Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasi żołnierze będą filarem europejskich sił specjalnych

Dariusz Brożek
Żołnierze z Międzyrzecza będą trzonem europejskich sił specjalnych.
Żołnierze z Międzyrzecza będą trzonem europejskich sił specjalnych. Dariusz Brożek
Wojskowi z Międzyrzecza rozpoczęli przygotowania do kolejnego dyżuru w Grupie Bojowej Unii Europejskiej.

Przed międzyrzeckimi żołnierzami nie lada wyzwanie. Mają być filarem europejskich sił szybkiego reagowania. Wydzielone pododdziały 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej kolejny raz będą trzonem Grupy Bojowej Unii Europejskiej. W jednostce właśnie rozpoczęły się przygotowania do dyżuru pod unijną flagą.

Grupy Bojowe są zbrojnym ramieniem UE. To najlepsze pododdziały europejskich sił NATO. Podczas dyżurów mają być przygotowane do udziału w tzw. operacjach kryzysowych w Europie, ale także w Azji i na Bliskim Wschodzie. W ciągu 10 dni mają wyjechać w rejon ogarnięty konfliktem zbrojnym, lub kataklizmem. Ich głównym zadaniem jest ochrona ludności cywilnej.

Nasi żołnierze uczestniczą w tym programie od dwóch lat. Pierwsza polska grupa została sformowana w 2010 r. przez międzyrzecką "siedemnastkę". Po półrocznym dyżurze żołnierze wyjechali na misję w Afganistanie. Teraz w Międzyrzeczu ruszyły przygotowania do ponownej służby pod unijną flagą. Dyżur międzyrzeczan rozpocznie się w 2013 r. Jego pierwszą odsłoną była wczorajsza konferencja w jednostce w Międzyrzeczu. Otworzył ją gen. bryg. Rajmund Andrzejczak, który niebawem przejmie dowodzenie brygadą.

Szef sztabu brygady ppłk Arkadiusz Mikołajczyk zapoznał uczestników z przygotowaniami do formowania grupy bojowej. Oprócz Polaków tworzyć ją będą Francuzi i Niemcy. Polska pełnić będzie rolę państwa ramowego (z ang. framework nation). Międzyrzeczan i żołnierzy innych jednostek Czarnej Dywizji - 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej - wspierać mają żołnierze 2. Korpusu Zmechanizowanego: 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, 56. pułku śmigłowców bojowych oraz specjalistycznych jednostek.

W czasie konferencji szef szkolenia 17. WBZ ppłk Marek Kociemba zapoznał uczestników z projektem szkolenia poszczególnych pododdziałów. Omówiono również sprawy związane z zabezpieczeniem logistycznym oraz koncepcję systemu dowodzenia i łączności.

Dyżur pod unijnym sztandarem poprzedzą intensywne przygotowania na poligonach i zajęcia sztabowe. Żołnierze wezmą udział w tzw. szkoleniu zgrywającym oraz w dwóch ćwiczeniach sprawdzających: narodowej certyfikacji "Wyzwanie 12" oraz międzynarodowych manewrach "Common Chalange 12".

W konferencji uczestniczył m.in. dowódca Czarnej Dywizji gen. bryg. Janusz Adamczak, który zapoznał uczestników z koncepcją certyfikacji wszystkich narodowych komponentów podczas "Wyzwania 12".

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska