MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mirosław Gąsik, burmistrz Szprotawy złożył skargę na fałszywe zeznania agenta CBA, przez którego został niesłusznie uwięziony

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W środę 22 maja 2024 Mirosław Gąsik, burmistrz Szprotawy złożył zawiadomienie do prokuratury w Zielonej Górze, dotyczące - jego zdaniem - fałszywych zeznań składanych przez agenta CBA, na skutek, których burmistrz został zatrzymany i spędził w areszcie aż 9 miesięcy. 22 kwietnia 2024 uprawomocnił się wyrok Sądu Rejonowego w Żaganiu, uniewinniający Mirosława Gąsika od stawianych mu zarzutów.

- Złożyłem w prokuraturze w Zielonej Górze oficjalne zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa składania fałszywych zeznań oraz manipulacji dowodami przez agenta CBA oraz samą agencję - informuje M. Gąsik. - Ciąży na mnie obowiązek rozliczenia i ukarania sprawców, aby takie podłe praktyki nigdy nie dotknęły nikogo innego. Aby nikomu takie pomysły nie przychodziły do głowy w wolnej i demokratycznej Polsce. Może to brzmi patetycznie, ale tak właśnie to widzę.

Ściśle tajne zeznania

- Zawiadomienie dotyczy zeznań składanych w kancelarii tajnej, z klauzulą ściśle tajne - wyjaśnia mecenar Marcin Siemiątkowski, reprezentujący M. Gąsika. - Z tego powodu nie możemy omawiać tych zeznań. W trakcie rozprawy wnosiliśmy o ich odtajnienie, ale to się nie udało.
Mecenas podkreśla, że ta sprawa nie ma nic wspólnego ze sprawą o odszkodowanie, którą Mirosław zamierza wnieść w terminie późniejszym.

Prawomocne uniewinnienie burmistrza Szprotawy

W styczniu 2024 Sąd Rejonowy w Żaganiu uniewinnił burmistrza Mirosława Gąsika od zarzutów korupcyjnych. 22 kwietnia 2024 wyrok się uprawomocnił. Prokuratura nie odwołała się od wyroku.
- 23 października 2019 roku przyszedłem do ratusza przed 8.00, jak codziennie - wspominał M. Gąsik. - Około godziny 10.00 miałem spotkanie z pracownikami, gdy wpadli agenci CBA. Mój gabinet został przeszukany, a ja po raz pierwszy w życiu poczułem zimno kajdanek na nadgarstkach. Zostałem wyprowadzony z ratusza w błyskach fleszy i zawieziony do aresztu w Poznaniu. Po moim zatrzymaniu w ratuszu zainstalowano przedstawicielkę PiS, która zaczęła własne porządki.

"Biznesmen ze Słowacji"

Intrygę korupcyjną uknuł agent CBA, który przedstawiał się jako "Rafał Klimek", biznesmen ze Słowacji, mówiący po polsku. W tym czasie Szprotawa mierzyła się z ogromnym zadłużeniem i bardzo potrzebowała inwestorów. Do ratusza przyprowadził go miejscowy ksiądz, który również został aresztowany, a kilka miesięcy później zmarł. Chorował na nowotwór, a traumatyczne wydarzenia prawdopodobnie przyspieszyły postęp choroby.
Ksiądz miał rzekomo przyjąć łapówkę 500 tys. zł dla burmistrza. Po 9 miesiącach w areszcie M. Gąsik wrócił do domu, a w sierpniu 2020 roku decyzją sądu wrócił na stanowisko burmistrza. W ostatnich wyborach 7 kwietnia 2024 wygrał w pierwszej turze z ponad 70 proc. poparciem i znów został burmistrzem.

Burmistrz Gąsik będzie walczył o prawo i sprawiedliwość

Burmistrz zapowiada walkę o odszkodowanie i pełne wyjaśnienie tej sprawy, ponieważ nie ucierpiał tylko on i jego rodzina, ale również Szprotawa i jej mieszkańcy. Gmina została zepchnięta ze ścieżki rozwoju, a ludzie musieli przez kilka miesięcy borykać się z piętnem burmistrza w areszcie.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska