MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niemiecka matura przepustką na dobre studia

Beata Bielecka 95 758 07 61 [email protected]
Ola Florczak (z lewej), Paulina Schmid i Kasia Muńko uczą się w gimnazjum we Frankfurcie. - Nie żałujemy, że wybrałyśmy tę szkołę - mówią (fot. Beata Bielecka)
Ola Florczak (z lewej), Paulina Schmid i Kasia Muńko uczą się w gimnazjum we Frankfurcie. - Nie żałujemy, że wybrałyśmy tę szkołę - mówią (fot. Beata Bielecka)
We Frankfurcie, Guben i Schwedt - tam mogą za darmo uczyć się nasi licealiści. I bardzo to sobie chwalą. Po maturze bez problemu dostają się na studia za granicą. Tylko nieliczni wracają do kraju.

Aleksandra Florczak z Gorzowa codziennie rano przekracza most między Słubicami i Frankfurtem. Mieszka w internacie po polskiej stronie, a uczy się za Odrą, w maturalnej klasie w Karl-Liebknecht-Gymnasium (odpowiednik naszego liceum). - Jeśli ktoś stawia na naukę języków obcych to jest to idealna szkoła - mówi. Tu nauczyła się świetnie niemieckiego, angielski ma na akademickim poziomie. Uczniowie mają nawet szansę wyjechać na wymianę do innych krajów. Polakom takie wyjazdy zorganizował Klub Rotary. Przez rok jedna z uczennic była w Stanach Zjednoczonych, inna w Meksyku. Bogata jest też oferta zajęć pozalekcyjnych (m.in. basen, mini golf), a po niedawnym remoncie w szkole są super warunki.

Polskim uczniom podoba się też model kształcenia w Niemczech. - Można wybrać sobie tylko te przedmioty, które kogoś interesują. Poza tym Niemcy stawiają na naukę logicznego myślenia, a nie pamięciówkę - dodaje Ola. - Na przykład na historii nie wkuwamy dat, ale dyskutujemy o tym, jak różne wydarzenia wypływały na dzieje świata - wtrąca jej koleżanka Katarzyna Muńko z Zielonej Góry. - Nauczyciele powtarzają nam, że daty można sprawdzić, a logicznego myślenia trzeba się nauczyć - mówi.

Żeby dostać się do szkoły we Frankfurcie trzeba zdać egzaminy. - Ogłaszamy nabór i organizujemy test selekcyjny - rodzaj egzaminu pisemnego (w tym roku będzie 9 kwietnia o 11.00 w słubickim ogólniaku przy ul. Bohaterów Warszawy- przyp. red.), który ma sprawdzić poziom znajomości języka niemieckiego - opowiada Maria Jaworska, dyrektorka Liceum Ogólnokształcącego w Słubicach. - Pod uwagę brane są też oceny ze świadectwa końcowego po drugiej klasie gimnazjum - dodaje. W ten sposób wyłania się 36 kandydatów, którzy w maju mają indywidualne rozmowy w szkole we Frankfurcie. Trzeba wykazać się znajomością niemieckiego. Część pytań jest też po angielsku, żeby wiedzieć do jakiej grupy przydzielić ucznia. Przyjętych zostaje co roku 26 osób. Polscy uczniowie uczą się we Frankfurcie od 1997 roku. Od wielu lat podobny projekt realizuje też Europaschule w Guben.

Czytaj też: Nauka zawodu w Niemczech - relacja z dyżuru eksperta

Niemieckie gimnazjum w Guben skończył obecny burmistrz Gubina Bartłomiej Bartczak.

- Świetna szkoła - wspomina. - Najpierw dwa lata byłem w liceum w Gubinie, a potem na kolejne trzy przeniosłem się do Guben. Od razu rzuciły mi się w oczy różnice. Polski system nauczania wymaga dużej wiedzy encyklopedycznej, w Niemczech główny nacisk kładzie się na samodzielne myślenie. Nie chodzi o wkuwanie materiału, ale jego rozumienie - mówi.

- Ta szkoła przetarła mi szlak - dodaje. Niemieckie gimnazjum stało się przepustką, żeby studiować w Niemczech. B. Bartczak wybrał prawo na Europejskim Uniwersytecie Viadrina.

- Kolejna dobra szkoła życia - mówi. Niemcy uczą m.in. dyscypliny. - Powiedzenie, że w Niemczech „Ordnung muss sein” (Porządek musi być) nie wzięło się z niczego - mówi M. Jaworska. Opowiada, że Niemcy podchodzą ostro m.in. do nieobecności uczniów. - Po jednym ostrzeżeniu mogą nawet wyrzucić ze szkoły - dodaje.

Czytaj też: Nauka zawodu w Niemczech. Jakie warunki trzeba spełnić?

M. Jaworska, która od wielu lat obserwuje losy polskich uczniów w Niemczech podkreśla, że wielu absolwentów gimnazjów wybiera potem studia za granicą. - Głównie w Niemczech, ale też w Austrii, Francji i innych krajach - opowiada. - Rzadko wracają do Polski. Decyduje się na to zaledwie kilka osób z każdego rocznika. Muszą wtedy nostryfikować świadectwo maturalne. Polega to na tym, że składa się świadectwo do kuratorium oświaty i jest ono tłumaczone na język polski i potwierdzane - mówi.

Zdaniem lubuskiego kuratora Romana Sondeja polsko-niemieckie klasy w niemieckich gimnazjach to dobre projekty, który warto kontynuować. - Mają długoletnią tradycję i cieszą się sporym zainteresowaniem, szczególnie wśród Lubuszan, choć w szkołach w Niemczech uczy się też młodzież z województw ościennych - mówi kurator. - To przede wszystkim ciekawa alternatywa edukacyjna dla uczniów, którzy są zainteresowani szczególnie edukacją językową - dodaje. Mówi jednak, że Niemcy odeszli od dużego wsparcia finansowego, którego udzielali pod koniec lat 90. pionierskim wtedy polsko-niemieckim projektom edukacyjnym. W tamtym czasie nasi uczniowie, który kształcili się w Niemczech, mieli zapewniony po polskiej stronie darmowy internat, w szkole dostawali podręczniki, mogli też liczyć na stypendia socjalne. Dziś bezpłatną mają tylko naukę.

Czytaj też: Praca w Niemczech. Jak szukać zatrudnienia u naszych zachodnich sąsiadów?

 

TAM DOSTANIESZ INFORMACJE

* Karl-Liebknecht-Gymnasium, Wieckestraße 1b, 15230 Frankfurt (Oder), tel. 0049 335 54 99 72, fax 0049 03 35 3 87 05 30, mail: [email protected].

* Europaschule Marie und Pierre Curie

Platanenstraße 11, 03172 Guben, tel. 0049 3561/6856, mail: europaschule-guben.com

* Gymnasium im Stift Neuzelle

Stiftsplatz 1, 15898 Neuzelle, tel. 0049 33652/824411, mail: internat-neuzelle.de ‎

* Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta, ul. Bohaterów Warszawy 3, 69-100 Słubice, tel. 95 758 22 55, mail: [email protected]

* Kuratorium Oświaty, ul. Jagiellończyka 10, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 095 720 84 12, mail: [email protected]

Czytaj też: Od września nasza młodzież może uczyć się zawodu w Niemczech

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska