Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co robią nasi żołnierze na misji ONZ w Libanie? Warto sprawdzić!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Nasi żołnierze na misji sił pokojowych ONZ w Libanie
Nasi żołnierze na misji sił pokojowych ONZ w Libanie kpt. Przemysław Sarbiewski
Polscy żołnierze pełnią służbę w Polskim Kontyngencie Wojskowym UNIFIL w Republice Libańskiej. Z angielskiego INIFIL oznacza United Nations Interim Force in Lebanon, czyli Tymczasowe Siły Zbrojne ONZ w Libanie. To misja pokojowa ONZ, która działa od marca 1978 r. na terenie południowego Libanu. Siły ONZ zostały utworzone w odpowiedzi na ataki na Izrael przez (wówczas) Organizację Wyzwolenia Palestyny. W odpowiedzi Izrael podjął okupację tych obszarów. Aby zapewnić bezpieczeństwo i płynne wycofywanie się Izraelczyków, Rada Bezpieczeństwa ONZ podjęła decyzję o powstaniu UNIFIL.

Na misji ONZ w Libanie służą żołnierze z Czarnej Dywizji. Trzon kontyngentu stanowią pancerniacy z 10. Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie. Wraz z nimi działania pokojowe prowadzą żołnierze z Węgier i Irlandii.

Generał na posterunku

Żołnierzy pełniących służbę w PKW UNIFIL w Republice Libańskiej odwiedził Szef Sztabu Generalnego Węgier generał Gábor Böröndi. Dowódca PKW UNIFIL ppłk Radosław Wujda oraz Dowódca IRISHPOLBATT Lt. Col. Stephen Mac Eoi zapoznali dostojnego gościa z zadaniami mandatowymi realizowanymi w rejonie odpowiedzialności. Potem generał udał się na patrol, na posterunek 6-50 gdzie ramię w ramię służbę z polskimi żołnierzami pod Błękitną Flagą ONZ pełnią żołnierze z Węgier. Polscy, irlandzcy i węgierscy żołnierze mają możliwość wymiany doświadczeń, nauki języków oraz nawiązania przyjaźni. Warto podkreślić, że generał Gábor Böröndi był pierwszym węgierskim żołnierzem skierowanym do pełnienia misji w Afganistanie podczas operacji ISAF. W trakcie swojej służby zdobył ogromne doświadczenie w zakresie w działaniach poza granicami kraju oraz interoperacyjności sił zbrojnych państw NATO.
Źródło: kpt. Przemysław Sarbiewski

Czytaj również na naszym portalu

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska