Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masz pomysł do realizacji w mieście lub na osiedlu? W Gorzowie ruszył Budżet Obywatelski 2025

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
To już trzynasta edycja budżetu obywatelskiego w historii Gorzowa.
To już trzynasta edycja budżetu obywatelskiego w historii Gorzowa. Jarosław Miłkowski
W poniedziałek 5 lutego ruszył nabór do Budżetu Obywatelskiego 2025. W tym roku przeznaczono na niego rekordową kwotę 8,665 mln zł. Czas na zgłaszanie pomysłów upłynie 11 marca.

Budżet obywatelski w Gorzowie jest jednym z najstarszych w Polsce. W poniedziałek 5 lutego wystartowała już jego trzynasta edycja. Zaczyna się ona od zgłaszania pomysłów do realizacji. Można to zrobić w trzech kategoriach: ogólnomiejskiej, oświatowej i rejonowej.

Co zmieniło się w budżecie?

Jeśli chodzi o kategorię rejonową, to już po praz drugi miasto zostało podzielone na dwanaście części. W podziale zaszła jedna kosmetyczna zmiana.
- Skorygowana została granica Piasków i osiedla Staszica. Park Słowiański został włączony do rejonu Staszica – mówi Anna Bonus-Mackiewicz, dyrektor biura konsultacji społecznych i rewitalizacji w gorzowskim magistracie.

Ile kosztuje chodnik, a ile parking?

Zaktualizowano także tzw. cennik miejski, który pomaga mieszkańcom oszacować koszt ich pomysłu. Przykłady? Remont chodnika z nowym krawężnikiem kosztuje 450 zł/mkw. Zakup i montaż latarni ulicznej to 15 tys. zł/szt., a budowa dziesięciu miejsc parkingowych to 50 tys. zł.

Pełen cennik będzie można dostać już w czwartek 8 lutego. Tego dnia o 17.00 w klubie Jedynka przy ul. Chrobrego odbędzie się spotkanie informacyjne ws. budżetu obywatelskiego.
- To spotkanie dla tych, którzy albo chcą zacząć swoją przygodę z budżetem obywatelskim, albo dla osób, które chcą podsumować swoją wiedzę – mówi wiceprezydent Jacek Szymankiewicz.
- Dla uczestników spotkania informacyjnego przygotowaliśmy małą niespodziankę. To „Pakiet na start”. Jest w nim wzór formularza poprawnie wypełniony oraz czysty formularz zgłoszeniowy. Mamy też kalendarium najważniejszych wydarzeń, cennik oraz „check-listę”, która pozwoli sprawdzić, czy wszystko zostało wypełnione – dodaje Bonus-Mackiewicz.

Jaki jest kalendarz Budżetu Obywatelskiego 2025?

Formularze są też do pobrania na stronie gorzow.konsultacjejst.pl, na portalu miasta um.gorzow.pl, a także – w formie papierowej – w kancelarii magistratu na parterze budynku przy ul. Sikorskiego 4 oraz w sąsiadującym z nim budynku byłego Lamusa. To właśnie tu mieści się biuro konsultacji społecznych.

Czas na wypełnienie i złożenie wniosków upłynie 11 marca. Później przyjdzie czas na ich ocenę (wyniki poznamy w wakacje). We wrześniu odbędą się spotkania dyskusyjne, w trakcie których pozytywnie ocenione pomysły będą poddawane pod społeczną dyskusję. W październiku odbędzie się natomiast głosowanie. Realizacja zwycięskich pomysłów nastąpi w 2025 roku (lub najpóźniej do 30 czerwca 2026).

Na realizację zadań w Budżecie Obywatelskim 2025 przeznaczono około 7,8 mln zł. Łącznie, doliczając 848,3 tys. zł z rezerwy budżetu i 17,3 tys. zł na działania informacyjne, w tegorocznym budżecie miasta zapisano na trzynastą edycję budżetu obywatelskiego 8,665 mln zł. To najwięcej w historii.
- Budżet obywatelski związany jest z dochodami miasta. Jak rosną dochody, to rosną też kwoty na budżet – mówi J. Szymankiewicz.

Ile pieniędzy do wydania?

W każdym z dwunastu rejonów będzie do wydania 455 tys. zł na zadania twarde, czyli inwestycyjne i 28 tys. zł na zadania twarde, czyli takie, które zapadają w pamięci (np. imprezy czy spotkania). W kategorii ogólnomiejskiej do wydania będzie 702 tys. zł na zadania twarde i 78 tys. zł na miękkie. A w kategorii oświatowej przeznaczono 1,560 mln zł na realizację zadań twardych i 28 tys. zł na realizację miękkich.

W zeszłym roku zgłoszonych do realizacji było 157 pomysłów. W czasie dwunastoletniej historii budżetu obywatelskiego zrealizowano około 290 zadań za około 60 mln zł.

Czytaj również:
Takie są pomysły mieszkańców na zmiany w Gorzowie! Co o nich sądzicie?

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska