Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ludzie krzyczą, jak tu są! Tych miejsc w Lubuskiem nie odwiedzaj. Są nawiedzone. Po zmroku dzieją się tu dziwne rzeczy

Michał Korn
Michał Korn
Wideo
od 16 lat
Lubicie się bać? Każdy lubi! O tym, że w Lubuskiem straszy przekonują nie tylko legendy. W naszym regionie znajdują się najbardziej nawiedzone miejsca na zachodzie Polski. Z pewnością łowcy duchów mieliby (a może już mają?) u nas pełne ręce roboty. Pokażemy wam prawdziwe miejsca, w których po zmroku dzieją się "dziwne" rzeczy. Przytoczymy też kilka świeżych historii opowiedzianych przez naszych Czytelników, które sprawią, że włos zjeży się wam na głowie.

Spis treści

Lubuskie nawiedzone miejsca - lokalizacja

Ziemia Lubuska posiada bogatą historię, w której nie brakuje opowieści o nawiedzonych miejscach. A co, jeśli niektóre z nich są prawdą? Niektóre z tych historii są bardzo świeże. Nasza kraina znana z pięknych krajobrazów, lasów, jezior i ciekawych zabytków skrywa miejsca związane z tajemniczymi, a niekiedy wręcz przerażającymi zdarzeniami. Lubicie się bać? Musicie odwiedzić te miejsca w woj. lubuskim. Dreszczyk adrenaliny i gęsią skórkę macie gwarantowaną.

Najbardziej nawiedzone miejsca na zachodzie Polski. WSZYSTKIE SĄ W LUBUSKIEM:

To najbardziej nawiedzone miejsca na zachodzie Polski. Wszystkie są w Lubuskiem. CZYTAJ DALEJ >>>

Ludzie krzyczą, jak tu są! Tych miejsc w Lubuskiem nie odwie...

Strach ma wielkie oczy. Dlaczego lubimy się bać?

Ludzi od wieków fascynuje strach. Baśniowe opowieści o potworach i duchach, legendy o nawiedzonych domach i zamkach - wszystko to pobudza naszą wyobraźnię, przyprawia o dreszcze. A jeśli dane miejsce można odwiedzić i zobaczyć je na własne oczy, to już w ogóle poziom ekscytacji sięga zenitu. Lubimy ten dreszczyk emocji ukryty m.in. w horrorach, czy w mroku. Często mówi się, że boimy się tego, co nieznane. Dlaczego jednak tak bardzo chcemy się bać? Oczywiście nie wszyscy, ale warto podkreślić, że strachowi towarzyszy kilka istotnych czynników.

Odkryj tajemnice Lubuskiego:

Adrenalina

  • Podczas stresowych sytuacji nasz organizm produkuje adrenalinę, co powoduje podniesienie tętna i zwiększenie skurczu mięśni. Dzięki temu czujemy się bardziej pobudzeni i gotowi do działania. To uczucie jest bardzo podobne do euforii, którą odczuwamy choćby po intensywnych treningach fizycznych. Dlatego wiele osób ceni sobie straszne doświadczenia, ponieważ dają im możliwość doświadczenia adrenaliny bez ryzyka realnego niebezpieczeństwa.

W psychologii często mówi się o tzw. przyjemności ze strachu. Jest to mieszanina strachu i radości, która wiąże się z powrotem do bezpieczeństwa. Opuszczamy jedynie w myślach nasz pewny, realny świat – pozwalamy sobie na przeżywanie dreszczyku emocji, wirtualnego niebezpieczeństwa, będąc cały czas świadomym, że siedzimy bezpiecznie w fotelu.

Kontrola nad strachem

  • Kiedy się boimy, umysł przetwarza daną sytuację jako niebezpieczną i podnosi alarm w naszym organizmie. Jednak jeśli wiemy, że sytuacja jest kontrolowana, a niebezpieczeństwo jest tylko pozorne, nasz umysł odczuwa ulgę i poczucie satysfakcji. To daje nam poczucie, że mamy kontrolę nad swoim strachem, co z kolei zwiększa naszą pewność siebie i samoocenę.

Rozwijanie umiejętności radzenia sobie ze stresem

  • Stres jest częścią naszego życia i nie da się przed nim uciec. Jednak niektórzy ludzie mają większą skłonność do radzenia sobie z nim. Ludzie, którzy często wystawiają się na strach, mają większe szanse na rozwijanie umiejętności radzenia sobie ze stresem. Takie doświadczenia dają im możliwość treningu swojego umysłu i ciała, dzięki czemu mogą w stanie skuteczniej radzić sobie z trudnościami w codziennym życiu.

Każdy człowiek ma własną granicę tolerancji zderzania się z lękami. Niektórzy po obejrzeniu horroru idą spokojnie spać, inni zaś nie mogą się pozbyć dręczących ich myśli. Ważne jest poznać tą osobistą granicę i nie przekraczać jej.

Eksploracja nieznanych obszarów

  • Ludzka natura skłania nas do eksplorowania nowych miejsc i doświadczeń. Straszne opowieści, przerażające filmy, ciemne miejsca są często związane z nieznanym. A to z kolei sprawia, że czujemy się zmotywowani do poznawania nowych "przestrzeni" w tym zakresie. W pewnym stopniu możemy poszerzać swoje horyzonty i doświadczać czegoś nowego. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich.

Uważajcie! Strach i lęk nie jest dla wszystkich

Strach ma dwie strony: korzystną i negatywną. W tym drugim przypadku odczuwanie strachu może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Wyróżnia się w końcu kilka różnych jednostek psychiatrycznych, których istotą jest nadmierne odczuwanie nie tyle strachu, co lęku. Niektórzy z nas po prostu uwielbiają się bać, zaś w przypadku innych strach jest wręcz niewskazany, a już na pewno nie w nadmiarze. Musimy mieć świadomość, że sytuacje prowadzące do silnego odczuwania strachu mają swoje podłoże w rozmaitych zaburzeniach psychicznych. Weźmy taki stres pourazowy utrzymujący się nawet kilka lat, czy zaburzenia lękowe.

Ktoś się boi horrorów, gabinetów strachu, cmentarzy? Uszanuj to!

Ludzie lubiący się bać z dreszczykiem emocji uderzają do kin na maraton horrorów, do gabinetów strachu itd. I nie ma w tym nic złego. Jeśli jednak jakaś osoba nieśmiało lub otwarcie komunikuje, że woli unikać tego typu sytuacji, zaciągać ją tam na siłę nie tyle nie ma sensu, co w ogóle nie powinno mieć miejsca! Znam ludzi, którzy na widok pająka są w stanie wyskoczyć przez okno. I to nie jest żart. W niektórych sytuacjach uczucie strachu/lęku jest na tyle silne, że może nie iść w parze z racjonalnym podejmowaniem decyzji w konkretnych sytuacjach. Strach nie dla wszystkich jest pożądany. Zostawmy zatem możliwość jego odczuwania tym, którzy rzeczywiście w nim lubują.

Zjawiska paranormalne. Czym są? Jak je wyjaśnić? Dlaczego ich doświadczamy?

Ponieważ w naszym materiale pojawią się również historie o duchach, przytoczmy jeszcze termin, jakim są zjawiska paranormalne określane także jako parapsychologiczne, parapsychiczne, nadprzyrodzone czy też nadnaturalne. Cytując jednak najnowszą terminologię, są to:

Zjawiska paranormalne to anomalne zjawiska mentalne – umiejętności lub zjawiska, których istnienie nie zostało potwierdzone eksperymentem naukowym i których istnienie wydaje się sprzeczne z panującymi obecnie teoriami naukowymi, lecz ich badaniem zajmują się parapsycholodzy.

Przykłady domniemanych zjawisk paranormalnych

  • Telepatia – zdolność przekazywania myśli, uczuć, wrażeń i obrazów zmysłowych na poziomie mentalnym.
  • Jasnowidzenie – zdolność postrzegania osób, przedmiotów i zdarzeń odległych w czasie i przestrzeni.
  • Dermooptyka – zwana także widzeniem skórnym – ma być zdolnością rozpoznawania barw i kształtów za pośrednictwem skóry.
  • Ektoplazma – posiadająca specjalne właściwości substancja rzekomo wydzielona z ciała medium w trakcie transu.
  • Psychokineza – umiejętność oddziaływania na przedmioty bez fizycznego kontaktu z nimi (m.in. zdolność poruszania przedmiotów siłą umysłu).
  • Poltergeist – złośliwa bezcielesna moc mająca dokonywać zniszczeń wokół określonej osoby lub w określonym miejscu.
  • Lewitacja – zdolność do swobodnego unoszenia własnego ciała dzięki sile woli.
  • Pirokineza – zdolność zapalania przedmiotów, osób dzięki sile woli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska