Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasza służba zdrowia jest najgorzej oceniana w Europie! W rankingu za Polską znajduje się jedynie Czarnogóra. Liderem jest Holandia

oprac. sndr
W przeprowadzonym Europejskim Konsumenckim Teście Zdrowia polska służba zdrowia znajduje się... na drugiej pozycji od końca! Okazuje się, że gorzej w tej kwestii oceniana jest tylko Czarnogóra. Z kolei najlepiej jest leczyć się w Holandii.
W przeprowadzonym Europejskim Konsumenckim Teście Zdrowia polska służba zdrowia znajduje się... na drugiej pozycji od końca! Okazuje się, że gorzej w tej kwestii oceniana jest tylko Czarnogóra. Z kolei najlepiej jest leczyć się w Holandii. pixabay.com
W przeprowadzonym Europejskim Konsumenckim Teście Zdrowia polska służba zdrowia znajduje się... na drugiej pozycji od końca! Okazuje się, że gorzej w tej kwestii oceniana jest tylko Czarnogóra. Z kolei najlepiej jest leczyć się w Holandii.

- Podstawową zaletą Holenderskiego systemu zdrowia jest jego dostępność i fakt, że do lekarza pierwszego kontaktu pacjent może dostać się bardzo łatwo. Lekarz pierwszego kontaktu udziela bardzo szerokich porad. Dzięki temu pacjent trafia do szpitala w ostateczności – mówi newsrm.tv Łukasz Kamiński, dyrektor zarządzający LekSeek Polska.

Jeden z raportów mówiący o polskiej służbie zdrowia pokazuje, że pacjenci w naszym kraju uważają, że lekarze poświęcają im za mało czasu. Zamiast poświęcić cały czas diagnostyce, oni zajmują się "papierkową robotą".

Blisko 3/4 ankietowanych stwierdziło, że lekarze przeznaczają zdecydowanie zbyt wiele czasu na uzupełnianie medycznej dokumentacji. Co więcej, pacjenci określili, że podczas wizyty, lekarz poświęca ponad 16 minut na załatwienie spraw związanych z dokumentacją! Wychodzi więc na to, że podczas przeciętnej wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, bada on pacjentów zaledwie przez trzy minuty... A winne są temu procedury i szereg wymaganych dokumentów.

Polacy wskazują też, że problemem jest brak powszechnej cyfryzacji usług medycznych. Jako przykład może posłużyć wydawanie e-recpt. W formie elektronicznej recepty wydawane są w Szwecji już od 2000 roku, a od 7 lat w Estonii. Z podobnej usługi korzystają też pacjenci w Norwegii, Finlandii, Belgii, Włoszech, Islandii oraz Grecji.

Przeczytaj też: **Lekarzom łatwiej będzie wystawiać zwolnienia i zaświadczenia w wersji elektronicznej**

WIDEO: Polska służba zdrowia, a otyli pacjenci

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska