Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Zielonej Góry pamiętają o Sybirakach. Upamiętniono 83. rocznicę deportacji

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wideo
od 16 lat
Zielonogórscy Sybiracy upamiętnili 83. rocznicę pierwszej masowej deportacji Polaków z terenów wschodnich Polski na Syberię. Była uroczysta msza i przemarsz pod Pomnik Matki Sybiraczki.

Rocznica pierwszej masowej deportacji na Syberię. Uroczystości w Zielonej Górze

Zielonogórscy Sybiracy upamiętnili 83. rocznicę pierwszej masowej deportacji Polaków z terenów wschodnich Polski na Syberię. W niedzielę, 12 lutego w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela odprawiona została msza w intencji Sybiraków, którzy poświęcili życie na Syberii, zmarłych w Zielonej Górze oraz w intencji ich żyjących dzieci.

Po mszy uczestnicy przeszli pod Pomnik Matki Sybiraczki na Placu Kolejarza, gdzie odbyły się okolicznościowe przemówienia i złożono kwiaty.

- My, którzy zebraliśmy się tutaj dzisiaj, chcemy podtrzymać pamięć o Sybirakach - mówił Wacław Mandryk, przewodniczący Związku Sybiraków w Zielonej Górze. - Dzisiejsze spotkanie jest jednym z symboli pamięci. Zielonogórscy Sybiracy mają takich trwałych znaków pamięci więcej, są w postaci pomników, m.in. ten, przed którym stoimy, ale jest też wiele innych znaków na terenie związku Sybiraków, to tablice pamiątkowe, sztandary, nazwy rond i ulic oraz wydane książki, ktore upamiętniając losy Sybiraków.

W Zielonej Górze uczczono pamięć o Sybirakach, 12 lutego 2023 r.

Mieszkańcy Zielonej Góry pamiętają o Sybirakach. Upamiętnion...

Szkoły w Zielonej Górze. Placówka imienia Zesłańców Sybiru

Wacław Mandryk przypomniał, że szczególnie ważne dla Sybiraków było nadanie w 2019 r. imienia Zesłańców Sybiru Zespołowi Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego przy ul. Botanicznej w Zielonej Górze. - To dla nas wzruszające. Mam nadzieję, że pamięć o nas przetrwa - dodał.

- Było to dla całej społeczności szkolnej, zarówno dla uczniów, rodziców, nauczycieli, jak i pracowników administracji i obsługi, ogromne wydarzenie - przyznała Bożena Bogucka, dyrektor ZSIPKZ. - Nakładało na nas odpowiedzialność i obwiązek pamięci o odwadze pokoleń Polaków, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę.

Pamięć o zesłańcach Sybiru zostanie uczczona również w ZSIPKZ w poniedziałek, 13 lutego. Na szkolnym terenie jest postument odsłonięty w pierwszą rocznicę nadania imienia szkole. - Ta pamięć o zesłańcach będzie nadal żywa i będzie przekazywana - zapewniła dyrektor Bogucka.

Organizatorem uroczystości był Związek Sybiraków Oddział w Zielonej Górze, Koło nr 8 Związku Sybiraków w Zielonej Górze przy udziale Prezydenta Miasta Zielona Góra.

Czytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska