Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa wystawa z przełamaną drewnianą łodzią udostępniona w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Za nami wernisaż prac Grażyny Michalak-Bazylewicz

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Najbardziej na wystawie spodobała się przełamana drewniana łódź, od razu rzuca się w oczy po wejściu do pierwszego pomieszczenia. Symbolizuje ona m.in. ludzką podróż przez życie.
Najbardziej na wystawie spodobała się przełamana drewniana łódź, od razu rzuca się w oczy po wejściu do pierwszego pomieszczenia. Symbolizuje ona m.in. ludzką podróż przez życie. Jarosław Wnorowski
Podczas piątkowego wernisażu w Muzeum Ziemi Lubuskiej (19.01.2024), mogliśmy podziwiać prace Grażyny Michalak-Bazylewicz - artystki związanej od 1963 roku z Zieloną Górą. Głównym tematem wystawy jest otaczający świat, a przede wszystkim przyroda, które stanowią od wielu lat niezmienne źródło inspiracji artystki. Praca nad koncepcją wystawy "Cisza" trwała ponad rok.

Przełamana łódź

Autorka podzieliła ją na trzy części – Westchnienie, Więź, Jak Ci na imię? Zasadniczymi elementami tego pokazu są wielkoformatowe rysunki. Znalazł się tam również element gotowy w postaci starej łodzi. Jest ona symbolem podróży przez życie, swoistym znakiem przemieszczania się w czasie połączonym z różnego rodzaju emocjami i zdarzeniami, z przemijaniem włącznie.

Najbardziej na wystawie spodobała mi się właśnie ta przełamana drewniana łódź, od razu rzuca się w oczy po wejściu do pierwszego pomieszczenia.

- mówi Halina z Zielonej Góry.

Zielonogórska artystka

Autorka wystawy - Grażyna Michalak-Bazylewicz - urodziła się w Piastowie pod Warszawą. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach, w pracowniach malarstwa prof. Jerzego Dudy-Gracza i Jacka Rykały, w pracowni rzeźby Bronisława Chromego oraz w pracowni projektowania książki i technik wklęsłodruku prof. Stanisława Kluski. Dyplom w zakresie malarstwa i grafiki uzyskała w 1984 roku ze specjalizacją w zakresie projektowania graficznego książki.

Związana z Zieloną Górą od 1963 roku. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem i projektowanie ogrodów. Jest współautorką (wraz z mężem Zdzisławem Bazylewiczem) rzeźby po obu stronach mostu na granicy polsko-niemieckiej w Gubinku, oraz płaskorzeźby – tryptyku (część I/III) poświęconej Janowi Pawłowi II w Gimnazjum nr 8 w Zielonej Górze. Jej prace znaleźć można w zbiorach Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C.K. Norwida w Zielonej Górze, w Tarnobrzeskim Domu Kultury, Arboretum w Bolestraszycach, oraz w prywatnych kolekcjach w Polsce, Niemczech, Belgii, Szwecji i Kanadzie.

- jak podają materiały muzeum.

Wystawa zagości do połowy marca br.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska