Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mija pięć miesięcy od katastrofy przy ul. Wałowej, a ruina wciąż straszy

Krzysztof Fedorowicz
Krystyna Baranowska i Maria Ichniewicz są zachwycone architekturą Świebodzina i z utęsknieniem czekają na remont baszty
Krystyna Baranowska i Maria Ichniewicz są zachwycone architekturą Świebodzina i z utęsknieniem czekają na remont baszty fot. Marek Marcinkowski
Gdy w kwietniu zawaliła się basteja, konserwator wezwał do rekonstrukcji zabytku. Magistrat nie uchyla się od tej inwestycji, w tej chwili powstaje projekt i kosztorys remontu.

- Ta baszta jest naszą chlubą, przecież to zabytek! Mam nadzieję, że zostanie odbudowana - martwi się Krystyna Baranowska.

Przypomnijmy, że fragment średniowiecznych murów obronnych zawalił się 21 kwietnia. Na szczęście obeszło się bez ofiar.

Na 15 grudnia

- Nie wiem dlaczego do dziś nie ruszyła rekonstrukcja zabytku - przyznaje Maria Ichniewicz. - Te mury pamiętam od dzieciństwa, z miastem czuję się bardzo związana. Jest ono dla mnie najwspanialsze, najpiękniejsze, ale władza powinna o nie dbać.

Dariusz Bekisz, burmistrz Świebodzina, deklaruje, że baszta zostanie odbudowana. - Przygotowywany jest projekt rekonstrukcji budowli oraz kosztorys- wyjaśnia Krzysztof Tomalak, zastępca burmistrza. - Dokumenty będą gotowe przed 15 grudnia. Zakres prac nie jest wielki, ale procedury są długotrwałe i potrzebna będzie akceptacja konserwatora zabytków, który w takich przypadkach zawsze czuwa nad odbudową.

Umocnienia z kamienia polnego i cegły wznoszono w Świebodzinie od XIV do XVI wieku. W końcu XVI wieku miasto otoczone było murami z dwunastoma basztami i trzema bramami. Dziś pozostały fragmenty murów, w najlepszym stanie są w częściach: południowej, zachodniej i północno-zachodniej. Zachowały się też trzy baszty.

Na lato 2010

Ta zawalona to w zasadzie basteja, czyli baszta bez zadaszenia, z półokrągłą częścią skierowaną na zewnątrz i z otwartym dojściem od strony miasta. Była dość mocno wysunięta i służyła do obrony dużego fragmentu murów. Zapewne strzelano z niej z muszkietów czy łuków.

Jeszcze w kwietniu do odbudowy zabytku wzywała Barbara Bielinis-Kopeć, wojewódzka konserwator zabytków.

- Rekonstrukcja powinna ruszyć wiosną przyszłego roku - deklaruje K. Tomalak. - I mam nadzieję, że latem 2010 roboty zostaną zakończone.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska