Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Jörg Schröder. Był burmistrzem niemieckiego Seelow, od lat współpracował z polskimi samorządami

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Jörg Schröder zmarł niespodziewanie w nocy z 14 na 15 kwietnia 2023 r. Miał 65 lat.
Jörg Schröder zmarł niespodziewanie w nocy z 14 na 15 kwietnia 2023 r. Miał 65 lat. Jakub Pikulik / archiwum
- Ta wiadomość gruchnęła na nas jak grom z jasnego nieba – mówią osoby, które znały i przyjaźniły się z burmistrzem Seelow. Jörg Schröder zmarł w wieku 65 lat.

Mimo, że Jörg Schröder był burmistrzem Seelow, to w Kostrzynie nad Odrą i na pograniczu polsko-niemieckim znało go bardzo wiele osób. Był obecny na wielu wydarzeniach kulturalnych, sportowych i artystycznych. Znany był z tego, że podczas swoich częstych wizyt w Kostrzynie i innych miastach po polskiej stronie Odry, podczas wystąpień witał się z mieszkańcami kilkoma zdaniami w języku polskim. Przez lata zyskał sympatię i szacunek mieszkańców i samorządowców.

To strata nie tylko dla Seelow, ale i dla całego regionu. Był człowiekiem niezwykle aktywnym, otwartym na nowe pomysły i różne inicjatywy. Wszędzie było go pełno, żył swoim miastem i całym regionem – wspomina Ryszard Skałba, dyrektor Muzeum Twierdzy Kostrzyn, a prywatnie przyjaciel Jörga Schrödera.

Wspólnie realizowano duże inwestycje

Jörg Schröder miał bardzo dobrze kontakty z Kostrzynem nad Odrą i innymi przygranicznymi miastami. Burmistrz Kostrzyna nad Odrą Andrzej Kunt wielokrotnie wspominał, że dzięki współpracy z Seelow udało się pozyskać pieniądze unijne i zrealizować wiele dużych projektów. To m. in. remont Willi Wagenera, w której działa obecnie Dom Praktyk Twórczych, remont amfiteatru, czy przyległego do niego parku. Projekty wspólnie z Seelow realizowały też inne gminy, np. Słońsk.

Burmistrz Kostrzyna wspomina burmistrza Seelow

- Gdyby kiedyś ktoś się zainteresował modelem współpracy samorządów polsko-niemieckich, to właśnie tutaj mógłby szukać inspiracji. Współpraca z Seelow układała się modelowo. Spotykaliśmy się często i to głównie my mieliśmy prośbę do samorządu niemieckiego. Nie zdarzyło się nigdy, aby nam odmówiono, nigdy nie spotkaliśmy się z jakąkolwiek niechęcią ze strony Jörga Schrödera – mówi Andrzej Kunt, burmistrz Kostrzyna nad Odrą. Burmistrz przypomina, że Kostrzyn wspólnie z Seelow zrealizował wiele projektów. – Teraz, gdy na Ukrainie trwa wojna, mieszkańcy Seelow za naszym pośrednictwem przekazywali wsparcie dla Ukraińców. To były pieniądze zebrane wśród mieszkańców, wielka pomoc – mówi A. Kunt. Burmistrz Kostrzyna zwraca też uwagę, że Seelow pod rządami Jörga Schrödera wypiękniało. Zrealizowane inwestycje w infrastrukturę. A. Kunt wspomina, że burmistrz Seelow doskonale rozumiał konieczność budowy obwodnicy Kostrzyna nad Odrą i nowego mostu drogowego nad Odrą. – Odszedł nasz przyjaciel – przyznaje A. Kunt.

Uważał, że współpraca jest najważniejsza

- Jörg wielokrotnie podkreślał, że Seelow nie może konkurować z Kostrzynem, że obydwa te miasta powinny współpracować i właśnie dzięki współpracy można zrobić więcej – wspomina R. Skałba. Burmistrz Seelow prywatnie był fanem lokalnej drużyny piłkarskiej – Victorii, w której grali też piłkarze z Kostrzyna nad Odrą. W piątek 14 kwietnia, był na meczu swego ukochanego klubu. Wieczorem położył się spać i już się nie obudził. Jörg Schröder odszedł w wieku 65 lat. Burmistrzem Seelow był od 2009 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zmiana czasu nie ma sensu. Kiedy z tym skończymy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska