Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niesamowite zdjęcia! Tak wyglądało Winobranie i korowody w latach 40. i 70. XX wieku! Mnóstwo radości i zabawy. Rozpoznajecie kogoś?

OPRAC.:
Michał Korn
Michał Korn
Rycerze, tancerze, wielkie kufle, browary, Winiarze. Tak wyglądały Winobranie i korowody w Zielonej Górze kilkadziesiąt lat temu. ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ >>>
Rycerze, tancerze, wielkie kufle, browary, Winiarze. Tak wyglądały Winobranie i korowody w Zielonej Górze kilkadziesiąt lat temu. ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ >>>Tomasz Gawałkiewicz/Archiwum
Już w sobotę 16, września przez Zieloną Górę przejdzie barwny Korowód Winobraniowy, który zwieńczy trwające od 9 września Dni Zielonej Góry 2023. Zanim jednak będziemy mogli napawać się widokiem roztańczonego pochodu przygotowaliśmy dla Was nie lada gratkę! Zobaczcie na zdjęciach sprzed kilkudziesięciu lat, jak mieszkańcy i goście bawili się podczas zielonogórskiego święta w latach 40. i 70.!

Spis treści

W naszej galerii zdjęć znajdziecie nie tylko zdjęcia korowodu winobraniowego z 1977 roku, ale również unikalne fotografie z lat: 1945, 1946 i 1949! Zielona Góra od tego czasu bardzo się zmieniła, ale może rozpoznajecie miejsce uchwycone na fotografiach? W tle widać m.in. Elżbietanki, gmach Biblioteki im. Norwida, aleję Wojska Polskiego, ścisłe centrum...

CZYTAJ WIĘCEJ:
Odwiedź nasz serwis specjalny: "Winobranie 2023"

Warto podkreślić, że przygotowanie do Winobrania, a już zwłaszcza jego termin, omówienie, dopięcie wszystkiego, było swojego rodzaju priorytetem. Zielonogórscy winiarze musieli bardzo trzymać się kalendarza i ustaleń, gdy wyznaczali termin swojego święta.

Niezwykłe zdjęcia korowodu i Winobrania z XX wieku

Rycerze, tancerze, wielkie kufle, browary, Winiarze. Tak wyglądały Winobranie i korowody w Zielonej Górze kilkadziesiąt lat temu. ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ >>>

Niesamowite zdjęcia! Tak wyglądało Winobranie i korowody w l...

Kiedyś Winobranie zwykle organizowano w październiku. Tylko sporadycznie impreza odbywała się pod koniec września. Bogdan Kres w książce "Zarys dziejów winiarstwa zielonogórskiego" wymienia, że tak się działo np. w latach 1911, 1920 i 1921.

Tajemniczy 1945 rok. Winobrania wtedy nie było?

Także w okresie powojennym trzymano się ścisłych terminów. Najbardziej tajemniczym winobraniem było to z 1945 roku. Wyobraźcie sobie, że zdaniem niektórych historyków w ogóle nie było! Z kolei część pionierów twierdzi, że owszem, odbyło się.

Winobranie, Zielona Góra, Winobranie w Zielonej Górze, stare zdjęcia, archiwalne zdjęcia
Obwieszczenie przypominające o Winobraniu w 1945 roku. Tomasz Gawałkiewicz/Archiwum

Tę drugą tezę mogłaby potwierdzić tajemnicza kserokopia prezentowana przed dwoma laty na wystawie w bibliotece wojewódzkiej. W odezwie wydanej 21 września 1945 roku burmistrz wzywa obywateli miasta do wywieszenia chorągwi o barwach narodowych. Tak witano przedstawiciela rządu, który przyjechał do miasta na winobranie. Niestety biblioteka nie była w posiadaniu oryginału.

Tuż obok wyłożono kopię dokumentu przedstawiającego ustawienie korowodu organizowanego w 1946 roku przez Alfonsa Bogaczka. Wtedy winobranie trwało dwa dni, od 21 do 22 września. Korowód przemaszerował wówczas wokół ratusza, gdzie serwowano wino i odbywały się zabawy taneczne.

Korowód z browaru

Już wtedy wino musiało konkurować z piwem. Nie tylko w gastronomii. Wówczas to pracownik browaru jadąc na koniu otwierał imprezę. Wozy były odmalowane, opony wybielone, konie czyściutkie z wypastowanymi kopytami. Korowód robiony był razem z winiarnią, jako zjednoczenie zakładów fermentacyjnych. Przed wojną browar również organizował winobranie.

Winobranie, Zielona Góra, Winobranie w Zielonej Górze, stare zdjęcia, archiwalne zdjęcia
Winobranie 1946 r. - w barze z beczek świętuje rodzina Jankowskich. Tomasz Gawałkiewicz/Archiwum

Na wozy ładowano kufy, czyli wielkie beczki o pojemności nawet 5 tysięcy litrów i wyjeżdżano do miasta. Jedną z nich przerobiono nawet na sklep z piwem.

Bawiono się cały dzień, tylko zabawa wyglądała inaczej

Podczas Winobrania, podobnie jak ma to miejsce do tej pory bawiono się cały dzień. Stoiska handlowe mieli jeszcze prywatni kupcy a przysiąść można było na beczkach wypożyczonych z browaru. W tym czasie w Zielonej Górze funkcjonoało kilka prywatnych wytwórni win: przy ul. Moniuszki, Ceglanej, pl. Matejki i na tyłach ul. Żeromskiego, przed konkatedrą. Pod koniec lat 40. MHD ustawiało swoje stragany nawet na placu Powstańców Wielkopolskich.

Winobranie, Zielona Góra, Winobranie w Zielonej Górze, stare zdjęcia, archiwalne zdjęcia
Winobranie 1949 r. – zabawa taneczna na rogu ul. Moniuszki i Długiej. Tomasz Gawałkiewicz/Archiwum

Terminy Winobrania

A jak było z terminem winobrania? W latach 50. odbywało się ono w październiku. Czasami było bardzo zimno, ale to nikogo nie odstraszało! Kolejnych latach terminy Dni Zielonej Góry ulegały zmianie:

  • 6 - 7 października 1957 roku,
  • 27 września - 3 października 1965 roku,
  • 14 - 21 września 1975 roku, 15-22 września 1996 roku,
  • 5 - 13 września 1998 roku,
  • 8 - 16 września 2007 roku,
  • 3 - 11 września 2022 roku,
  • 9 - 17 września 2023 roku.
od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska