Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najnowsza wystawa we wschowskim muzeum [ZDJĘCIA, WIDEO]

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wernisaż zebrał wielu gości w siedzibie muzeum przy pl. Zamkowym
Wernisaż zebrał wielu gości w siedzibie muzeum przy pl. Zamkowym Eliza Gniewek-Juszczak
W czwartek otwarta została wystawa ,,Verbum Domini manet in aeternum - Wschowski Syjon - centrum wielkopolskiego protestantyzmu’’ w Muzeum Ziemi Wschowskiej. Zebrano blisko 200 obiektów z około 20 instytucji i zbiorów prywatnych.

Wystawa otrzymała dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Współorganizatorem jest Pełnomocnik Rządu Federalnego do spraw Kultury i Mediów z Etatu Referatu Kultury byłych Prus Zachodnich, Ziemi Poznańskiej oraz Wołynia i Galicji. Wpisuje się ona w obchody jubileuszu 500-lecia reformacji. Wschowa, obok Torunia, przez wieki stanowiła najsilniejsze centrum luteranizmu w Polsce. Zgromadzone w przestrzeni muzealnej zabytki poprowadzą widza w głąb bogatej historii wschowskich luteranów oraz protestantów żyjących w okolicy Wschowy. Po raz pierwszy zaprezentowane zostaną liczne eksponaty ze zbiorów muzeów, bibliotek, archiwów, z Polski i Niemiec, prezentujące bogatą spuściznę protestanckich mieszkańców królewskiego miasta; prywatnego ośrodka miejskiego Szlichtyngowej, a także małych parafii wiejskich. Łącznie na wystawie eksponowanych będzie blisko 200 obiektów z około 20 instytucji i zbiorów prywatnych.

Motywem przewodnim wystawy jest emblemat ze wschowskiego staromiejskiego cmentarza ewangelickiego (płyta nagrobna medyka Schramma), wyrażający siłę wspólnoty w wierze. Emblemat z motywem rąk Mojżesza uniesionych w modlitwie podtrzymywanych przez dłonie Aarona i Chura stanie się symbolem towarzyszącym nam do końca bieżącego roku. Jest on związany z luterańską zasadą „sola scriptura” i nawiązuje do sentencji „Słowo Pana trwa na wieki”, czyniąc z barokowego, obrazowego przekazu aktualny znak zachęcający do wspólnego trwania w wierze.

Wernisaż w muzeum poprzedziła uroczystość z okazji 390. rocznicy śmierci pastora Valeriusa Herbergera w Lapidarium Rzeźby Nagrobnej.

Valerius Herberger (1562-1627) - teolog, poeta, twórca pieśni religijnych, nazywany „małym Lutrem” lub „polskim Lutrem” urodził się we Wschowie jako syn kuśnierza Martina i Anny z domu Hoffmann. Zasłużył się szczególnie jako organizator życia parafialnego we Wschowie, w trudnych dla protestantów czasach kontrreformacji. Dowodem jego poświęcenia dla wspólnoty była heroiczna postawa podczas panującej w mieście zarazy w 1613 r. Herberger jest - obok Martina Mollera (1547-1606) - jednym z najbardziej znaczących pisarzy literatury budującej swej epoki. Herberger powtarzał, iż: „Dobre kazanie musi wypływać z serca i kierować zawsze do serca. Kiedy się z sercem rozminie wszystko na nic”.

Podczas uroczystości 18 maja, które odbędą się na Lapidarium Rzeźby Nagrobnej we Wschowie (dawnym Staromiejskim Cmentarzu Ewangelickim) – miejscu pochówku pastora Valeriusa Herbergera – zostaną złożone kwiaty pod płytą epitafijną upamiętniającą tego zacnego wschowianina.

Informacja Muzeum Ziemi Wschowskiej

Czytaj też: Wschowski Syjon. Nie było jeszcze takiej wystawy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska