Nie zabierajcie nam poczty!

Daria Śliwińska-Pawlak Paweł Kozłowski 68 324 88 77 [email protected]
- Młodzi to mają samochody, internet, karty kredytowe... A ja wszystko do tej pory załatwiałam na poczcie. Nie wyobrażam sobie, że miałoby nagle być inaczej - martwi się Janina Rabako.
- Młodzi to mają samochody, internet, karty kredytowe... A ja wszystko do tej pory załatwiałam na poczcie. Nie wyobrażam sobie, że miałoby nagle być inaczej - martwi się Janina Rabako. Mariusz Kapała
- Sąsiadki już się organizują! Transparenty poszyjemy i przyjdziemy poczty bronić! - Janina Rabako z Nowogrodu Bobrz. nie chce słyszeć o planach likwidacji placówki. - Nie damy jej zamknąć i już! - mówiła nam wczoraj twardo.

Stoimy przed filią urzędu pocztowego w dolnej części Nowogrodu Bobrzańskiego. Janina Rabako trzyma dwie zaadresowane koperty. Lekko już nadwerężone, bo kobieta z emocji mocno zaciska na nich palce. - O, po to tu przychodzę! Listy wysyłam, kartki. Mało tego, rachunki wszystkie tu płacę. I wnuki mam we Wrocławiu, paczki do nich nadaję, pieniądze podsyłam - wylicza gorączkowo. - A tu poszła wieść po mieście, że nam pocztę mają zlikwidować! I co ja wtedy zrobię?

Przecież jest w Nowogrodzie drugi urząd. Większy. Nie można tam pójść?- pytam. - Pójść?! Pani żartuje! Toż to w górnej części miasta, daleko stąd. Nie wyobrażam sobie, jak starsi ludzie mieliby taki kawał drałować! - denerwuje się kobieta. I za chwilę mówi z mocą: - Ale tak nie będzie! Bo my już tu z sąsiadkami akcję protestacyjną szykujemy! Transparenty poszyjemy i jak trzeba, to pocztę oflagujemy! I burmistrza, radnych do akcji zagonimy! Nie damy zamknąć naszej poczty!

- I będą musieli zmienić nazwę ulicy. Bo jaka to ona Pocztowa będzie... Bez poczty... - kręci głową przechodzący obok mężczyzna.

W podzielonogórskiej Ochli mieszkańcy nie organizują akcji. Bo im tu niczego nikt likwidować nie będzie... Nie ma urzędu pocztowego. Ani nawet agencji. Można jedynie wrzucić list do czerwonej skrzynki. - Albo czekać na wolne od pracy i wtedy tarabanić się autobusem do Zielonej Góry. Żeby popłacić na poczcie rachunki, muszę pół dnia zmarnować! Ech, wieczne utrapienie i kłopot - wzdycha Sylwia Żelazna.

W północnej części regionu zlikwidowano już 13 filii. - W miejscowościach poniżej gminnych, oprócz Wędrzyna, nie ma już placówek - mówi Sławomir Steltmann, przewodniczący komisji zakładowej "Solidarności" pracowników Poczty Polskiej w Gorzowie. - Z kolei w Górzycy i Skąpem istnieje już tylko służba nadawcza.

Planem na ten rok na południu województwa było przekształcenie dwóch urzędów pocztowych w Zaborze i Bojadłach w filie oraz likwidacja filii w Lesznie Górnym, Siedlisku, Niegosławicach, Nowych Czaplach, Żaganiu, Nowogrodzie Bobrz., Żarach, Konotopie i Mirocinie Dolnym. Według Poczty dostęp do usług ma się nie zmniejszyć, bo w miejscach likwidowanych placówek mają powstawać agencje, prowadzone przez zewnętrznych przedsiębiorców. Jednak "S" zaznacza, że chętnych na prowadzenie agencji nie ma. - Na miejsce zlikwidowanych placówek powstały tylko trzy agencje.

Likwidacja urzędów to też cięcia w zatrudnieniu. W Lubuskiem zwolnionych mogło zostać nawet 100 osób. Mogło, bo nowy prezes Poczty Jerzy Józkowiak zarządził przegląd strategii właśnie w zakresie zasadności przekształceń placówek w agencje. Wyniki analizy poznamy do końca kwietnia. - Do tego czasu nie mówimy o szczegółach likwidacji konkretnych placówek - mówi Joanna Kraśnicka, rzeczniczka Poczty na południu województwa, kiedy zapytaliśmy ją, czy potwierdza wcześniejsze plany przekształceń.

Jednak firma podkreśla, że analiza zmian w sieci dotyczy jedynie miejscowości na poziomie gmin oraz w miastach. Tymczasem wczoraj pocztowi związkowcy protestowali w Warszawie przeciwko likwidacji urzędów i filii oraz planowanym zwolnieniom w spółce. Podobna manifestacja odbyła się na początku miesiąca w Poznaniu. Likwidacja placówek w małych miejscowościach to pomysł firmy na oszczędność.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Nie takiej wolności chcieliśmy.Politycy śmieją się ze kiedyś stało się w kolejkach a teraz to jest inaczej ,jeszcze gorzej bo nie ma pracy ,pieniędzy a i do specjalisty lekarza jest trudny dostęp. CZASY ME WRÓĆCIE SIĘ.

Po pocztach zostały wspomnienia,a w dokumentach dalej wypisywane są idiotyzmy poczta której dawno nie ma kod do niej przypisany dalej funkcjonuje,typowy Polski bałagan, a niektórym idiotom nazwy ulic jeszcze przeszkadzają, a tym poprzednim nie nie podołali?zZa mało urzędasów?
R
Radzio
Nie takiej wolności chcieliśmy.Politycy śmieją się ze kiedyś stało się w kolejkach a teraz to jest inaczej ,jeszcze gorzej bo nie ma pracy ,pieniędzy a i do specjalisty lekarza jest trudny dostęp. CZASY ME WRÓĆCIE SIĘ.
R
Radzio
Nie takiej wolności chcieliśmy.Politycy śmieją się ze kiedyś stało się w kolejkach a teraz to jest inaczej ,jeszcze gorzej bo nie ma pracy ,pieniędzy a i do specjalisty lekarza jest trudny dostęp. CZASY ME WRÓĆCIE SIĘ.
H
Hilma
pewnie 2/3 tych ludzi mogłoby płacic rachunki przez internet-ludzie XXI wiek mamy
t
thief
Nasz kraj schodzi na psy. Żal patrzyć na to co mówią politycy w tv. A serce się kraje z powodu widoków w marketach gdzie ludzie przyjeżdżają całymi rodzinami na zakupy aby kupić jak największą ilość cukru. Limit 5 czy 10kg na głowę...
Paliwo ponad 5 złotych za litr. Jest źle a będzie jeszcze gorzej...
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie