedziałek w południe przez godzinę na czacie w redakcji "Gazety Lubuskiej" była marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak. Każdy Czytelnik mógł zadać pytanie. Padło ich dużo, nie wszystkie zmieściły się w przewidzianej godzinie. Oto najciekawsze.

Kubik- Co pani myśli o nowym wojewodzie?
Przystojny :) I do tego dżentelmen z dobrym gustem, przywitał mnie pięknym bukietem kwiatów. Uwielbiam róże herbaciane.

trawacho - Witam! Wracając z Karpacza od razu widać, gdzie zaczyna się Lubuskie! Dolnośląskie żegna dobrymi drogami, natomiast jazda do Zielonej Góry, zwłaszcza przez Kożuchów to... wręcz średniowiecze! Pani marszałek: jeśli nie pani, to kto? Jeśli nie teraz, to kiedy?
- Na pewno chodzi o zjazd z A4, na Szprotawę... Często tam jeżdżę. I też widzę różnicę. Ta droga jest w naszym Wieloletnim Planie Budowy i Modernizacji Dróg, i postaram się, żeby była zrealizowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 jako projekt kluczowy Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Beata - Byłam w niedzielę na "Zemście" w Lubuskim Teatrze. Nowe, świeże spojrzenie na Fredrę. Dla mnie rewelacja. A jak pani ocenia odważne realizacje na zielonogórskiej scenie?
- Dla mnie osobiście spektakl był kontrowersyjny i zaskakujący. Przede wszystkim nie była to "Zemsta" Fredry. Tak optymistyczna sztuka, z tak pozytywnym przesłaniem, umieszczona w takich realiach - musi budzić kontrowersje. Ale sztuka jest od tego, żeby wzbudzać emocje i zmuszać do myślenia. I to reżyser - pan Paweł Kamza - z pewnością osiągnął.

marek - Czy jest szansa by lubuskie było w programie Polska-Saksonia na lata 2014-2020? Obecnie jest wykreślone?
- Tak. Jesteśmy teraz w samym centrum negocjacji. Strona polska przedstawiła już swoje stanowisko. To mają być trzy programy: Dolnośląskie - Saksonia, Lubuskie - Brandenburgia i Zachodniopomorskie - Meklemburgia Pomorze Przednie. Dotychczasowy program Lubuskie-Saksonia może zniknąć razem z tą perspektywą finansową. Przedstawiłam w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego stanowisko zarządu województwa w tej sprawie. Nie wyobrażam sobie, że najlepszy projekt na pograniczu, którego celem jest zarządzanie i rewitalizacja Parku Mużakowskiego (wpisanego na listę UNESCO), nie mógłby być kontynuowany. Lubuskie jest liderem lub partnerem w wielu projektach z Saksonią. Nasze starania o ten program wspiera również Konwent Starostów, Zrzeszenie Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów - zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej.

podatnik - Czemu urzędy nie mogą być otwarte po 16.00? Ludzie pracujący nie mają czasu pójść do nich.
- Mogą! Bardzo dziękuję za to pytanie, bo od dłuższego czasu pracuję od 9.00 do 18.00. Uważam, że jest to optymalny czas realizacji zadań w związku z pełnionymi przez nas funkcjami. Urząd ma być dostępny, mamy służyć społeczeństwu. I dlatego konsekwentnie wdrażamy projekty w zakresie społeczeństwa informacyjnego. Właśnie kończy się największy projekt w regionie o wartości 150 mln zł - Szerokopasmowe Lubuskie, który włączy do internetu 52 tys. osób. A drugi projekt, e-Urząd sprawi, że w ogóle nie będzie potrzeby przychodzenia do urzędu a wszystkie sprawy załatwimy online.

Franek - Pani marszałek, co z naszymi szpitalami? Gorzowski to bankrut! Jak długo będziemy się za niego wstydzić??
- Uzdrawiamy nasze szpitale. Od 1 lipca 2011 działa pierwsza spółka samorządowa Szpital Kardiologiczno-Pulmonologiczny w Torzymiu - bez długów. Gorzowski szpital w czerwcu będzie wpisany do KRS-u. Dzięki temu nie będziemy się już wstydzić. Na podstawie ustawy o działalności leczniczej uzyskamy dotację na znaczą część zobowiązań, które powstały do 31 grudnia 2009 r. w wysokości 240 mln zł. Mamy już przygotowany biznes plan działalności spółki, montaż finansowy oddłużenia, a program naprawczy jest już w 90 proc. zrealizowany przez dyrektora Marka Twardowskiego. Szpital będzie prowadził w ramach kontraktów o wartości 192 mln rocznie taką samą działalność jak dotychczas, usługi medyczne będą nieodpłatne, przygotowujemy projekt budowy radioterapii w ramach Strategii Polska Zachodnia.

Arek - Pani marszałek, jak dla mnie to Lubuskie nie jest zieloną krainą nowoczesnych technologii, ale raczej bardzo słabym regionem. Niestety, nie liczymy się w kraju. Co pani na to?
- W ubiegłym roku przyjęliśmy Strategię Rozwoju Regionu i wyznaczyliśmy cel: Lubuskie to zielona kraina nowoczesnych technologii. Ale Strategia ma być zrealizowana do 2020 roku. Faktycznie dzisiaj nie jesteśmy jeszcze regionem miodem i winem płynącym. Ale nie zgadzam się z tezą, że Lubuskie jest słabym regionem, ponieważ nasze wyniki ekonomiczne wyraźnie wskazują, że świetnie korzystamy z funduszy unijnych, o czym świadczy najwyższa w kraju dynamika rozwoju PKB, zatrudnienia i inwestycji. Tylko w ramach LRPO realizujemy w regionie obecnie 840 inwestycji, np. w budowie jest Park Naukowo-Technologiczny w Nowym Kisielinie. Powstał już Park Technologii i Logistyki Przemysłu Interior w Nowej Soli, Lubuski Ośrodek Innowacji i Wdrożeń PWSZ w Sulechowie. To u nas działa jedna z największych w Polsce specjalnych stref ekonomicznych - KSSSE. Firmy, które w niej powstały, dały ponad 15 tys. miejsc pracy. Również konkurencyjne do średniej krajowej jest nasze rolnictwo. Mamy potencjał mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, dzięki którym dobrze rozwijają się takie branże jak: produkcja papieru, wyrobów z metali, pojazdów samochodowych, wyrobów z drewna. Lubuskie jest liczącym się producentem mięsa indyków, tworzywa sztucznego, mebli. Jak wynika z raportu ekspertów Uniwersytetu Jagiellońskiego, Region Lubuski jest najbardziej tolerancyjnym i otwartym regionem w Polsce. Z wielką determinacją, konsekwentnie tworzymy dobre warunki do rozwoju gospodarczego, o czym świadczą liczne nagrody, np. Kazimierz Wielki - za to, że od sześciu lat najwięcej w Polsce przeznaczamy z budżetu województwa na wydatki na infrastrukturę techniczną w przeliczeniu na jedngo mieszkańca, Złota Antena za odważną i najbardziej zaawansowaną budowę infrastruktury telekomunikacyjnej.

Lagow - Czytałem, że organizowane u nas Lubuskie Lato Filmowe dostało od pani urzędu 150 tys. złotych, czyli o 50 tys. mniej niż rok temu. Czy to oznacza ze impreza jest gorzej oceniania?
- Festiwal jest marką lubuską. W tym roku to po raz 42. odbędzie się LLF i po raz kolejny świetnie wpisuje się w realizowaną przez nas strategię marki: Lubuskie festiwale filmowe i muzyczne. Jednak nasze zaktywizowały bardzo wiele środowisk pozarządowych i do tej samej kasy wystartowało o wiele więcej świetnych projektów. Ale 150 tys. to nie są jedyne pieniądze, którymi wspieramy festiwal. Organizatorzy otrzymają również pomoc w ramach promocji programów unijnych. Na konkurs wpłynęło łącznie ok. 100 projektów.

Lub23 - Tyle mówi pani o dostępności komunikacyjnej, a dostać się gdzieś pociągiem to porażka! Co pani robi, by to zmienić?
- Dostępność komunikacyjna, zwłaszcza połączenia kolejowe, to nie tylko nasz priorytet, ale również największy wydatek w budżecie. Co roku dopłacamy do Przewozów Regionalnych 40 mln zł. Kupiliśmy już 12 nowych szynobusów za 73 mln. Zamówiliśmy w tym roku kolejne cztery za 50 mln i będą one służyły połączeniom transgranicznym Zielona Góra - Berlin i Gorzów - Berlin. Trwa przetarg na dostawę dwóch elektrycznych jednostek za 100 mln zł. Zakończyliśmy modernizację trzech projektów na odcinkach: Gorzów - Kostrzyn, Zbąszynek - Gorzów, Zbąszynek - Czerwieńsk z budową nowej łącznicy, której otwarcie odbędzie się 5 czerwca. Na liście naszych projektów kluczowych jest zaplanowana modernizacja połączenia Berlin - Forst - Żary - Żagań - Wrocław i tzw. "Odrzanka", a także droga 203 - Krzyż - Gorzów.

ja - Czy ma pani jakiś pomysł na ściągnięcie do województwa lubuskiego inwestorów?
- Jeśli chodzi o inwestorów, to realizujemy projekty w zakresie promocji gospodarczej, prowadzimy również Centrum Obsługi Inwestora i i Eksportera. Samorząd wojewódzki tworzy warunki do rozwoju gospodarczego, czyli dostępność komunikacyjną - S-3 mamy w budowie, A-2 jest zakończona. Finansujemy zjazdy i powiązania dróg wojewódzkich w tranzytowymi. Prowadzimy modernizację portu lotniczego i realizujemy w tym zakresie wieloletnią strategię. W tym roku powstaną drogi patrolowe, zainstalujemy ILS i METEO - czyli systemy bezpieczeństwa wymagane na tego typu cywilnych portach lotniczych. Jest infrastruktura, ale to nie wszystko. Inwestor oczekuje też informacji na temat kapitału ludzkiego, wykształconego w określonych branżach, kalkulacji kosztów pracy, chłonność rynku. I takie bazy danych posiadamy. Prowadzimy też spotkania z inwestorami, organizujemy misje gospodarcze i wizyty studyjne. W ramach LRPO przygotowaliśmy 300 ha terenów inwestycyjnych. Zawarliśmy 278 umów z przedsiębiorcami. Od 2009 roku obserwuję znaczny wzrost mikro, małych i średnich firm w Lubuskiem, od 100 tys. do 107 tys.

moder1 - Jak będzie wyglądało województwo w 2020?
- To temat na następny czat! :) Ale mamy strategię, mamy wizję i mamy plan. I mamy kasę! 800 mln euro. W 2020 roku Region Lubuski będzie konkurencyjny i innowacyjny, zrównoważony społecznie i terytorialnie, dostępny komunikacyjnie i teleinformatycznie.
A mówiąc po ludzku: będzie zieloną krainą nowoczesnych technologii, gdzie mieszkańcy będą szczęśliwi i Ministerstwo Szczęścia nie będzie nam potrzebne.

Bardzo dziękuję za wszystkie pytania i zachęcam do kontynuacji tej rozmowy. Proszę wysłać pytania na mój adres: [email protected]

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Strefa Biznesu - Sytuacja na rynku pracy w 2023 roku

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie