Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzyrzecz: Droga do Św. Wojciecha to czołgowisko!

Dariusz Brożek
- Kamienie z pobocza drogi szatkują podwozia i karoserię samochodów - narzeka radny Jerzy Gądek, który mieszkał w Św. Wojciechu.
- Kamienie z pobocza drogi szatkują podwozia i karoserię samochodów - narzeka radny Jerzy Gądek, który mieszkał w Św. Wojciechu. Dariusz Brożek
Mieszkańcy wsi św. Wojciech koło Międzyrzecza od lat czekają na remont wąskiej i zrytej dziurami drogi. Władze miasta i powiatu doszły do porozumienia w sprawie przygotowania dokumentacji. Razem też zapłacą za planowaną inwestycję.

Droga łącząca wieś z miastem jest wąska, dlatego podczas mijania jeden z samochodów musi zjechać na bok. To bardzo ryzykowne, gdyż pobocze jest zryte dziurami jak przysłowiowy ser szwajcarski. - Asfaltowa jezdnia wcale nie jest lepsza. To czołgowisko, a nie droga. Niszczymy na niej nasze samochody. Ja jesienią musiałem wymieniać amortyzatory i sprężyny w moim aucie - narzeka jeden z mieszkańców.

Św. Wojciech to typowa sypialnia Międzyrzecza. Wielu mieszkańców pracuje w pobliskim mieście, dojeżdżają tam na zakupy, basen, czy do kina. - Do kolegi mieszkającego w tej wsi jeżdżę rowerem. Szkoda samochodu na te dziury - mówi międzyrzeczanin Radosław Gadziała.

Droga podlega władzom powiatu. O jej fatalnym stanie wiele razy pisaliśmy w "GL" i na naszym portalu. Ostatnio 16 lutego minionego roku. Do tej pory sprawa remontu przypominała odbijanie piłeczki między urzędnikami ze starostwa i ratusza. Starosta Grzegorz Gabryelski liczył na finansowe wsparcie władz gminy, które deklarowały wprawdzie taką pomoc, ale do tej pory negocjacje kończyły się fiaskiem. Wreszcie mamy dla mieszkańców dobre informacje. Władze miasta i powiatu doszły do porozumienia w tej sprawie.

Pierwszym akordem wspólnej inwestycji ma być przygotowanie dokumentacji. Deklaruje to zarówno wicestarosta Remigiusz Lorenz, jak i burmistrz Tadeusz Dubicki. - Zaczynamy od wspólnego przygotowania projektu. Powiat wyłoży na to sto tysięcy złotych, podobną kwotę obiecały nam władze miasta - potwierdza R. Lorenz.

Inwestorem ma być starostwo, które niebawem ogłosi przetarg na opracowanie dokumentacji. Zdaniem R. Lorenza, wyłonienie zwycięzcy i przygotowanie projektu może potrwać nawet kilkanaście miesięcy. Dlatego prace ruszą prawdopodobnie w 2014 r. Dodaje, że gmina będzie mogła zmodernizować sieć wodociągową i kanalizacyjną biegnącą wzdłuż drogi. Co na to burmistrz? Powiat może liczyć na naszą pomoc finansową podczas remontu - zapewnia.

Burmistrz może natomiast liczyć na poparcie politycznych przeciwników. Obiecuje to jeden z liderów opozycyjnego klubu radnych niezależnych Jerzy Gądek, który pochodzi ze Św. Wojciecha. - Będziemy głosować za dofinansowaniem tej inwestycji. Urzędnicy powinni mieć na uwadze, że gmina to nie jest ratusz, ale jej wszyscy mieszkańcy. Zarówno miasta, jak i wiosek - mówi.

Władze miejskie dołożą się także do planowanego remontu ul. Młyńskiej, czyli miejskiego odcinka drogi 137 administrowanej przez Lubuski Zarząd Dróg Wojewódzkich. Harmonogram prac zakłada wymianę nawierzchni i budowę chodników ma odcinku między targowiskiem i skrzyżowaniem z ul. Waszkiewicza i Świerczewskiego. - W piątek będziemy o tym debatować na sesji rady miejskiej - mówi T. Dubicki.

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska