Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasz Diamentowy Chrystus ze Świebodzina. Lubuscy przewodnicy wyróżnili figurę wyjątkowo prestiżową nagrodą jako atrakcję turystyczną

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Nagrody, w formie dyplomu, są przyznawane wyłącznie na wniosek członków Lubuskiego Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych, za szczególny wkład danego podmiotu w promocję lubuskiej turystyki.
Nagrody, w formie dyplomu, są przyznawane wyłącznie na wniosek członków Lubuskiego Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych, za szczególny wkład danego podmiotu w promocję lubuskiej turystyki. Jarosław Wnorowski
Kogo nie spytamy ze znajomych w Polsce, prawie każdy jednoznacznie i spontanicznie kojarzy Świebodzin z figurą Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. To taka jedna z polskich i naszych lubuskich ikon turystycznych. Jej rolę w kształtowaniu atrakcyjności województwa i kraju, dostrzegli także przewodnicy zrzeszeni w Lubuskim Stowarzyszeniu Przewodników Turystycznych z siedzibą w Sulechowie. Kapituła złożona ze znawców regionu, jednogłośnie postanowiła wyróżnić figurę Diamentem Lubuskiej Turystyki.

Diamentowe lubuskie

Tytuł „Diament Lubuskiej Turystyki”, Lubuskie Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych przyznaje już od 2015 roku.

Honorujemy ten sposób miejsca, które należy zobaczyć w Lubuskiem oraz wyróżniające się produkty turystyczne naszego województwa.

- mówi Ireneusz Gorzelanny - Prezes LSPT

Nagrody, w formie dyplomu, są przyznawane wyłącznie na wniosek członków Lubuskiego Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych, za szczególny wkład danego podmiotu w promocję lubuskiej turystyki. Od przedstawicieli branży nie wymaga się zgłoszeń lub wypełniania żadnych formularzy konkursowych, gdyż tytuł „Diamentu” nadawany jest w formule „tajemniczy klient”, przez członków tego stowarzyszenia, którzy sami rekomendują konkretne obiekty do wyróżnienia. Promowane są przede wszystkim takie cechy jak: dostępność turystyczna obiektu, pomysł i wyjątkowość obiektu, przyjazność dla różnych grup turystów, innowacyjność, wkład w rozwój lubuskiego rynku podróży, zaangażowanie zarządzających daną atrakcją i inne. Diamenty stanowią swoiste podziękowanie od branży, a zwłaszcza od przewodników, za działania na lubuskim rynku turystycznym.

Brawa od opatrzności

Uroczyste wręczenie tytułu odbyło się w niedzielę (19.02) podczas mszy świętej o godzinie 12.30, którą odprawiał ks. Mariusz Kołodziej - proboszcz i kustosz sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie. Pamiątkowy dyplom, wręczył proboszczowi w obecności wiernych - Ireneusz Gorzelanny w obecności Jana Edwarda Czachora - znanego przewodnika turystycznego, a także działacza społeczno-kulturalnego. Pod odczytaniu laudacji, w świątyni rozległy się gromkie brawa.

Bardzo się cieszymy z takiego wyróżnienia, które nawiązuje do dzieła, które zapoczątkował zmarły w 2014 roku - ks. prałat Sylwester Zawadzki. Kontynuujemy jego dzieło na chwałę Jezusa Chrystusa.

- powiedział ks. Kołodziej.

Nasza lubuska ikona turystyczna

Przypomnijmy, że idea budowy figury Chrystusa Króla w Świebodzinie narodziła się krótko po tym jak miasto i gmina Świebodzin zostały zawierzone opiece Chrystusa Króla. Aktu tego dokonał biskup diecezjalny Adam Dyczkowski 26 listopada 2000 roku. Pomysłodawcą był ksiądz prałat Sylwester Zawadzki, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie, który dokonał wyboru lokalizacji pomnika. W 2005 roku doszło do zakupu działki i rozpoczęła się budowa. Budowa trwała od 2005 do 2010 r. Dokładnie w Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata dnia 21 listopada 2010 r. o godz. 16.00 została odprawiona uroczysta Msza święta z poświęceniem Figury Jezusa Chrystusa, która stoi przy wjeździe do Świebodzina. 440-tonowy posąg liczy 36 metrów wysokości i jest wyższy od słynnej figury Chrystusa z Rio de Janeiro. Rocznie figurę odwiedzają tysiące turystów oraz pielgrzymów z całego świata.

Więcej o sanktuarium oraz o figurze przeczytacie tutaj

Szacowne grono laureatów

Dowiedzieliśmy się, że w 2023 roku, lubuscy przewodnicy uhonorują jeszcze dwa miejsca w Lubuskiem. Jakie? Nie chcą zdradzać, i zapewniają, że dowiemy się o nich w stosownym czasie. Udało nam się jednak otrzymać listę nagrodzonych w latach ubiegłych.

  • 2015 – kościół drewniany w Klępsku,
  • 2016 – Park Dinozaurów w Nowinach Wielkich, Rejsy po Odrze-Stowarzyszenie „Odra da Turystów”,
  • 2017 – Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli, Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej w Międzyrzeczu, Muzeum Lubuskie w Gorzowie Wielkopolskim (z oddziałami), Pocysterski Zespół Klasztorny w Gościkowie-Paradyżu,
  • 2018 – Muzeum Ziemi Lubuskiej, Gmina Łagów oraz Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu,
  • 2019 - Muzeum Twierdzy Kostrzyn w Kostrzynie nad Odrą, Zamek Piastowski w Krośnie Odrzańskim,
  • 2020 - Park Krasnala w Nowej Soli (dwa dyplomy: MOSiR Nowa Sól oraz Malpol Nowa Sól)
  • 2021 nie przyznano z uwagi na pandemię.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska