Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Old Breakout podbił serca zielonogórskiej publiczności. Stary dobry blues w najlepszym wykonaniu wybrzmiał w ZOK-Planetarium Wenus

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Założycielem zespołu, w 1968 roku, był Franciszek Walicki. Pierwszy skład zespołu to: Tadeusz Nalepa, Mira Kubasińska, Krzysztof Dłutowski, Janusz Zieliński i Józef Hajdasz.
Założycielem zespołu, w 1968 roku, był Franciszek Walicki. Pierwszy skład zespołu to: Tadeusz Nalepa, Mira Kubasińska, Krzysztof Dłutowski, Janusz Zieliński i Józef Hajdasz. Jarosław Wnorowski
W sobotę, 1 kwietnia o godz. 19, w ZOK-Planetarium Wenus odbył się koncert kultowej już formacji „Breakout” w programie „Tribute to Nalepa-80a”, uświetniającym 80-tą rocznicę urodzin Tadeusza Nalepy oraz 80. urodziny Tadeusza Trzcińskiego. Nie zabrakło utworu "Kiedy byłem" czy "Modlitwy". Publiczność była zachwycona, sala Planetarium Wenus wypełniła się dźwiękami bluesa. Koncert był pełen dobrej energii i niejeden ruszał podczas niego nóżką, a kilka osób nawet sobie potańczyło.

Gdybyś kochał, hej....

Założycielem zespołu, w 1968 roku, był Franciszek Walicki. Pierwszy skład zespołu to: Tadeusz Nalepa, Mira Kubasińska, Krzysztof Dłutowski, Janusz Zieliński i Józef Hajdasz. W tym składzie zespół zagrał swój pierwszy koncert w klubie „Stodoła” w Warszawie, a oficjalny debiut nastąpił na Festiwalu „Musicorama” w Warszawie. Następnie grupa wystąpiła w Telewizyjnej Giełdzie Piosenki, gdzie zaprezentowała m.in. swój pierwszy przebój pt. „Gdybyś kochał, hej”. W styczniu i lutym roku 1969 ta piosenka dotarła do pierwszego miejsca radiowej listy przebojów, dzięki czemu wkrótce ukazała się pierwsza płyta zespołu „Na drugim brzegu tęczy”.

Muzyka afroamerykańska

Jak podaje wikipedia:

Blues (tłum. smutek, rozpacz) – gatunek muzyczny oraz forma muzyczna wywodząca się ze społeczności Afroamerykanów z południa USA (tzw. głębokie południe, ang. Deep South). Tematyka bluesa częstokroć skupia się wokół miłości, problemów życia codziennego, samotność, wolności. W bluesowych tekstach obecny był też krytyczny akcent społeczny, od nierówności rasowej po kwestie polityczne. Podstawowymi instrumentami współczesnego bluesa są harmonijka ustna, gitara, a pierwotne odmiany tego gatunku wykorzystywały głównie prymitywne instrumenty perkusyjne (drumle, dzwonki) oraz efekt klaszczących dłoni.

Tadeusz Trzciński wspomina

W 1970 r. do zespołu dołączył Tadeusz Trzciński (harmonijka ustna). Powstają wtedy kolejne płyty zespołu: „Blues”, „Mira”, „Karate” czy „Ogień”. Do roku 1980 zespół nagrał łącznie 10 albumów, z których najsłynniejszym stał się album „Blues”. Breakout oficjalnie istniał do 1982r., kiedy to Tadeusz Nalepa rozpoczął karierę solową.

Mira, Tadeusz i wszyscy ojcowie i matki Breakoutu, na pewno w niebie założyli już dawno kapelę bluesową i czekają na mnie z moją harmonijką, ale ja się na razie do nich nie wybieram.

- żartował Trzciński.

Najważniejsze to być silnym .... hej

W 2013 roku, przy okazji festiwalu „Lep na Bluesa”, dawni przyjaciele Nalepy z zespołu postanowili zorganizować projekt upamiętniający muzykę Nalepy i ku radości publiczności, od tamtej pory koncertują po Polsce, Litwie, Czechach, Austrii i Niemczech. W Zielonej Górze na scenie Planetarium Wenus wystąpili w składzie: Tadeusz Trzciński (Breakout) – harmonijka ustna, Maciej Bogusław Kubicki (Breakout) – gitara basowa, Marcin Kołdra – wokal, gitara, Sławek Burakowski – gitara, Łukasz Biliński – perkusja. Publiczność nagrodziła ich gromkimi brawami i oczywiście nie obyło się bez bisów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska