Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi w wyborach. Czego oczekuje najmłodszy elektorat?

Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
od 16 lat
W nadchodzących wyborach parlamentarnych uprawnionych do głosowania będzie niemal półtora miliona młodych wyborców, dla których będzie to pierwsze takie wydarzenie w życiu. Jakie kwestie i postulaty są dla nich najważniejsze? A ilu z nich zamierza wziąć udział w wyborach?

Spis treści

Wybory parlamentarne 2023 odbędą się na jesieni, wkrótce prezydent Andrzej Duda ogłosi, jaka dokładnie będzie ich data - według spekulacji najbardziej prawdopodobnym terminem jest 15 października.

Z racji tego, że ostatnie wybory w Polsce miały miejsce w 2020 roku, kiedy Polacy wybrali prezydenta, bardzo wielu młodych ludzi zagłosuje w tym roku po raz pierwszy w życiu.

Jak młodzi widzą politykę?

Przeprowadzono kilka badań, mających na celu sprawdzenie, jakie postulaty, wartości i kwestie są najważniejsze dla młodych wyborców. Raport „Debiutanci ‘23” skupia się na tych, którzy właśnie w tym roku po raz pierwszy oddadzą swój głos.

Badanie, przygotowane przez agencję PR Profeina, organizację Lata Dwudzieste i fundusz Clean Air Fund oraz firmy badawcze IQS oraz IRCenter, wskazuje na to, że grupa najmłodszych wyborców nie ufa politykom. Aż 80 procent z nich jest sfrustrowanych sytuacją wyborczą w Polsce, a 70 procent chce prowadzić swoje życie bez angażowania się w życie polityczne.

Z kolei badania z przeprowadzonego przez firmę Indicator dla Fundacji Konrada Adenauera, które objęło wyborców w wieku 18-29 lat, wynika, że negatywny obraz polskiego życia politycznego jest czynnikiem najbardziej demotywującym do angażowania się w życie społeczno-polityczne. Taką odpowiedź wskazało 21,9 procent badanych.

Prawica, lewica, centrum?

Przeprowadzane badania wskazują na to, że młodzi wyborcy nie wpisują się w tradycyjny podział prawica-lewica-centrum.

Z „Politycznego portretu” wynika, że wśród najmłodszego elektoratu 61,2 procent albo umieszcza swoje poglądy poza skalą, albo nie ma ich sprecyzowanych. 17,4 procent deklaruje się jako osoby po lewej stronie spektrum, 11,5 proc po prawej, a 9,9 w centrum.

Wielu z młodych wyborców nie deklaruje się także jako wyborcy jakiejkolwiek z polskich partii politycznych. Jak pokazuje badanie „Debiutanci ‘23”, 30 procent osób, które nie zamierzają oddać głosu w wyborach parlamentarnych 2023, nie ma ugrupowania, które mogliby poprzeć.

Czego młodzi wyborcy oczekują od polityków?

Postulatem, który popiera ogromna część młodych wyborców, na co wskazują obydwa cytowane przez nas badania, jest obniżka podatków.

W badaniu „Debiutanci ‘23”, jako cechę „idealnej partii” najwięcej, bo 53 procent wskazało tę kwestię na pierwszym miejscu. Z kolei według „Politycznego portretu młodych Polaków”, aż 91 procent młodych wyborców jest zwolennikami zmniejszenia obciążeń podatkowych.

Drugie miejsce w tym zestawieniu zajmuje postulat poprawienia poziomu opieki psychologicznej oraz psychiatrycznej dla młodzieży, kolejne pozycje zajmują liberalizacja prawa aborcyjnego, usprawnienie transportu publicznego oraz rozdział Kościoła od państwa.

W tak zwanych kwestiach światopoglądowych ci nieco starsi wyborcy są bardziej zachowawczy. Według badania „Polityczny portret”, 62,6 procent jest przeciwnych wprowadzeniu w Polsce związków partnerskich, a 59,8 procent nie popiera liberalizacji ustawy aborcyjnej. Aż 78 procent nie chce zniesienia zakazu handlu w niedzielę. Jednocześnie 80,2 procent popiera rozdział państwa i Kościoła.

Jaka frekwencja wśród najmłodszych wyborców?

Badenie „Debiutanci ‘23” wskazuje, że 43 procent ankietowanych „zdecydowanie tak” weźmie udział w głosowaniu, a 25 procent „raczej tak”. Z kolei co dziesiąty badany na pewno nie zagłosuje, a 11 procent raczej nie zamierza tego zrobić. Odpowiedzi „trudno powiedzieć” udzieliło 12 procent badanych.

Jednocześnie, według badania „Polityczny portret młodych Polaków”, aż 72,2 procent wyborców poniżej 30. roku życia deklaruje udział w wyborach.

W wyborach parlamentarnych w 2019 roku do urn udało się 46,4 uprawnionych do głosowania młodych Polaków.

Preferencje młodych wyborców

Raport „Debiutanci ‘23” jest oparty na ilościowym badaniu na próbie 1000 osób, przeprowadzonym metodą wspieranych komputerowo wywiadów internetowych (CAWI) oraz na podstawie czterech badań fokusowych.

Badanie „Polityczny portret młodych Polaków” wykonano na próbie 1200 osób w wieku 18-30 lat, przy wykorzystaniu metody wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

mm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Młodzi w wyborach. Czego oczekuje najmłodszy elektorat? - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska