Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi chcą zburzenia pomnika Bohaterów lub przeniesienia go ze starówki

Redakcja
Pomnik na placu Bohaterów zdaniem Janusza Kubickiego nie jest najważniejszym problemem w mieście.
Pomnik na placu Bohaterów zdaniem Janusza Kubickiego nie jest najważniejszym problemem w mieście. Mariusz Kapała
Pomnik Bohaterów od lat wzbudza kontrowersje. Zmieniano jego wygląda. Ale to nie pomogło...

Zburzenia pomnika lub przeniesienia go w inne miejskie chce Młodzieżowa Rada Miasta. Taki wniosek przedstawił Marcin Osowski. Bo młodzi ludzie widzą w obelisku żołnierzy w radzieckich płaszczach, z pepeszami... Tylko jeden radny był przeciw, jeden wstrzymał się od głosu. Pozostali zagłosowali za wnioskiem.

Co dalej? Jak mówi przewodniczący MRM Paweł Skibiński trafi on teraz do rady miasta. Co widzieliby młodzi w miejscu pomnika? Rzeźbę Żołnierza Polskiego, lub upamiętnienie - wartości uniwersalnych.

Poza tym młodzi uznali, że należy zmienić nazwy ulic: Anieli Krzywoń, Armii Ludowej i 22 lipca na ulice: Danuty Siedzikówny „Inki”, Kresowiaków i pułkownika Antoniego Wojtowicza.

Aleksander Piskorz ze stowarzyszenia Młodzi lokalni - zgadza się na zmianę nazw ulic, ale na wyburzenie pomnika już nie. Podkreśla, że nie jest zwolennikiem wypierania się historii.

Zdaniem radnego PiS, Marka Budniaka, inicjatywa młodzieżowej rady jest cenna. W przypadku zmian ulic - naprzeciw wychodzi ustawa o dekomunizacji. A pomnik? - Jestem przeciwny burzeniu. To byłoby barbarzyństwo - przyznaje radny. - Ale przeniesienie w inne miejsce jest możliwe, choć trudne...

Radny dodaje, że uwagi do wyglądu pomnika wnoszą kombatanci, ale i członkowie PiS. Miejsce uroczystości patriotycznych nie powinno budzić wątpliwości. Warto więc zastanowić się nad wprowadzeniem tu zmian. - A te wszystkie świadectwa przeszłości umieścić w muzeum czy jakiś oddzielnym miejscu - proponuje M. Budniak.

Przeciwny burzeniu pomnika jest Tomasz Nesterowicz (SLD). - Dla mnie to próba używania historii do walki politycznej. Propozycja młodych ludzi świadczy też o poziomie ich wiedzy... Historia nie jest czarno-biała - mówi.

Czytaj więcej 26 kwietnia w papierowym wydaniu "Gazety Lubuskiej" oraz w serwisie plus.gazetalubuska.pl

Przeczytaj też:Uwaga na utrudnienia na S3. Powstaje druga nitka trasy ekspresowej [ZDJĘCIA, WIDEO]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska