Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Ziemi Lubuskiej pokazuje przebogatą w eksponaty wystawę europejskiej porcelany. Na wernisażu pojawiły się tłumy [ZDJĘCIA]

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Wystawa prezentuje zarówno formy typowo dekoracyjne z majestatycznymi wazami, figurami, obrazami, jak i dzieła użytkowe z talerzami, dzbankami czy pełnymi uroku filiżankami.
Wystawa prezentuje zarówno formy typowo dekoracyjne z majestatycznymi wazami, figurami, obrazami, jak i dzieła użytkowe z talerzami, dzbankami czy pełnymi uroku filiżankami. Jarosław Wnorowski
W piątek (14.04) w Muzeum Ziemi Lubuskiej odbyło sie uroczyste otwarcie wystawy "Świat europejskiej porcelany od XVIII do XX wieku ze zbiorów Piotra Pudłowskiego". Ekspozycja ukazuje obiekty powstałe na przestrzeni blisko dwustu lat. Pod względem liczby prym wiodą wyroby najstarszej saksońskiej manufaktury w Miśni, choć nie tylko. Białe złoto zagości w Zielonej Górze do końca maja.

Nie tylko Miśnia

Obok cenionej (i bardzo drogiej) porcelany miśnieńskiej, na ekspozycji nich znalazły się także dzieła szeregu innych uznanych europejskich wytwórni, jak Berlin, Wiedeń, Sèvres, Frankenthal, Volkstedt, Ludwigsburg, Nymphenburg czy Höchst. Prezentowany zbiór jest wyrazem ciągle żywej, wielowiekowej pasji do kolekcjonowania porcelany. Ekscytuje ona swą formą i dekoracyjnością, będąc ważnym składnikiem europejskiej tradycji kulturowej. W 1707 r. w Miśni odkryto złóż glinki kaolinowej, a zaledwie rok później wyprodukowano z niej pierwszą białą porcelanę naz wzór tej z Chin. August Mocny szybko przeliczył, że fortunę może zbić także na „białym złocie” jak z czasem zaczęła być nazywana miśnieńska porcelana. Początki porcelany sięgają już 850 roku p.n.e., ale dopiero jednak około roku 700 n.e. chińscy rzemieślnicy zaczęli wytwarzać prawdziwą porcelanę o nieskazitelnie białym kolorze, prześwitującą z metalicznym oddźwiękiem przy uderzeniu. Chińczycy pilnie strzegli tajemnicy produkcji. W Europie, zajmujący się alchemią Johann Friedrich Böttger, więziony przez Augusta Mocnego w twierdzy Königstein, szukając tajemnicy wyrobu złota, około roku 1707 odkrywa tajemnicę wytwarzania czegoś, co wtedy było od złota jeszcze cenniejsze.

Wystawa jest kolejną w Muzeum Ziemi Lubuskiej prezentacją kolekcji tworzonej od ponad pięćdziesięciu lat przez pasjonata, miłośnika i znawcę porcelany – Piotra Pudłowskiego. Pierwszy pokaz, zatytułowany Kobieta, wino i śpiew, z 2020 roku, dotyczył ceramiki figuralnej, obecne przedsięwzięcie ma znacznie szerszy charakter. Porcelana była od wieków przedmiotem pożądania Europejczyków, stając się ich wielką namiętnością. Ta materia o wyjątkowych walorach użytkowych i artystycznych dostarcza także i współczesnemu odbiorcy szczególnego rodzaju wrażeń estetycznych i duchowych.

- powiedział Longin Dzieżyc - zastępca dyrektora muzeum.

Porcelanowe obrazy

Ważną część wystawy stanowią tak charakterystyczne dla sztuki XIX wieku obrazy malowane na porcelanie. Ich zróżnicowanie wynika z tematyki oraz skali. Dominują miniaturowe portrety o sentymentalnym, rodzinnym charakterze. W tej grupie znalazły się także wyobrażenia sakralne oraz reprodukcje dzieł ulubionych mistrzów.

Figurki do salonu

Odmienny charakter ma prezentowana porcelana figuralna ze scenami z antycznej mitologii, salonów, ale i ukazująca życie zwyczajnych ludzi. Są to zarówno okazałe i rozbudowane wielopostaciowe przedstawienia, jak i miniaturowe figurki tworzące zazwyczaj określone cykle tematyczne, realizowane w porcelanie barwnej, białej szkliwionej oraz biskwitowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska