MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Modnie na wybiegu

Eugeniusz Kurzawa
Po raz szósty odbył się pokaz mody tworzonej przez miejscowe projektantki. Jak zawsze była to dobra zabawa gromadząca pokolenia.

Na amfiteatralnej widowni ośrodka kultury zasiadły całe pokolenia, od dziadków do wnuków, wszyscy widać spragnieni nowinek modniarskich. Widzowie z komórkami, kamerami i aparatami fotograficznymi. Modelami i modelkami są bowiem - co jest doroczną tradycją - wybrane we wcześniejszym castingu młode osoby mieszkające nad Obrą i w okolicy. W tym roku byli to uczniowie gimnazjum i dwóch szkół średnich: zespołu szkół nr 1 i 2.

- Kiedy sześć lat temu zaczynaliśmy tę imprezę nie przyświecała nam wielka filozofia, zresztą tak jest i teraz. Kreowanie mody przez lokalnych krawców potraktowaliśmy jako rodzaj twórczości, uznaliśmy, że z tego może powstać interesujące wydarzenie kulturalne - stwierdza Katarzyna Kutzmann-Solarek, dyrektorka ośrodka kultury.

Każdej jesieni

Rokrocznie to wydarzenie zapełnia centrum kultury i elektryzuje zwłaszcza kolegów i koleżanki modeli. W tym roku może tej "elektryki" było mniej, gdyż zabrakło pokazu... bielizny damskiej. Ale i tak było wesoło i sympatycznie.

Podłożem prezentacji mody stały się występy w Telewizji Polskiej, w programie Xymeny Zaniewskiej, zbąszyńskiej krawcowej i projektantki Iwony Fabian, dziś Samczuk. Jej ekranowe sukcesy i pomysł pokazania dorobku w swoim mieście zadecydowały o organizacji pierwszego pokazu mody.

- Ukończyłam nasze liceum odzieżowe, potem technikum odzieżowe w Poznaniu i studia historyczne - pani Iwona opowiedziała nam w jaki sposób narodziła się jako kreatorka mody. Gdy kilka lat temu pojawiła się w telewizyjnym programie "Stawka większa niż szycie" i dwukrotnie go wygrała, stała się znana.

Pierwsze pokazy własnych kreacji I. Samczuk miała w zielonogórskim klubie Studio i na targach Zdrowie Moda i Uroda w Drzonkowie. Potem jako projektantka pojawiła się w Zbąszyniu z Katarzyną Adamczak sześć lat temu, inaugurując Zbąszyńskie Pokazy Mody. Odtąd każdej jesieni w ośrodku kultury ustawiany jest wybieg, ogłaszany casting modeli i ruszają przygotowania.

Imprezowa i elegancka

W tym roku swoje dwie oryginalne, autorskie kolekcje przygotowała Danuta Szukalska, 19-letnia uczennica Technikum Technologii Odzieży z ZS nr 1. Pierwsza była kolekcja "imprezowa", czyli na niezobowiązującą zabawę, druga kolekcja - elegancka. Ubiory włożyli jej szkolni koledzy i koleżanki. Wiele pomysłów wzbudzało aplauz widowni i komentarze: to bym włożyła, a tego za nic w świecie.

Pozostałe prezentacje nie należały już do oryginalnych wytworów, choć były pokazane w zestawieniach i w ciekawy sposób przez dowcipną młodzież. Jednak za tą oryginalnością stała twarda i wymagająca ręka Ireneusza Solarka, artysty plastyka i twórcy teatru "S", który widowisko wyreżyserował i ustawił do niego sceno- i choreografię.

Trzeba oddać, że co roku widowisko jest coraz bardziej profesjonalne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska