Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Elektryk” z Nowej Soli odniosła spektakularny sukces. Jest mistrzem Polski i może jechać na mistrzostwa świata

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Młodzieżowa Orkiestra Dęta "Elektryk" z Nowej Soli Mistrzem Polski w jednej z konkurencji podczas Otwartych Mistrzostw Orkiestr w Radomiu
Młodzieżowa Orkiestra Dęta "Elektryk" z Nowej Soli Mistrzem Polski w jednej z konkurencji podczas Otwartych Mistrzostw Orkiestr w Radomiu Anna Wróblewska/UM Radom
Podczas Otwartych Mistrzostw Polski Orkiestr w Radomiu Młodzieżowa Orkiestra Dęta "Elektryk" z Nowej Soli zdobyła pierwsze miejsce w kategorii koncert dywizja III oraz trzecie miejsce w konkurencji koncert dywizja II. Przyznana ilość punktów uprawnia nowosolskich muzyków do startu w dwóch edycjach mistrzostw świata.

MOD "Elektryk". Sukcesy na mistrzostwach

Młodzieżowa Orkiestra Dęta "Elektryk" z Nowej Soli w ostatni weekend z powodzeniem wzięła udział w Otwartych Mistrzostwach Polski Orkiestr w Radomiu. Przywiozła tytuł Mistrza Polski. A zdobyte punkty kwalifikują muzyków do startu w mistrzostwach świata.

– Jestem dumny i pozytywnie zaskoczony dlatego, że po praz pierwszy po latach orkiestra pojechała na konkurs i od razu zdobyła znakomite osiągnięcie na poziomie europejskim, a wręcz światowym za wykonanie muzyczne, za to jak zagrali, jaka była poprawność, za przygotowanie i wykonanie utworu – podkreśla Grzegorz Königsberg, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Elektryk” w Nowej Soli. – Jury oceniło wykonanie utworu na 86 procent jury, a to kwalifikuje do udziału w najbliższych dwóch edycjach mistrzostw świata orkiestr dętych Najbliższe będą w Niemczech, a kolejne w Indonezji.

Dyrektor Königsberg podkreśla, że zaangażowanie młodych muzyków i ich udział w licznych próbach, przyniosło znakomite efekty. – Pokazali, że można osiągnąć sukces – cieszy się dyrektor szkoły.

Młodzieżowa Orkiestra Dęta "Elektryk" z Nowej Soli Mistrzem Polski w jednej z konkurencji podczas Otwartych Mistrzostw Orkiestr w Radomiu

Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Elektryk” z Nowej Soli odniosła ...

MOD "Elektryk". Spotkania w Nowej Soli

W czwartek przedstawiciele orkiestry Agnieszka Hajduk i Bartosz Ratajczak z dyrygentem Kacprem Wojtkowiakiem i dyrektorem CKZiU Grzegorzem Königsbergiem odbierali gratulacje od władz powiatu i miasta.

– To nasza historia. W tym roku obchodzimy 50-lecie orkiestry, to kawał historii, zarówno miasta, jak i powiatu. Orkiestra zawsze stanowiła bardzo ważny element kulturalnego krajobrazu naszego miasta i powiatu – mówi prezydent Jacek Milewski. – Przez te 50 lat przechodziła różne ewolucje. Dzisiaj dyrygent Kacper Wojtkowiak to nowa krew w tej orkiestrze. W tym roku nastąpiło przekazanie pałeczki.

Prezydent przypomina, że wielu muzyków, którzy byli związani z orkiestrą, jest znanych w województwie i kraju.

– Naprawdę mamy się, czym chwalić. Konkurs w Radomiu pokazał, że również na arenie ogólnopolskiej orkiestra odnosi sukcesy. To cieszy i mam nadzieję, że orkiestra nadal będzie się rozwijać – podkreśla.

Koncert właśnie orkiestry „Elektryka” zainaugurował na początku lipca cykl muzycznych spotkań w muszli koncertowej w Parku Odry.

– Mamy kolejne miejsce, które oddaliśmy muzykom w różnym repertuarze. Orkiestra ma poważne miejsce na mapie kulturalnej miasta, zatem inauguracja tego miejsca znakomicie się skomponowała z występem orkiestry. To pierwszy, ale nie ostatni ich występ w tym miejscu i myślę, że w najbliższym czasie będą kolejne – liczy włodarz Nowej Soli.

Miasto od wielu lat współfinansuje orkiestrę, udzielając pomocy finansowej powiatowi nowosolskiemu na jej rzecz. Na 50-lecie wymienione zostały stroje muzyków. – Jako miasto uczestniczyliśmy w ubraniu orkiestry, w kosztach po połowie podzieliliśmy się z powiatem. Również od strony finansowej nie zapominamy o potrzebach orkiestry – przyznaje prezydent Nowej Soli.

Warto dodać, że co roku MOD „Elektryk” jedzie na czele korowodu rozpoczynającego Święto Solan. To okazja, kiedy orkiestra może się pokazać mieszkańcom w innej formule.

Gratulacje i podziękowania tego samego dnia złożyli muzykom starosta Iwona Brzozowska i wicestarosta Waldemar Wrześniak.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska