Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasi żołnierze pomagają Irakijczykom

ppłk Marek Zieliński Rzecznik prasowy Wielonarodowej Dywizji Centrum Południe
Dwa miesiące pełnią służbę w Iraku nasi żołnierze z 1.Brygadowej Grupy Bojowej. To okaza do podsumowania ich dotychczasowej działalności.

Dowództwo brygady nawiązało kontakty z władzami lokalnymi i dowódcami irackich sił bezpieczeństwa, które operują w irackiej prowincji Wasit oraz jej stolicy Al Kut. Spotkania robocze dowódcy brygady z gubernatorem prowincji Wasit, Latifem Khamedem Tufreh'em, stały się stałym elementem terminarzu gubernatora i polskiego dowódcy. Należy podkreślić, że ta współpraca stanowi część charakteru misji VIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego, mianowicie misji doradczo-szkoleniowej.

Pomoc humanitarna i ekonomiczna

Na podkreślenie zasługuje także aktywność międzyrzeckich żołnierzy w sferze pomocy humanitarnej. Pomoc ta adresowana do najbiedniejszej części ludności cywilnej spotkała się z dużym zrozumieniem lokalnego społeczeństwa Al Kut i prowincji Wasit.

Żołnierze brygady przekazali ponad dwie tony żywności, osiem tysięcy litrów wody oraz około trzech tysięcy maskotek w trzech obozach dla przesiedlonych. Mjr Arkadiusz Stachowiak, kierujący sekcją współpracy cywilno-wojskowej, znanej tu od angielskiego skrótu CIMIC (civil military cooperation) zakończył realizację projektów na łączną kwotę 580 tys. amerykańskich dolarów.

- Obecnie struktury CIMIC realizują projekty na sumę blisko 310 tys. dolarów. W przygotowaniu jest kolejnych 37 projektow na kwote około dwóch milionów dolarów - poinformował mjr Stachowiak.

Pomoc medyczna

Przychylność Irakijczyków zdobyła także służba zdrowia brygady, kierowana przez ppłk. Zbigniewa Aszkielańca. Dotychczas przyjęto ponad tysiąc trzystu potrzebujących pomocy Irakijczyków, w tym ponad ośmiuset mieszkańców prowincji. Za wysoce efektywną można uznać udaną operację przeszczepu skóry u poparzonego chłopca, która została przeprowadzona przez zespól lekarzy polskich, armeńskich i kazachskich.

Wspólne operacje bojowe

Nasi żołnierze pomagają Irakijczykom

- Zasadniczą działalnością w zakresie doradztwa, wsparcia i szkolenia irackiej armii i policji są wspólne zadania realizowane przez irackie siły bezpieczeństwa oraz naszych żołnierzy" - dodał dowódca brygady, gen. bryg. Mirosław Różański. - "Tego typu wspólne zadania przyjąłem jako zasadę naszej aktywności".

Gen. Różański z dumą podkreśla, że jego żołnierze to weterani, wielu z nich ma za sobą misję w Iraku. Dotychczas przeprowadzono siedem wspólnych operacji, w której udział wzięli międzyrzeccy żołnierze. Taka forma współdziałania przynosi efekt większego bezpieczeństwa dla bazy Delty, w Al Kut. Podczas operacji "Tsunami" zatrzymano czterech terrorystów, w tym jednego, ściganego listami gończymi za wielokrotne zabójstwa policjantów.

Ponadto, podczas operacji skonfiskowano przestępcom broń i materiały wybuchowe. Duży wpływ na bezpieczeństwo miało zlokalizowanie składu amunicji terrorystów w rejonie stolicy prowincji, Al Kut. Zabezpieczono rakiety, amunicje strzelecką i artyleryjską, gotowe do odpalenia improwizowane ładunki wybuchowe tzw. IED (Improvised Explosive Devices) oraz granaty. Całość została zniszczona przez armeńskich saperów, którzy są podporządkowani Brygadowej Grupie Bojowej.

Współpraca z mediami

Żołnierzom gen. Różańskiego udało się zdobyć przychylność nie tylko lokalnych mediów. Na zorganizowanej niedawno konferencji prasowej akredytację potwierdziło ponad dwudziestu dziennikarzy, w tym z mediów ogólnokrajowych i zagranicznych, m.in. agencji "France Press" i "Reuters". Ponadto cele i zadania brygady były przedmiotem dwukrotnych wystąpień gen. Różańskiego w lokalnej telewizji.

Duma z podwładnych

Dotychczasowa realizacja zadań odbywa się zgodnie z założonym przez dowództwo brygady planem, a dowódca brygady upatruje sukcesów brygady w zaangażowaniu i poświęceniu swoich żołnierzy, w Polsce, żołnierzy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza i Wędrzyna.

- Dotychczasowa realizacja zadań potwierdziła, że dowodzona przeze mnie 1. Brygadowa Grupa Bojowa przygotowała się do nich dobrze. Moi żołnierze z wielkim zaangażowaniem i poświęceniem wykonują różne zadania od pomocy humanitarnej rozpoczynając, na operacjach bojowych kończąc. Jestem z nich dumny" - ocenił swoich podwładnych gen. Różański.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska