Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MZK Zielona Góra na fali zmian. Nowe autobusy, nowe trasy, nowa flota i 60-minutowe bilety. To już oficjalne. Od kiedy zmiany?

Joanna Niedziela
Joanna Niedziela
MZK Zielona Góra wprowadza kolejne zmiany. Nowe autobusy, nowe trasy i nowa flota. Które osiedla skorzystają?
MZK Zielona Góra wprowadza kolejne zmiany. Nowe autobusy, nowe trasy i nowa flota. Które osiedla skorzystają? Fot. Mariusz Kapała
Od początku roku zostały ogłoszone już dwie duże zmiany, a MZK już szykuje kolejne. Tym razem obejmą one nowe trasy autobusowe i nowe przystanki, więc kolejne ulice zostaną skomunikowane. Dzięki ostatniej decyzji Rady Miasta, zielonogórscy studenci oficjalnie będą mogli podróżować autobusami MZK zupełnie za darmo, a dla wszystkich podróżujących wprowadzono także nowy rodzaj biletu – 60-minutowy, który ma ułatwić przesiadki i uczynić komunikację miejską jeszcze bardziej atrakcyjną. Dokąd pojadą nowe autobusy? Od kiedy zmiany?

Na fali zmian i pozytywnego odbioru działań miasta, ogłoszone zostały nowe trasy. Komunikacja miejska dojedzie w dotychczas omijane rejony. Zmiana ma na celu poprawę dostępności komunikacyjnej na osiedlu Braniborskim.

Z myślą o mieszkańcach

Inicjatywa ta jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców, którzy zgłaszali trudności z dojściem do przystanków, zwłaszcza w rejonie skrzyżowania ulic Osiedlowej i Chmielnej. Na jedno z najwyżej położonych osiedli w mieście autobusy MZK linii 6 dotychczas dojeżdżały jedynie do ul. Braniborskiej, bo wąskie i kręte uliczki uniemożliwiały przejazd 12-metrowymi autobusami elektrycznymi. Wprowadzenie zmian było możliwe dzięki zakupowi nowych, krótszych pojazdów elektrycznych marki PILEA. Te nowoczesne autobusy, jak informuje UM Zielona Góra, oprócz tego, że są przyjazne dla środowiska, bo nie emitują spalin, to doskonale poradzą sobie z trudnymi warunkami terenowymi osiedla.

Linia nr 6 - nowa trasa

Nowa trasa linii nr 6 przewiduje przejazd przez ulicę Osiedlową i Chmielną, zakończony na Wrocławskiej. Aktualnie trwają prace nad lokalizacją nowych przystanków, które mają jeszcze bardziej zbliżyć mieszkańców do szybkiej i wygodnej komunikacji miejskiej. Zmiany te są efektem współpracy miejskich urzędników, lokalnych działaczy oraz mieszkańców, którzy nieustannie dążyli do poprawy warunków dojazdu w najtrudniej dostępnych częściach miasta. Autobusy linii nr 6 pojadą zmodyfikowaną trasą już na przełomie marca.

Co jeszcze się zmieni?

Warto wspomnieć, że MZK niedawno podjęło także inicjatywy mające na celu ułatwienie korzystania z komunikacji miejskiej. Zielona Góra będzie pierwszym miastem w Polsce całkowicie zwalniającym studentów z opłat za przemieszczanie się komunikacją miejską i jednym z czterech miast, w którym uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mają darmowe bilety. Poza Zieloną Górą jest jeszcze Rzeszów, Szczecin i Wrocław. Kolejną nowością jest wprowadzenie biletów czasowych, umożliwiających przejazd na jednym, 3-złotowym bilecie przez 60 minut.

60-minutowe bilety oficjalnie przegłosowane

Projekt darmowej komunikacji miejskiej dla studentów oraz bilety czasowe zostały jednogłośnie przyjęte podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta. Wprowadzenie 60-minutowych biletów ma usprawnić system przesiadek i uczynić podróżowanie bardziej ekonomicznym. Radny Górski zauważa, że dzięki temu rozwiązaniu podróżujący będą mogli taniej przemieszczać się po mieście, zachęcając tym samym do korzystania z komunikacji zbiorowej zamiast indywidualnych środków transportu. Zgodnie z planami, po publikacji uchwały w dzienniku urzędowym przez wojewodę, zmiany mogą być realne już za 3-4 tygodnie.

To moje marzenie

Wprowadzenie nowej trasy na osiedlu Braniborskim i ulgi biletowe to tylko początek. MZK nie zamierza poprzestać na osiągnięciach i już teraz zapowiada konsultacje oraz prace koncepcyjne nad dalszym rozwojem sieci komunikacyjnej, by jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby mieszkańców Zielonej Góry. W kontekście nowoczesności floty autobusowej prezydent miasta podkreśla wysoką pozycję Zielonej Góry wśród polskich miast. Wskazuje się, że autobusy eksploatowane w mieście należą do najnowocześniejszych i najbardziej ekologicznych w kraju. Te zmiany prowadzą do tego, aby w przyszłości komunikacja miejsca była darmowa dla wszystkich mieszkańców, co jak mówi prezydent miasta, jest jego marzeniem.

Czytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska