Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mniej bezrobotnych w powiecie świebodzińskim

(kf)
- Każdego dnia rejestruje około 20 osób - stwierdza Celina Dynareńska, która odbywa staż w powiatowym urzędzie pracy w Świebodzinie (fot. Krzysztof Kubasiewicz)
- Każdego dnia rejestruje około 20 osób - stwierdza Celina Dynareńska, która odbywa staż w powiatowym urzędzie pracy w Świebodzinie (fot. Krzysztof Kubasiewicz)
O 143 osoby spadła w sierpniu liczba bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowym urzędzie pracy w Świebodzinie.

- Mamy 2.513 bezrobotnych i to drugi miesiąc w tym roku, w którym notujemy spadek liczyby osób bez pracy - stwierdza Barbara Suwała, dyrektorka pośredniaka.

W lipcu urząd zanotował niewielki wzrost bezrobotnych - o 6 osób - a w czerwcu był ich mniej niż w maju. - Myślę, że tendencja spadkowa utrzyma się w następnych miesiącach - dodaje dyrektora, która zwraca uwagę, że od 1 sierpnia osoby zarejestrowane w urzędzie jest objęta tak zwanym indywidualnym planem działania.

- Każdy bezrobotny ma podpisaną deklarację współpracy z urzędem i uczestniczy w programach rynku pracy, takich jak staże, prace interwencyjne czy szkolenia - tłumaczy B. Suwała. - Każdy ma założoną specjalną kartę, a nasi doradcy zawodowi i pośrednicy pracy przeprowadzają z nimi indywidualne rozmowy.

W tej chwili w świebodzińskim pośredniaku odbywają się kursy w zakresie obsługi wózków widłowych, pracy w gabinecie kosmetycznym czy ochronie, oraz dla kandydatów na opiekunów osób starszych. -

Wkrótce ruszą też szkolenia dla osób, które chcą podjąć działalność gospodarczą - dodaje dyrektorka.

Czytaj też: Kim jest polski bezrobotny?

Świebodziński pośredniak przygotowuje też kadry pod budowę autostrady A2. - Szkolimy operatorów maszyn budowlanych, i wiem, że niektórzy otrzymali już zatrudnienie - informuje B. Suwała. - Teraz zaś przygotowujemy kurs dla 35 kasjerów, którzy podejmą pracę w punktach poboru opłat.

W poniedziałek w urzędzie przy ul. Studenckiej spotkaliśmy rolnika z Opalewa. - Przyszedłem tutaj, bo wiem, że urząd pracy może skierować do mojego gospodarstwa stażystę. I że wynagrodzenie dla takiej osoby będzie wypłacał właśnie pośredniak - cieszy się rolnik, który nie chce ujawniać swoich personaliów dopóki nie załatwi sprawy do końca. Czy jego podanie ma szansę na pozytywne rozpatrzenie?

- Osoba prowadząca działalność gospodarczą może do nas zwrócić się o taką pomoc - przyznaje dyrektorka. - Jednym z warunków jest taki, by w firmie nie było więcej stażystów niż zatrudnionych. Jeżeli zaś osoba prowadząca działalność gospodarczą nikogo nie zatrudnia, może wystąpić o jednego stażystę.

A na jakie wynagrodzenie może liczyć stażysta? W wysokości 100 procent zasiłku dla bezrobotnych, który wynosi 791 brutto. Pośredniak zwróci też koszty przejazdu do zakładu pracy, o ile stażysta podróżuje publicznymi środkami transportu.

Czytaj też:

Handlowcy nie muszą obawiać się o pracę

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska