MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej i saperzy z Krosna Odrzańskiego pokonywali Odrę. Mamy fenomenalne zdjęcia!

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Wideo
od 12 lat
W miniony weekend (23-24 marca) żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wraz z saperami z 5. Kresowego Batalionu Saperów w Krośnie Odrzańskim odbyli szkolenie, podczas którego przeprawiali się przez Odrę.

Podczas szkolenia rotacyjnego (23-24 marca) żołnierze z Krosna Odrzańskiego pokonywali Odrę, a także ćwiczyli rozpoznanie oraz inne elementy taktyki. Żołnierze 152. blp z Krosna Odrzańskiego z pomocą mundurowych z 5. Kresowego batalionu saperów doskonalili umiejętności organizacji przepraw na transporterach pływających PTS-M.

Platforma ładunkowa transportera pływającego PTS-M jest na tyle potężna, że można umieścić na niej inne pojazdy i sprzęt wojskowy. Podczas wykonywania zadań, wóz jest w stanie przetransportować 72 żołnierzy z pełnym wyposażeniem.

Żołnierze z Krosna Odrzańskiego przeprawiali się przez Odrę w ramach szkoleń rotacyjnych.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej i saperzy z Krosna Odrz...

Współpraca terytorialsów z saperami z Krosna Odrzańskiego

Współpraca 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej z krośnieńskimi saperami została nawiązana pięć lat temu, w ramach szkoleń zdolnościowych.

Organizowanie przepraw może okazać się kluczowe w przypadku działań bojowych, czy klęski żywiołowej, jaką jest powódź. Jak podkreślają żołnierze, takie ćwiczenia pozwalają rozwijać zarówno umiejętności indywidualne, jak i zespołowe.

Przeprawa była tylko jednym z zagadnień, w jakich uczestniczyli w miniony weekend wielkopolscy Terytorialsi. Oprócz pokonywania przeszkody wodnej żołnierze doskonalili również zagadnienia związane z taktyką: marsz ubezpieczony czy zrywanie kontaktu ogniowego.

- Priorytetem podczas przepraw przez przeszkodę wodną jest bezpieczeństwo. Dlatego, zanim rozpoczniemy zajęcia, przygotowujemy żołnierzy do nich. Kolejnymi ważnymi aspektami szkolenia jest atrakcyjność, efektywność i możliwość współpracy z naszymi kolegami – saperami z 5. Kbsap, którzy oprócz ogromnego doświadczenia w realizacji przepraw przez przeszkody wodne, posiadają również odpowiedni do tego sprzęt (transportery pływające PTS-M ) - tłumaczy ppłk Tomasz Płotczyk, dowódca 152. batalionu lekkiej piechoty w Krośnie Odrzańskim.

Warto wspomnieć, że rekrutacja w szeregi 152. blp wciąż trwa. Najprostszą metodą zgłoszenia się, jest kontakt z rekruterem https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska